Katar’da 4 Türk Bayrağı!

Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan gazeteci, yazar ve hukukçu Osman Ataman, Katar ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Ataman, ‘Katar'ı bir de 1998-2002 yılları arasında Büyükelçilik yapmış Uğur Ergun'un kaleminden okuyalım’ dedi.

Büyükelçi Ergun’un kaleminden işte Katar:

‘Katar'da dört güzel sene geçirdim. Barışçı ve dost bir ülkede kendi evimde gibiydim.

Katar'a atandığımda ilk olarak Türk-Katar ilişkilerinin geçmişine odaklandım.

Katar, Körfez Ülkeleri arasında Osmanlı himayesinden en son ayrılan ülkeydi, 1914.

Bu bağlamda önemli bir bilgiyi arkadaşım Mehmet Çalıka'nın bana hediye ettiği Amerikalı bir tarihçi tarafından yazılan The Ottoman Gulf adlı kitaptan edindim.

Katar, tarih boyunca Suudilerin saldırılarına uğramış, Suudiler Katar'ı kendi topraklarına katmağa çalışmışlardır.

Katar'ın günümüzdeki emirinin büyük dedesi Suudilerle baş edemeyince bir mektupla Babıali'den Suudi Arabistan'a karşı yardım istemiş ve bunun üzerine Osmanlı Katar'a dört Türk bayrağı göndermiştir.

Bu dört bayrağın Katar'da dört noktaya dikilmesiyle birlikte Suudilerin Katar üzerindeki baskıları sona ermiştir.

Katar şeyhine ayrıca Osmanlı Kaymakamı unvanı verilmiştir.

Bu bilgiler ben Katar'a gittiğimde kimsenin malumu değildi.

Bunları ilk önce Katar Emiri ile daha sonra da Katar'a yapacağı bir seyahat öncesinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in danışmanlarıyla paylaşarak günümüzdeki Türk-Katar ilişkilerinin bu tarihi dostluk temeli üzerine bina edilmesini öngördük.

Katar, o yıllarda, dünyanın en sürdürülebilir doğalgaz kaynakları sayesinde dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline gelmesiyle birlikte mütevazi bir yol izliyor, kendisi kadar varlıklı olmayan Dubai gibi şeyhliklerin abartılı, gösterişli yaklaşımları yerine yalınlığı tercih ediyor ve bu haliyle takdirimizi kazanıyordu.

Öte yandan, eğitime, sanata önem veriliyordu. Bu bağlamda ABD'nin ünlü üniversiteleri Cornell ve Georgetown, tasarım okulu Parson's Katar'da da faaliyete geçtiler.

Katar, Osmanlı'dan sonra İngiltere'nin himayesi altına girdi. 1971'de bağımsız oldu.

Bu tarihten sonra, Fransızlar Katar'daki büyük zenginliğin bilincinde olarak Katar'la başta askeri alanda olmak üzere önemli ilişkiler geliştirdiler.

Katar'ın nüfusu 500.000 idi ve bunun sadece 200.000'i çoğu bedevi olmak üzere Katarlıydı.

Çok zengin ve böylesine cılız bir ülkenin ABD güdümünde olmaksızın yaşayabilmesi tabiatıyla beklenilemezdi ve sonunda Katar ABD'nin bölgedeki ileri üssüne dönüştü.

ABD'nin etkisi sonucu, Katar İsrail ile diplomatik ilişkiler kurdu. Doha'da İsrail Temsilciliği diğer Arap ülkelerinin tepkilerine rağmen açıldı.

Yine ABD'nin etkisiyle halkın ilk kez oy kullandığı seçimlerin yapılması bölgede bir ilk oluşturdu ve bu gelişim de başta S.Arabistan olmak üzere totaliter Arap ülkelerinin hoşuna gitmedi.

Bardağı taşıran ise Katar'ın Al Jazira Televizyonunu kurması ve komşu Arap ülke yönetimlerinin bu televizyonda yoğun biçimde eleştirilmeye başlanması oldu.

Günümüzde yaşanan sorunun odak noktasını ve başlangıcını bu konu oluşturur. ABD Katar'a demokrasi aşısı verirken Katar'ın dengeleri biraz da acemice bozduğu anlaşılmaktadır.’

