Katharina’nın ziyareti!

Yaz ve sonbahar aylarında Ankara’daki büyükelçiler, yardımcıları, ataşeler, konsoloslar vs. Anadolu’ya turneye çıkarlar. Kimileri tarihi ve turistik mekanları gezer, kimileri de gittikleri yerin idari amirlerini, STÖ’lerini ve medyasını ziyaret ederler. Merak ettikleri konularda bilgi sahibi olurlar.

Önceki gün, Almanya’nın Türkiye Büyükelçiliği Siyaset ve Basın Müsteşarı Katharina Petrisson Kuzey Ekspres’i ziyaret etti.  Katherina’nın ziyaret listesi hayli kalabalıktı. Yerel medyanın yanı sıra Almanya’nın Trabzon Fahri Konsolosu Dr. İhsan Alioğlu ile de görüştü. Dr. Alioğlu, Katherina ve tercümanını Söğütlü’deki ünlü restoranda ağırladı.

Katherina Petrisson, medyanın iktisadi ve siyasi anlamda genel durumunu sordu. Yayın Koordinatörümüz Altuğ Atalay da sohbete katıldı.

Katherina’ya iktidarı şikayet etmedik ancak olan biteni objektif bir şekilde aktardık. Türkiye’de muhalif medyanın yaşamasının çok zor olduğunu örnekleriyle dile getirdik.

Katherina ile sohbetimiz yaklaşık iki saat sürdü ve bu sürenin büyük bölümü siyasetti. Türkiye’de AKP ile birlikte siyasal İslamcıların devlet kadrolarında ve ticarette etkin olduklarını belirttik. İktidarın Türk Milli Eğitimi'ni din eksenli bir eğitime doğru kaydırdığını ve bu eylemin devam ettiğini ancak pek başarılı olmadığını söyledik.

Almanya’da yaşayan Türklerin yüzde 90-95’inin bu ülkeye Türkiye’deki köy ve kasabalardan göçtüğünü belirttik. Türkiye’de köy, kasaba ve varoşlarda yaşayanların büyük bir ekseriyeti ile bu kesimin siyasi görüşünün paralel olduğunu dile getirdik. Ancak, Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin, siyasi olarak böyle düşünmelerine rağmen ülkelerine dönmek istemedikleri belirttik. Siyasi iktidarı, Batı karşıtı açıklama ve eylem yapmasına rağmen Türk halkının yüzde 80’inin yüzünün batıya dönük olduğunu, Türkiye’deki en büyük sorunun Anayasa'ya uymamak olduğunu ifade ettik. Türkiye’deki siyasal İslamcıların genel nüfus içerisinde yüzde 10-15’i geçmediğini, buna rağmen ülkeyi yöneten kadronun çekirdeğini oluşturduğunu vurguladık.

Türkiye’de yaklaşık 150 bin namaz kıldırma memuru olduğunun altını çizerken, misafirimize Almanya’da devlet memuru papaz olup olmadığını sorduk.

Katherina güldü ve "Almanya’da devletten maaş alan din görevlisi yok" cevabını verirken kiliselerin bağımsız olduğunu söyledi ve devletin onlara yardım yaptığını belirtti.

Katherina’ya Türkiye’nin güney komşularında savaş olduğunu, büyük bir göç dalgasına maruz kaldığını, Doğuda Ermenistan ile ihtilaflı olduğunu, Rusya ile daha düne kadar farklı blokta yer aldığını belirttik. Buna rağmen Türkiye’nin siyasi farklılıklara rağmen dimdik ayakta olduğunu önemle dile getirdik.

Altuğ Atalay ise halklar arasında bir sorun bulunmamasına rağmen, Türklerin yabancı ülkelerin kendi iç sorunlarına müdahil olduklarını hissettiklerinde rahatsızlık duymaya başladıklarını ve bunun kabul edilemez görüldüğünü söylerken ülkeler arası ilişkileri özetledi.

Biz anlattık, Katherina’nın tercümanı hem not aldı hem de Almanca çeviri yaptı.

Türkiye bizim ülkemiz, vatanımız…

Siyasi iktidarın politikalarını beğenmesek de, karşı çıksak da, dışa karşı ülkemizi ve siyasi iktidarı savunmak zorundayız. Biz de söyleyeceklerimizi söyledik ama ülkemizi ve ülkemizi yönetenleri vatanperver olarak savunduk.  

(Hasan Kurt)

Almanya’da nikah!

Bugünlerde müftülerin resmi nikah kıyma işi gündemde. Yasa tasarısı TBMM’ye verildi. TBMM’de büyük bir ihtimalle iktidar partisinin oylarıyla kabul edilir. Peki, Avrupa ülkelerinde bu nikah işi nasıl oluyor? Mesela Almanya’da… Almanya’da önce resmi nikah kıyılıyor. Sonra isteğe bağlı olarak kilisede nikah kıyılıyor. Resmi nikah şart! Türkiye’de de mevcut uygulama aşağı yukarı aynı. Önce resmi nikah sonra isteğe bağlı olarak imam nikahı. Gerçi Türkiye’de de gayri resmi olarak imam nikahı kıyılıyor. Ancak bu nikahın resmiyette geçerliliği yok. Yani, yarın boşanma olduğunda tarafların birbirlerine karşı yükümlülükleri yok. Resmi nikahta ise özellikle kadınları koruma var!

26 okul müdürünün 25’i Eğitim-Bir-Sen’den!

26-okul.jpg

Rize’de 26 orta dereceli okulun müdürlükleri için yapılan mülakatta, tam 25 Eğitim- Bir- Sen üyesi müdür adayı mülakatta başarılı olmuş ve okul müdürü olarak atanmış. Mülakata katılan diğer sendika üyesi müdür adayları içerisinde Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen üyesi bir aday başarılı olmuş. Eğitim-Bir-Sen’li yeni müdürlerin hangi fakülte mezunu oldukları konusunda açıklama yapılmadı. Muhtemelen önemli bir kesimi imam hatip kökenlidir veya ilahiyatçıdır. Hayırlı olsun!

Medicalpark binası neden icralık?

Yıldızlı’daki Medicalpark Hastanesinin binası, Trabzon’un ünlü müteahhitlerinden Hasan Güven’indir. Hasan Güven o binayı Yıldızlı Güven Hastanesi olarak hizmete açmış, daha sonra Medicalpark Hastanelerine kiralamıştı.

medical.jpg

Hasan Güven o yıllarda, hastaneye bir makine kiralamış. Makineyi kuran medikalci ile mahkemelik olmuş. Mahkeme, medikalcinin 100 bin lira alacağı olduğuna karar vermiş. Güven, parayı ödememiş. Medikalci de, Akçaabat İcra Dairesine başvurarak alacağı için binanın satışını istemiş. Binaya 56 milyon lira değer konulmuş. Satış, 15 Ağustos’ta… Dün Hasan Güven ile konuştuk… Güven, ‘Haklıydım ama mahkeme bir karar verdi. Medikalcinin 100 bin lira alacağını satış öncesi ödeyeceğim ve satış da düşecek’ dedi.

Köşk’te su sıkıntısı!

Trabzon Ortahisar ilçesi Atatürk Köşkü civarında, Ahi Evren Hastanesinin güneyinde yaşayanlar, bugünlerde su sıkıntı çekiyor. Bölgeden arayan vatandaşlar, suyun zaman zaman kesildiğini dile getirdiler. Büyükşehir Belediyesi TİSKİ yetkilileri ise, Trabzon genelinde su kesilmesi olmadığını bildirdiler. Köşk civarındaki su kesintisi muhtemelen fazla su kullanmaktan kaynaklanıyordur!

Önceki ve Sonraki Yazılar