Kato’nun gerçek kahramanı!

katonun-gerçek.jpg

Önce Tunceli- Erzincan karayoluna boydan boya Türk bayrağı astı. Bir anda ülke çapında ünlendi. Beştepe’deki saraya davet edildi. Şimdi de Kato dağındaki askeri birlikte mangal partisi yaptı. Bu isim uluslararası nakliyeci AKP’li Abdullah Özer’di. İki hamle Özer’in ülke çapında tanınmasına yol açtı. Bu tanınma muhtemelen işine de yansıyacak.

Beytüşebab ve Kato dağında, kelle koltukta iş yapan ve Özer gibi reklam da yapmayan bir başka Trabzonlu var. Kato dağının zirvesine karakol yaptı ve ardından Beytüşebab- Kato dağı arasındaki yolun yapımını üstlendi. Bu işleri yaparken işçileri kaçırıldı, makineleri yakıldı. Pusuya düşürüldü. Ama bu kahraman Trabzonlu işin reklamına yaklaşmadı.

Burası Türkiye! Bu ülkede kimileri işini yapar kimileri de maalesef siyaset ve reklam!

Kato’da, Beytüşşebab’da kelle koltukta bu ülkeye hizmet eden Trabzonlu kahramana selam olsun!

Dervişoğlu, Kuleyin ve Coşkun!

dervişoğlu.jpg

MHP’den istifa ederek Meral Akşener ile hareket etme kararı alan Koray Aydın’ın, babası ve annesi yazları Ege bölgesinde Dikili ilçesi yakınlarındaki bir sitede dinlenirler. Şükrü Kuleyin hafta sonu Ankara’dan İzmir’e gitti ve Meral Akşener’in sağ kolu Musavvat Dervişoğlu ile Aydın’ın anne ve babasını ziyaret etti. İkili İzmir’e döndükten sonra işadamı Ali Coşkun ile bir araya geldiler. Ali Coşkun, Akşener’e destek veren alevi bir yurttaş. Akşener’e yakın üç isim İzmir’de yeni parti ile ilgili bir süre sohbet etti.

Revi’nin yerine kim gelecek?

AKP kulislerinde bugünlerde il başkanı Haydar Revi’nin yerine kimin geleceği tartışılıyor. AKP il başkanlığı için çok sayıda aday adayı bulunduğunu belirten bir partili, ‘İl Başkanlığına kimin geleceğine Trabzon değil Ankara genel merkez ve saray karar verecek. En güçlü adaylardan biri başkan yardımcısı Hasan Dilekoğlu gibi görünüyor’ dedi.

revinin-yerine.jpg

AKP’nin milli görüş kanadı ise il başkanlığına milli görüş geleneğinden gelen bir ismin getirilmesini istiyor. Ancak, Dilekoğlu’na da soğuk bakmıyorlar.

Türkmen 6. döneme hazırlanıyormuş!

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde 5 dönemdir belediye başkanlığı yapan Şefik Türkmen’in, yerel seçimde yeniden aday olmayı düşündüğü bildirildi. İller Bankası Trabzon Bölge Müdürlüğünde mühendis olarak çalışırken ANAP tarafından Akçaabat belediye başkan adayı gösterilen ve seçilen Şefik Türkmen, 1999 yılından buyana belediye başkanlığı yapıyor. Akçaabat’ta Şefik Türkmen’in aday olmaması veya aday gösterilmemesi halinde Ankara’dan sürpriz bir ismin aday gösterileceği söyleniyor. Ankara’dan aday gösterilecek Akçaabatlı bürokratın mühendis olduğu kaydedildi. AKP Akçaabat teşkilatı ise, başkan adayının Akçaabat ve mahallelerinde yaşayan birinin gösterilmesinden yana!

türkmen.jpg

*************

 

Matematik ve fen öğrenmemiş, ilkokul yıllarından itibaren zihinleri iğfal edilmiş bir büyük kuşak ortaya çıktı. Bu sadece AKP'nin eseri değil. Şeyhlerin dergahlarında medrese eğitimi verilmesini görmezden gelen herkesin bunda sorumluluğu var. Başta Süleyman Demirel olmak üzere.

Ne yapacağız bu insanlarımızla? V A R L A R ve kalabalıklar. Seçmenler. Ve bizim kendi değerlerimiz gereği onlarla, birlikte üretmemiz gereken aynı hukuk önünde eşit muamele görme aksiyomunu, yani sorgulanmadan kabul ettiğimiz ahlaki doğruyu temel alan bir siyasetin sınırları içinde kalmamız gerekiyor. Kaldı ki seçmen çoğunluğu oluşturma ihtimalleri var. Belki de şu an oluşturuyorlar.

Ne yapacağız. Güya Atatürkçü geçinen bütün bol yıldızlı generaller ve amiraller sırf terfileri engellenmesin diye ordudaki Nurcu yapılanmayı görmezden geldiler. Bülent Ecevit Fetullah Gülen'e övgüler düzdü, oy almak için. Türkiye'nin sorunu şu: bu beladan nasıl kurtulacağız? Konuşmaktan çok hızlı ve derin düşünmemiz gerekiyor. (Prof.Dr.Yahya Sezai Tezel)

 

************

 

Siyaset ve futbol

mafya kartelinde!

 

Türkiye’de siyaset ve futbol mafyanın kartelinde! Fatih Terim Türk milli takımı adına sahaya çıkan İstanbul karmasının ardındaki tek mafya babası. Bu 1996’dan beri böyle! TFF’nin içindeki Truva atlarıyla her dönem milli takımın başına bir piyon yerleştirir ve maaşını düzenli olarak alır. Bu dinlenme süresi içinde milli takımın iplerini elinde tutar ve Galatasaray’ın başına geçmek için fırsat kollar. Onun futbol adamlığı kariyeri milli takımla Galatasaray arasında Tudors entrikaları örmekle geçer. Guus Hiddink, Oğuz Çetin ve Lucescu Türk milli takımının başına yerleştirdiği piyonların en bariz olanlarıydı. Gruptan çıkamayacağını anlayınca kendisini basit bir vakıa ile milli takımdan kovdurttu. Ve yerine ahı gitmiş vahı kalmış Romen Drakulası Lucescu’yu yerleştirdi. Dün gece Ukrayna karşısında oyun ve skor olarak madara olan takımın kadrosunu da Fatih Terim yaptı. Kulübeye talimatları Lucescu’nun yanındaki tercümanın elindeki telsizle bizzat verdi.

Ukrayna Boğaz karmasına göre çok daha modern futbol oynadı. Topu eveleyip gevelemedi. Hemen her atağında tehlikeli oldu. Boğazın karması ise 1980’lerdeki Türk futboluna kadar geriledi. Önceki oyunlarında ise Arda topu ayağına alacak, bir mahalle maçı çapıyla topu evirecek çevirecek ve bu lokal şeyi diğerleri seyredecek. Tıpkı Türkiye’deki saray çaplı siyaset gibi bir görüntü! Bu laubalilik belki Türkiye liglerinde bir şey ama modern futbolun standartlarında geçer akçe değil.

Bir Trabzonspor taraftarı olarak İspanyol hakem ‘’Bay Gonzales!’’in Ukrayna lehine yaptığı hatalara hiç ama takılmadım. Türk futbol tarihi Boğaz takımlarını kollayan Türk hakemlerinin eyyam dolu düdüklerinin tarihidir. Trabzonspor’un şampiyonluğunu çalanların bu kadar küçük hakem hatalarından yakınmamaları gerekir. Zira Türk mahkemelerinde çok daha vahşi pozisyonlara hakimler ‘’Devam!’’ diyor. (Metin Kondel)

 

 

        

Önceki ve Sonraki Yazılar