Kemal Derviş aklandı

Kemal Derviş aklandı

Kemal Derviş'in başında olduğu BM Kalkınma Programı’nın (UNDP), Kuzey Kore’de yoksullukla mücadele ve kalkınmaya yardımcı olmak amacıyla kullandığı paranın, amacının dışında kullanılmadığı ya da herhangi bir yolsuzluğa karışmadığı ortaya çıktı.

Amerika'da siyasal yelpazenin en sağındaki çevreler, BM Kalkınma Programı'nın son 10 yılda Kuzey Kore'ye yüz milyonlarca dolar yardım gönderdiğini ve bu yardımların bir kısmının oradaki iktidar tarafından amacından saptırılarak Kuzey Kore’deki nükleer silahlanma programına aktarıldığı iddialarını ortaya atmıştı.

BM Kalkınma Programı’nın iddiaları araştırmak için oluşturduğu, Macaristan’ın eski başbakanı Miklos

Nemeth’in başkanlığında tarafsız heyet, çalışmalarını tamamladı. Heyet, 1999-2007 dönemindeki UNDP-Kuzey Kore ilişkilerini incelemeye aldı ve hazırladığı raporda BM Kalkınma Programı aleyhindeki iddiaları doğrulayacak bir kanıt olmadığını bildirdi.

UNDP'nin internet sitesinde de yer alan raporda, “Proje kaynaklarının sürekli olarak kötü idare edildiğine, başka amaçlar için kullanıldığına veya hesabının verilemediğine ilişkin iddiaları doğrulayacak hiçbir kanıtın olmadığı sonucuna varıldı” denildi.

Derviş'ten basın toplantısı

UNDP Başkanı Kemal Derviş, raporla ilgili olarak BM’de basın toplantısı düzenledi. 1 yılı aşkın bir zamandır kurum olarak son derece ciddi iddialarla ve suçlamalarla karşı karşıya kaldıklarını hatırlatan Derviş, bu dönemi "uzun, yorucu ve zor bir dönem" olarak nitelendirdi.

Kimi suçlamaların "düş ürünü ve sorumsuz" biçimler aldığını savunan Derviş, Kuzey Kore’deki etkinliklerinin durdurulmasına karar verilen UNDP’nin, bu etkinliklerini sürdürüp sürdürmeyeceğine UNDP Yönetim Kurulu’nun karar vereceğini söyledi.

Derviş, toplantının ardından Türk gazetecilere yaptığı açıklamada ise şöyle konuştu:

"Rapor, temel olarak Kuzey Kore’ye program dışı, kapsam dışı yapılan yardımlar, nakit ödemeler, projelerin ülkeye ziyaret yapılmadan sürdürülmesi gibi konulardaki iddiaların doğru olmadığını belgeliyor. Rapor, UNDP’nin yaptıklarında bir aksilik ve bir olumsuzluk olmadığını belgeleyen uzun, kapsamlı ve ciddi bir rapor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.