Kemal Kılıçdaroğlu önce Hazaroğlu’nu sonra Hekimoğlu’nu ziyaret etti!

kemal-kiliçdaroğlu.jpg

Partisinin Giresun’da düzenlediği fındık mitingi için Trabzon’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uçaktan iner inmez birkaç gündür rahatsız olan ve önceki gün evinde istirahat eden CHP eski il başkanlarından Cafer Hazaroğlu’nu ziyaret etti.

Bazı partililerle birlikte Hazaroğlu’nun Şana’daki evine giden Kılıçdaroğlu, Hazaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini iletti. Kılıçdaroğlu ile birlikte Cafer beyin evine giden CHP’nin eskimeyen eski ilçe başkanlarından Nuri Aydın, ikili arasında objektiflere poz verdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Trabzon’daki ikinci durağı, Değirmendere vadisinde Erzurum yolu üzerindeki Hekimoğlu şirketler grubu oldu. Hekimoğlu dökümün kurucusu, efsane sanayici Celal Hekimoğlu’nun vefatı nedeniyle taziye için şirkete giden Kemal Kılıçdaroğlu, burada yönetim kurulu üyesi Celil Hekimoğlu’na başsağlığı diledi. Kılıçdaroğlu bu ziyaretlerinin ardından Giresun’a hareket etti.

Süpürüp toplamayın!

Gazeteci Turgay Beşyıldız, bu mevsimde parklarda, bahçelerde yere düşen kurumuş yaprakların süpürülüp toplanmamasını istedi. Turgay Beşyıldız şöyle dedi; 

‘Avrupa’da başta Rusya olmak üzere, bir çok ülkedeki belediyeye ait alanlarda, cadde, sokak ve parklarda, bu mevsimde her gün yere düşen kurumuş yaprakları temizlemek, süpürmek yasaktır. O yapraklar gübredir ve kısa zamanda onu doğa zaten eritip yok ediyor. Bu sıcakta her gün kurumuş yaprakları niye yerlerden temizletip duruyorsunuz. O temizlik işçisi yerlerdeki asıl çöpleri mi temizlesin, yoksa devamlı ağaçlardan düşen ve güzel bir görüntü oluşturan kurumuş yaprakları mı? Belediyeye ait alanlardaki kurumuş yaprakları süpürüp durmayın, yeter. Bırakın bari o güzellik kalsın.’  

Turgay Beşyıldız’ın önerisi Belediye’de karşılık bulur mu bulmaz mı, bilemiyoruz. Bizce de parkta bahçede yere düşen kurumuş yapraklar toplanmamalı.

süpürüp-toplamayin.jpg 

Genel başkanlar ve İçişleri Bakanları!

Hakkı Emiroğlu, Trabzon dışında olmasına rağmen Trabzon’da olup bitenleri saati saatine takip ediyor. Hakkı’nın bu günlerde ilgi alanı Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası meclis seçimleri... Meclisin meslek gruplarında kimlerin yarıştığını çetele tutarak takip eden Hakkı, yeni dönemde Ticaret ve Sanayi Odasında değişim olacağını söylüyor.

Hakkı, son yarım yüzyılda İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturanların önemli bir kısmının parti başkanlığı da yaptıklarını söyledi. Eski İçişleri bakanlarından Faruk Sükan’ın Demokratik Parti Genel Başkanı olduğunu belirten Emiroğlu, ‘İsmet Sezgin önce İçişleri bakanı sonra Demokrat Parti genel başkanı, Mehmet Ağar İçişleri bakanlığı yaptı sonra Demokrat Parti genel başkanı, Süleyman Soylu Demokrat Parti genel başkanı idi, AKP’ye geçti İçişleri bakanı oldu. Meral Akşener İçişleri bakanlığı yaptı şimdi de yeni partinin genel başkanı olacak’ dedi.

