İsmail Kansız

İsmail Kansız

KENDİ ALANINDA ÖZGÜN BİR ESER

"Türkiye'nin Türk dünyasını nasıl algıladığı kadar, belki de daha fazla, bu coğrafyadaki halkların, devletlerin, kendilerini nasıl tanımladıkları önem taşımaktadır."
"Tanımak ve bilmek hem sözkonusu Türk halklarını iyi anlamamızı hem Orta Asya Türk devletlerine yönelik sağlam zemine dayanan gerçekçi politikalar geliştirilmesini sağlayacaktır."kendi-alaninda-2.jpg

"ÖZBEKİSTAN'DA ULUS KİMLİK DIŞ POLİTİKA İLİŞKİSİ" 
Kitabın yazarı TURHAN DİLMAÇ, genç diplomatlarımızdan.
Trabzon Çaykara doğumlu. Babası Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitime her kademede yıllarca hizmet etmiş dostumuz Hanefi Dilmaç...
Turhan Dilmaç, Boğaziçi Uluslararası İlişkiler mezunu, yüksek lisansını da Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamış.
Şu an da Dışişleri Bakanlığı’nda Kazakistan'da büyükelçilik müsteşarı olarak görev yapmakta.
Özbekistan'ın tarihi geçmişinden günümüze kadar geçen zaman içinde Özbek kimliğinin oluşması, İslam dininin bu kimliğe katkısı, Sovyet döneminin bıraktığı kültürel kodlar ve bunun iç ve dış politikalarına etkileri bu kitapta detaylı bir şekilde ele alınmış.
Özbekistan'ın yeni dünya düzeninde bölgesel ve küresel anlamda güçlü bir şekilde yer alma isteğinden doğan dış politika anlayışı kadar, bulunduğu coğrafyanın sunduğu avantaj ve dezakendi-alaninda-1.jpgvantajları görüp ona göre strateji geliştirmesine yönelik tarihi kültürel alt kodlarını da kitapta detaylı bir şekilde görmek mümkün.
Özbekistan ile Türkiye ortak değerler paydasının getirdiği avantajların yanı sıra, güçlü bir kültürel ve ekonomik işbirliğinin de iki devlet için yarar sağlayacağı muhakkaktır. 
Turhan Dilmaç'ı bu başarılı çalışmalarından dolayı kutluyorum. 
Orta Asya’yı olduğu kadar, bağımsızlıklarını ilan eden yeni cumhuriyetlerin, kültürel altyapıları ve güçlü ekonomilerinin millet olarak bağımsız duruşlarına ne denli etki ettiklerini ve bu bağımsızlıklarını koruma adına nasıl stratejiler geliştirdiklerini anlamaya çalışanlar; bu kitaptan okuyup bilgi edinebilirler. 
Ötüken Yayınları’ndan çıkan ve kendi alanında özgün eserlerden biri olan kitapta bir diplomat gözü ile bağımsızlıklarını kazanan Türk devletlerinin dayandığı kültürel kaynaklarının ulus/ devlet olma yolunda ne kadar çok önemli rol oynadığını görmekteyiz. Yine bu ulus /kimlik bağlamında dış politika ilişkilerinde de nasıl rol oynadığına dair ipuçlarını bulabiliyoruz.
"Özbekistan'da Ulus Kimlik Dış Politika İlişkisi" kitabını Trabzon kitapçılarında da bulmak mümkün.

 

KTÜ DİŞ HEKİMLİĞİNDE BİR İLKktu-dis-hekim-1.jpg

KTÜ  Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri bir ilki başararak, okulları bünyesinde Bilim ve Kültür Dergisi çıkartmaya başladılar.
Türkiye'de Dış Hekimliği Fakülteleri arasında bir ilk olan derginin yayınlanmasından sonra bazı üniversitelerin de buna benzer yayınlar çıkartmaya başladıklarını belirten öğrenciler, aralarında güzel bir işbirliği yaparak KTÜ’ye yakışır Bilim ve Kültür dergisini çıkartmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirttiler.
Derginin yazarları arasında bulunan 3. sınıf öğrencisi Nazlıcan Kurnaz, "Hem diş hekimliği hem de kültürel konulardaki yazılarımızı dergide yayınlamaktan çok mutlu oluyoruz. Araştırma ve inceleme bizi ayrıca olumlu yönde motive etmektedir. Güzel bir iş başarmanın sevincini yaşıyoruz. Dergimizin çıkartılmasında bize destek ve yardımlarını esirgemeyen Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Taşdemir'e teşekkür ediyoruz" diye duygularını ifade ediyor.
KTÜDENT dergisine Ktüdent.com adresinden ulaşmak mümkün.
Diş hekimliği öğrencilerimizin derslerinin dışında dergi çıkartmaları takdir edilecek bir durum.
Geleceğimizin teminatı olan gençlerin, aynı zamanda geleceğe belge bilgi taşımaları, araştırmaya yönelik çabaları da ayrıca anlamlı.
Gençleri hep böyle bilimsel ve kültürel işler içinde görmek istiyoruz.
KTÜ Diş Hekimliği öğrencilerimizi sadece dişlerimizin sağlığıyla değil, fikir dünyamızı zenginleştirme adına yaptıkları çalışmalardan dolayı kutluyorum.
Fakülte yönetimi ve öğretim üyelerinin de desteklediği bu çalışma umarım uzun soluklu olur.

ktu-dis-hekim-2.jpg

 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.