22.11.2021, 09:53

Kavimler Göçü misali yaşam

Trabzon Adliyesi’nde, yerel mahkeme hakimi olarak görev yapan Yusuf EREN beyi mesai arkadaşım ve değerli meslek büyüğüm Abbas HACISALİHOĞLU beyle bir çok kez ziyaret etmeyi planlasak da bu ziyaretimizi geçtiğimiz günlerde yapabilmiştik. Bizleri içtenlikle karşılayan hakim beyin misafirperverliğinin yanında şahsına münhasır özellikleri, "Erzurumluyum" dediğinde şaşırtmamıştı bizi. Makamında yer verdiği Trabzon'a ve Trabzonspor'a dair eşyalar sözcüklere gerek kalmadan Trabzon sevgisini anlatmaya yetmiş de artmıştı. Çaylarımızı yudumlarken meslek alanlarımız üzerine koyulaşan sohbet bir süre sonra yerini kentimiz yaşamına dair fikir paylaşımına dönmüştü. Şehrimizi hakim beyin gözünden görmek, ondan dinlemek övgü ya da eleştirilerini bilmek istiyordum. Nitekim bu düşüncemi sezmişçesine, bir şey sormama gerek kalmadan, "Çok isteyerek ve severek geldim buraya" diye başladı sözlerine. Etajerinin üzerine dekoratif olarak özenle yerleştirilmiş ve ışıkla aydınlatılmış Trabzonspor logolu doğal bir taşa dönerek sevdamızın olduğu şehir burası deyip tebessüm etmesi anlatmıştı aslında birçok şeyi. Sonrasında, hakim beyin ancak diyerek başladığı sözler, benim duymak istediğim ve merakla beklediğim cümlelerdi aslında. Kente dair bir çok konuda düşüncelerini paylaşıp sohbetimiz derinleşse de "Bu kent hâlâ kavimler göçünü yaşıyor" cümlesi bu güne kadar duymadığım türdendi. “Nasıl?” diye sordum hemen bu cümlenin ardından merakla...

saatlerinde şehir merkezinden çoğu özel araçlarla üniversite, havalimanı, adliye, hastane ve devamında Rize yönüne başlayan ve bizlerin de dahil olduğu göç, akşam saatlerinde ise şehir merkezine, başladığı yere geri dönüyor. Her gün yaşanan bu durum kavimler göçünü andırıyor bana. Bu güzergâh üzerinde her gün oluşan trafik yoğunluğu ve bunun sonucunda meydana gelen kazalar bu kentte yaşama ve çalışma tercihimizi tabi ki olumsuz etkiliyor" diye ekledi devamında. Adliye lojmanının şehrin batısında, adliye binasının ise şehrin doğusunda olmasını haklı olarak eleştiriyle dile getiriyordu. Benim ise bu güzergâhın aksi yönünde Konaklar Mahallesi’nden Valilik binasına olan her sabah işe gidişim ve akşam ise işten dönüşüm sırasında tanık olduğum karşı yönde sıkışan trafiğin içinde iyi ki değilim dercesine kendimi şanslı hissettiğim anlar aklıma gelince hakim beyin "Kavimler Göçü" tasvirine katılmamam mümkün değildi.

Bu sorun, birçok kez dile getirdiğimiz kamu yatırımlarının yer seçiminde, bilimsel kriterlere dayalı analizlere gerektiğince itibar edilmemesi ve bu yatırımlara yönelik altyapı çalışmalarıyla sosyal yaşam alanlarının oluşturulması sürecinin eş zamanlı işletilememesinden kaynaklanmaktadır. Adliye, hastane, havalimanı ve üniversite gibi insan merkezli hizmet üreten kurumların konaklama ve ulaşım olanaklarının bu yatırımlardan ayrı düşünülmemesi gerekirdi. Üstelik şehrimizin doğrusal (lineer) yapıdaki kentsel gelişme formuna sahip olmasının sağladığı durum avantaj olarak değerlendirilerek toplu taşıma yöntemleriyle kolayca çözüme kavuşturulabilme imkânı varken. Evet, bu gün pandemi koşullarının etkisiyle özel araç kullanımı tercih edilse de, toplu taşıma olanaklarını cazip kılacak ulaşımda süre tasarrufu, hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve ekonomiklik gibi seçeneklerin sunulması toplumsal ulaşım tercihlerini değiştirerek giderek büyüyen bu soruna çözüm üretilebilir. Dahası o günde olduğu gibi tüm fikirler, güney çevre yolunun yapımıyla transit ulaşımın şehir içi ulaşımından ayrılması ve hafif raylı sistem ağının Arsin ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nden Akçaabat ilçesi şehir çıkışına kadar planlanarak hayata geçirilmesini söylemektedir.

Kısacası, hakim beyin anlatımıyla bu kentte yaşama isteğimize dair tüm sevdalarımızdan bağımızın koparılmaması adına, 1461’de fethedilen bu kadim kentte “Kavimler Göçü” misali yaşama son verilmelidir.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:22
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
12
açık