CHP’nin yürüyüşünde üretici yokmuş!

chp-nin-yürüyüşünde.jpg

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, CHP’nin Ordu’dan başlattığı fındıkta adalet yürüyüşüne üreticilerin katılmadığını söylemiş. Sarıkahraman, ‘Bu kadar kara propagandaya rağmen üretici hala umudunu hükümete bağlamış durumdadır’ dedi. 

CHP’nin fındık yürüyüşü ve mitinginin amacı üreticilerin hakkını korumak, fındığa daha iyi bir fiyat verilmesi! Fındık için yürüyen, miting yapan bir partiye bu parti CHP olur bir başka parti olur, fark etmez... Üreticinin, Ziraat Odalarının bu eyleme ve hak arayışına destek vermemesi bu Odaların tamamen siyasetin kontrolüne geçmesidir. Ziraat Odaları Başkanları vs. atama ile gelirse, hükümet yanlısı açıklama yapar. Üretici de avcunu yalar!

Tanjant’taki katlı otopark ve Teoman’ın tepkisi!

Büyükşehir Belediyesi’nin Tanjant’ta istimlak ettiği alanının tamamında 750 araçlık otopark yapacağını açıklamasına rağmen projenin değiştirilmesini ve otoparkın 310 araçlık olarak projelendirilmesini eleştiren Yüksek makine mühendisi Teoman Yılmaz, bu tür büyük projelerin halka sorulması, ortak akılla yapılması gerektiğini söylüyor.

Teoman Yılmaz, sosyal medyadaki sayfasında, katlı otopark projesini ele aldı ve şu yorumu yaptı; 

‘Toplam inşaat alanı 14.687 m2, AVM-İŞ merkezi alanı 4800 m2, katlı otopark, 4 bin 300 m2, peki soruyoruz geri kalan 6 bin 650 m2 nedir. Burada ne yapılacak, masa sandalye atma yerleri, Çiğköfteci mi. Kuruyemişçi, Simitçi mi? 4 bin 800 m2 söylenen 6 bin 650 m2 kamuflaj edilen alan etti size 11 bin m2. Satılabilir, kiralanabilir iş merkezi, avm! Bu 310 araçlık otoparkı yasal olarak avm ve iş merkezinde işyerleri bulunanlar da kullanacak. Çünkü onların da hakları. Böyle bir proje olur mu?’.

Teoman Yılmaz eleştirilerinde yerden göğe haklı…

*****************

‘Ak Saray son referandumla çaldığı anayasaya kılıf uydurmaya çalışıyor. Bunu da sanki Türkiye’de insanlar başkanlık sistemine razı olmuşlar gibi 2019 genel seçimlerini gündeme getirerek yapıyor. 2019 seçimlerinde CHP’nin ve MHP’nin sayısal yetersizliğinden dem vurarak muhalefetin bütün alternatif ihtimallerini sulandırıyorlar. Maksat başkanlık sistemiyle ilgili halkın zihninde var olan şüpheleri bertaraf etmek ve 2019’da bay potansiyel başkanı alternatifsizmiş gibi göstermek. Bunu yaparken de medyadaki tetikçilerle Kemal Kılıçdaroğlu’na her gün sistematik itibar suikastı yapıyorlar. Bay potansiyel başkanı eleştirecek cesaretleri olmadığı için can sıkıntısından muhalefet adına bir kukla aday türetiyorlar. Ve küçük akıllarınca o kukla adayla Ekmeleddin İhsanoğlu vakıasında olduğu gibi güya muhalefetin siyasi basiretsizliğini teşhir ediyorlar. Yani % 51’in dışındaki bloğa siyasi algı açısında düşük yaptırmaya çalışıyorlar. Bu stratejinin başındaki Engin Ardıç yani Galapagos iguanası. Komodor ejderi Mehmet Barlas ise arada bir devreye giriyor. AKP iktidarının fahiş hatalarına tek kelime edememiş bunlar. (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar