Kazanan Halktır

Seçimler yapıldı ve Türkiye kararını verdi. Kim kazandı, kim kaybetti derseniz. Bu kadar gergin ortamdan sonra sükunetle oy kullanan halk kazanan oldu. Aklını başına alması gereken muhalefet ise kaybetti.

Seçimin oy zengini AKP’nin ise, dilini düzeltip yeni bir sayfa açması gerekir.

Yıllardır bir sofraya ekmek koyulmuşsa bizden değil deyip bir parça peynir de benden olsun, hiçbir parti demedi. Hep gerginlik ve itiş-kakış yaşadık.

Kaybettiğini kabul etmeyen bir muhalefet, ancak böyle topal bir muhalefet olabilir. Muhalefetin neden hayır oyuna layık görüldüğünün araştırmasını yapması lazım. Her evet aynı evet olmadığı gibi, her hayırda aynı hayır değildir. Hepsi farklı sebeplerden sandıkta yerini almıştır.

Bir fikri insanlara anlatırken onların dilini kullanmak gerekir. Sofistike kavramlardan uzak halkın dilini kullanmak gerekir. Halk ot, böcek, otobüsten anlıyorsa ondan örnek vereceksin. İsa’dan beri insanlığın anlamakta zorlandığı en önemli olay Vahdet’tir. Yani birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yaşamayı insan algılayamamıştır. Var oluş sebebimizi insan algılarken hep zorlanmıştır. Ama bunu insanın anlayacağı tarzda aile, çocuk, ev… kavramlarıyla anlatabilen halkın nezdinden bendensin duygusunu kapandır. Bunu da bugün AKP yapmıştır…

Makama gelmek için oylar verilir, önemli olan sonrasında o oyların ağırlığını taşıyabilmektir.

CHP neyin yansıması ve neyin simgesidir? Neyi temsil ediyor? CHP bugünlerde hak ve görevlerini özümseyerek mi yapıyor?

Politik deneyimi geçmişe dayanan doksan bir yıllık bir parti temsil hakkını maalesef yabana atmıştır.

Atatürk’ten devir alınana vekâlet, gerektiği itibarı görmemiştir. Silbaştan yeniden yaratılan bir CHP olmuştur…

Halk nedir? Bir toplumu oluşturan bireylere halk diyoruz. Bugün halk yok “ben” varım anlayışı hâkim. Halkın içi boşaltılmış, sadece seçimlerde hatırlanan bir bütün olmuştur. Kim olduğunu unutan halk; İdarecileri tarafından itilip, kalkılan ve hakarete uğrayan bir topluluk oldu. Görev tanımı vergi vermek ve oy vermekle sınırlandırıldı. Özünde insanı temsil eden halk kavramı, bugünlerde maneviyatını da kaybetti. Halk yaşam sevincini, umudunu, değerini ve itibarını sırf kendi mevcudiyetini düşünen idarecileri tarafından unuttu. Hatırlamıyor. Halkından uzaklaşan CHP, halka karşı sorumluluk bilincini de yitirdi. Halk da zaten güvenini kaybetti.

Aydınlık, çağdaş bir Türkiye hedefli CHP, bugün ışığını kaybetti. 90 yıllık bir parti mazisini de kaybetti. Halk için kurulan parti “Kemalist” olanların partisi haline geldi. İlkelerinden saptı. Nerede Cumhuriyetçilik, halkçılık, laiklik, milliyetçilik, devletçilik ve devrimcilik ilkelerinin özü? Nerede CHP? Nerede mücadeleci, hak, hukuk arayan, sorgulayan, yorumlayan CHP zihniyeti? Nerede Karaoğlanlar, nerede Erdal İnönüler? Hiç biri yok. Var olanın da ismini hafızalarımızdan yavaş yavaş sildiler zaten.

CHP ne kadar halkın partisidir? Başbakan balkon konuşmasında çok önemli bir açıklama yaptı. Yine ona oy vermeyenleri hiçe sayarak “Türk milleti geçilmez“ dedi. Türk kimliğini CHP’nin kurucusu ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk halkına uygun gördü. Oysaki bugün kendisine oy veren ve Atatürk’ü görmezden gelen ve halkı Türk milleti olarak sıfatlandıran başbakan kendisine oy vermeyenleri ne milleti olarak görmüştür acaba? Bunun mücadelesini yapacak ve sorgulayacak bir muhalefet olmayınca insan da ağzına geleni böyle rahat söyler…

CHP halkın yanında olmaktan, halka inmekten aciz bir partidir. Bugün hâlâ Türkiye’de % 28’lerde oy alıyorsa bu mevcut idarecilerin başarısı değil Mustafa Kemal Atatürk’ün devam eden rüzgarıdır. Kendiniz bir sorgulayın. Kendinize gelin…Mustafa Kemal ile halkı aldatmayın onun itibarı halkın üzerinde her zaman var olacaktır. Peki ya sizin.

İçten olmayan, samimiyetsiz ve yapmacık politikanız, halkın nezdinde sizleri uzak ve soğuk yapıyor.

Muhalefet olmak sırf karşı görüşe sahip olmak demek değildi. Muhalefet olmak bir güçtür. Toplumda CHP ve AKP seçmeniyle ne tarz bir profil olduğu ortadadır; Birbirine tahammülü olmayan, iki zıt kutup.

CHP’nin muhalefeti, konuşulması gereken yerde susmak, konuşulmaması gereken yerde ise; avaz avaz bağırmaktır. Atatürk ve demokrasi değerlerinin üzerinden muhalefet yapsa da bu değerlere en çok zarar veren de bu zihniyette ki insanlardır. Bulunduğu konumdan ve durumdan memnun bir muhalefettir CHP. Hangi iktidar gelirse gelsin memnuniyetle kabul görecek bir muhalefettir. Açılımında “halk” ibaresi olan ve halktan çok uzak bir muhalefettir. AB ibaresini bile gündeminden tamamen kaldıran, yerini muhafaza etmenin derdinde olan bir partidir CHP.

Türkiye’de gerçek muhalefet olmadığı için Laik kesimin direk Twitter ve Facebook üzerinden başbakana muhalefet etmesi başbakanın da ayarını bozuyor…

Önümüzde bir Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bakalım bu seçimde CHP yöneticileri kendi tabanının ve seçmeninin işaret ettiği isme evet oyu verecek mi? Sanmıyor, ummuyor ve gündemine taşıyacağını dahi düşünmüyorum… Gün yaşanılanlardan ders çıkarma günüdür. Gün herkesi kucaklama ve ülkemizin sorunlarına çözüm üretmek için halkla el ele verme günüdür.  Gün neden, niçin ve nasıl bir yol izlemeliyim gibi sorulara cevap aramak günüdür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.