 

Sahilde Ekopark

Köşkte Botanik!

 

Trabzon Ortahisar ilçesi çok yakında iki güzel parka kavuşacak. Büyükşehir Belediyesinin Polita’da yaptırdığı botanik park ile Ortahisar Belediyesinin Beşirli sahilindeki eski vekil Lütfi Göktaş’ın adını taşıyan küçük ormanlık alana yaptırdığı ekoparkta da sona gelindi.

Ortahisar Belediyesinin, ekopark bitişiğinde büyükşehir belediyesinin kullandığı alanı parka dahil edip etmeyeceği bilinmiyor.

Bu arada Büyükşehir Belediyesi’nin Gülcemal projesinin birinci etabının dolgu işinin bitme aşamasına geldiği kaydedildi. Büyükşehir Belediyesi’nin, birinci etapta dolgu ile kazanılan yaklaşık 300 bin metrekarelik alanı nasıl değerlendireceği henüz netleşmedi. Belediye Başkan yardımcılarından biri, bu alanın projelendirilmesi için yarışma açabileceklerini söyledi.

 

5 yıldır kira

ödemiyormuş!

 

Sosyal medyanın ‘1’ numaralı gazetecisi, emekli makine yüksek mühendisi Teoman Yılmaz, nalına da vuruyor mıhına da!

Teoman Yılmaz, birkaç gün önce ilginç bir olayı gündeme taşıdı. Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Mustafa Akkaya’nın bir yakınının işlettiği ve bir kısmı belediyeye ait olan otopark için Büyükşehir Belediyesine tam 59 bin 989 TL kira borcu varmış. İşletici 5 yıldır belediyeye kira ödemiyormuş. Bu borç faizi ile mi yoksa anapara mı bilemiyoruz.

Teoman Yılmaz’ın bahsettiği otopark, İpekyolu iş merkezinin altındaki otopark. Bu otopark, bildiğimiz kadarıyla hisseli. Bu otoparkın alt katı Zorlu Grand’ın olması gerekir… Ki Zorlu Otel alt katı ve Maraş caddesinin altını yap işlet modeliyle belediyeden almıştı ve okkalı bir para vermişti.

Otoparkın ikinci katının bir bölümü hatırladığımız kadarıyla Kunduracılar caddesinde Hakyemezlerindi. 280 metrekaresi de belediyenin…

Bu 280 metrekarelik otoparkın işleticisine satılması olayı belediye meclisine de gelmiş. Ortahisar Başkanı Ahmet Metin Genç ile CHP ve MHP’li üyeler hayır demiş. Teoman Yılmaz, otopark kirasının 2012 yılından bugüne yılda iki kez ödenmesi gerektiğini söylüyor. İşletici, kiranın düşürülmesi için mahkemeye gitmiş ancak kaybetmiş.

İpekyolu ve bordo iş hanının altındaki otoparklar: ticari otopark mı yoksa iş merkezlerinin otoparkı mı net bilmiyoruz. Belediye İpekyolu iş merkezinin altındaki otoparkı yasal olarak satar mı satamaz mı onu da bilmiyoruz. Orada bir otoparktan diğerine geçiş var. Girişteki otoparkı satın alan diğerine geçiş hakkı vermezse ne olur? Otoparkın yarısının sahibi olan Hakyemezler, yarın dava açar mı?

İpekyolu iş merkezinin otoparkı ve alt katlarındaki bu karmaşık yapı, belediye eski başkanlarından Asım Aykan döneminden kalma.

Bu olayda, kira ödemeyeni değil kira almayanı, alamayanı eleştirmeliyiz.

 

************

 

AKP iktidarı döneminde Türkiye'de öğretmenlik mesleği adeta Lale Devrini yaşıyor. Maaşlar, ek dersler, pansiyon nöbetleri, sınav görevleri, özel dersler... Cumhuriyetle özdeşleşmiş öğretmenlik artık özel bir toplumsal statü. AKP'nin ilkokulları dahi siyasallaştırmasına çıt çıkarabilen öğretmen yok. Otomobil modeli yükseltmek ve Avrupa tatilleri depolitize olmuş bir mesleğin diğer bonusları. (Metin Kondel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar