Katlı otopark ve ölü bölge!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Hacıkasım kavşağı yakınlarındaki katlı otoparktaki işyerlerini ihale ile önümüzdeki günlerde satışa çıkaracak. Büyükşehir, başlangıçta orada 750 araçlık katlı otopark yapacağı gerekçesiyle vatandaşın arsasını istimlak etmişti. Sonradan proje değiştirildi otopark kapasitesi 310’a düşürüldü. Zemin ve üst katlarda işyerleri yapıldı. Hem de büyük paralar harcanarak. Yani imalatın astarı yüzünden pahalıya geldi. 
  Katlı otoparkta, 310 araçlık otopark dahil 15 bağımsız bölüm var. Restoran, kafe, ofisler ve zemin kattaki dükkanlar. İşte Büyükşehir Belediyesi, geçenlerde meclisten bu 15 bağımsız bölümün satma yetkisi aldı. CHP Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin, satışa karşı çıktı ve kiralanmasını önerdi. Şahin’in bu önerisine Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık karşı çıktı. Gerekçeleri de kiracılarla yaşanan sıkıntılar ve kira alamama gösterildi. Aslında, sağlam bir kira kontratı yapıldığında kira rahat alınır. 
  Büyükşehir Belediyesi katlı otoparkın arsası ve yapımı için 3-4 yılda tahminen 100 milyon lira civarında bir harcama yaptı. Bu harcamayı dolar kurundan hesap edersek ve satışta üzerine kar da koymazsak belediye mülkün tamamını bize göre 150 milyona satsa ancak harcadığı parayı kurtarır. Peki 15 bağımsız bölüm bu paraya satılır mı? Rahat satılır!
                                                  *********

   Büyükşehir Belediye Başkanı olsam; zemin kattaki bağımsız bölümleri kesinlikle bankalara kiralık olarak teklif ederim ve mecbur da kılarım. Bankalar, oraya geldiğinde Maraş Caddesindeki yoğunlukta otomatikman ortadan kalkar. Zemin kattan ayda net 250-300 bin lira kira alırım. Hatta bir üst katı da bankalara veririm. Kira geliri de artar. 310 araçlık otoparkı da Belediye olarak işletir, oradan da ayda net 200-250 bin lira kazanırım ve diğer bağımsız bölümlerle birlikte ayda Büyükşehir’in kasasına rahatlıkla 600-700 bin lira para girer.
Buradan elde edilecek gelirle de vakit geçirmeden, Hacıkasım kavşağı ile bu yapının önüne kadar olan alanda Tanjant yolunun, Cudibey ortaokulu ve Öğretmenevinin altına otopark ve minibüsler için dolmuş durağı yaparım. Üst kısımda ikinci bir meydan olur ve o bölge Atatürk Alanına alternatif bir meydan haline gelir. Buradan da bir gelir elde edilir. 
                                                ***********

   Köy Hizmetlerinde iken yarı resmi, emekli olduktan sonra AKP ile ilişkilendirmeme rağmen Trabzon’un en üretken gazetecilerinden biri olan Ali Savaş dün,  ‘Uzunsokak Palet Pastanesinden Zağnos köprüsüne doğru yol boyu, çok canlı değildir. Tanjant’ın Zeytinlik’ten Sanat Evine ayrılan yolundan Zağnos köprüsüne kadar olan alanda da canlılık yoktur. Şimdilerde, Trabzon’un tartışma gündemine oturan Katlı Otopark’ın satışı ile ilgili olarak ben değişik bir konudan tartışmaya katılmak istiyorum. Söz konusu otoparkın proje değişikliği ile mini AVM’ye dönüştürülmesindeki mantık, anladığım kadarı ile o ölü bölgeyi canlandırmak içindi. Eğer, bu nedenle mini AVM yapıldıysa, bilin ki, o mini AVM’de marka şirketler olmaz ise yine bölge kaderi ile baş başa kalır. Mini AVM’nin caddeye bakan bölümleri süreç içinde sokak arası kahveye döner. Kaldırıma masalar atılır. Şimdi buradan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na bir öneri ile seslenmek istiyorum. Satışa çıkaracağınız mini AVM’nin caddeye bakan bölümlerine, marka kafelere davetiye çıkartın. Mesela, Starbucks... Bu marka, bir anda caddenin havasını değiştirir... Ölü bölge de canlanır. İlgili dünya markasının bu bölgeye gelmesi Trabzon için de kazanım olur. Murat Bey, Starbucks’u kira bedeli olmadan ön cephedeki alanlardan birini verebilir. Bazen şehrin renklenmesi, ölü sokarların canlanması için böyle müdahaleler gerekli.. Hem insan trafiğini de meydandan bu alana doğru çekmiş olursunuz.. Peki, katlı otoparkın satışı ile ilgili karar doğru mu? Bana göre yanlış. Bir kere katlı otoparkın proje değişikliği ile mini AVM’ye dönüştürülmesi de şehre ihanet. 700 olan kapasite 300’e indi. O, 300’ü de mini AVM’nin müşterileri kullanacak.. Yine Trabzon otoparksız kalacak. Otopark iken, proje değişikliği; Hataydı. Mini AVM olduktan sonra satışı da; Hata. Şehir hata üstüne hatalar ile yönetiliyor. Ve ne garip ve ilginçtir ki, Orhan Karakullukçu’dan bu yana bütün belediye başkanları sata sata şehri yönetiyor. Şimdi bakın. Yavuz Selim Bulvarındaki katlı otoparka evet oyu veren iktidar partisi meclis üyesi. Proje değişikliğine de evet oyu verdi.. Şimdi satışına da.. Hangisinde doğru karar verdin seçilmiş meclis üyesi.. Bir vicdan yap Allah aşkına’ diye yazdı…
                                             ********

   Belediye mülk satmaz diye bir kural yok, değerini bulursa satar. Ancak, yüksek kira getiren yerlerin satılması yanlıştır. Mesela katlı otopark! Uzunsokağın bitiminden Zağnos’a kadar olan alan veya katlı otoparkın çevresi yabancı hamburgercilerle, kahvecilerle, çaycılarla, müdahalelerle canlanmaz, hareketlenmez… Bu bölgenin ikinci bir meydan olması ve aktif hale getirilmesi ancak, yukarıdaki önerilerimle gerçekleşir. Gerisi hikaye!

                                                                                         Hasan KURT

                                         

100 Yıl İlköğretim Okulu ve Erol Tuna!

100.yil1.jpg   Geçenlerde Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda işadamı, sanayici Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı köşkünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yemekte bir araya geldiler. Beştepe’deki yemeğe Trabzon’dan da 8-10 işadamı katıldı. Yemeğin amacı, Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem sonrası bu kentlere veya her işadamının kendi şehirlerine okul yaptırmak için katkı vermeleri. Trabzon’da son yıllarda eğitime en büyük katkıyı işadamı Naci Orhon vermişti. Naci bey, Trabzon Lisesi önündeki tarihi bir binayı yeniden yapmış ve Milli Eğitime bağışlamıştı. 100.-yil-001.gifBeştepe’deki toplantıya katılan işadamlarından Erol Tuna, Yenimahalle’de yıkılan 100. Yıl İlköğretim Okulu yerine yeni bir okul yaptıracak. Beştepe’deki yemeğe katılan Erol Tuna, ‘Allah kısmet ederse, yıkılan 100. Yıl ilköğretim okulunun yerine yeni bir okul yaptıracağım ve birkaç ay içerisinde de inşaata başlayacağız’ dedi. Beştepe’deki yemeğe Naci Orhan, Erol Tuna, Ertuğrul Doğan, Necmettin Aytekin, Hami Yıldırım, Erkut Çelebi, Hüseyin Başaran gibi isimler katıldı. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar