Kendin pişir kendin ye!

  TSİAD, ‘Dünyanın Fındığı Burada’, TTB ‘Bahçeye gel bahçeye dolu fındık bulursun’, Giresun Ticaret Borsası ise ‘Fındığın içini yar senden ayrı yemem’ diyor… Sloganlar güzel… Sezon öncesi medyada iyi bir fındık tanıtımı yapıldı. Söylemlere bakılırsa Karadeniz insanı fındığına sahip çıktı. 
Fındığa sanal da olsa sahip çıkmak iyi güzel de, bir de bu fındığın dış ülkelere satış işi var. 
kendin-pisir.jpgOnun ötesinde, bir de üreticinin fındığı satma olayı var.
Burada, Karadeniz’de olan fındığı kim alacak? 
Devlet TMO vasıtasıyla 50 randımanının kilosunu ‘16.5 TL ye alacağım’ dedi. TMO aldığı fındığı ne yapacak? Depolarda bekletecek, azar azar tüccara satacak. Satılmayanı da yağlığa gönderecek. TMO bir yerde piyasanın oluşmasına katkı sağlayacak.  
Tüccar yani ihracatçı ne yapacak?
TMO’nun fiyatının pek altına ineceğini sanmıyorum.  Burada da belirleyici İtalyan firması olacak gibi. Kendi kendimize yaptığımız bu fındık reklamını aslında dış ülkelerde yapmamız gerekir. Bu iş de Fındık Tanıtım Grubuna düşüyor. Gerçi Edip Sevinç, Sebahattin Arslantürk ve komşu vilayetlerdeki ihracatçılar bu konuda epey gayret gösteriyorlar.
Türk fındığının dünya pazarlarındaki payını arttırmak için aslında yapılması gereken iş,  yerli ihracatçıların desteklenmesi olmalı. 

********

Murat Başkan Moloz’a el atmalı!
CHP milletvekili Ahmet Kaya, dün Moloz’daki lağım kokusunu gündeme getirdi ve “Lağım kokusu dayanılmaz hal aldı. İki yıldır açık olan lağım kanalı bir önce kapatılsın, bu rezilliğe son verilsin” dedi.
  murat-baskan-003.jpgMoloz bölgesinde, önceki belediye yönetimi Tabakhane deresi ve lağım akarlarının güzergahını değiştirmişti. Tabakhane Deresi, Kadınlar Pazarının altından, hafif bir kıvrım yaparak bugün kapatılan eski tarihi köprünün altından denizle buluşurdu. Kanalizasyon akarları da o civardan denizle buluşurdu.
  50 yıl öncesine kadar bugün deniz kenarında yıkılan otelin önü ve karşı taraftaki öğrenci yurdunun kuzeyi denizdi.  Yeni sahil yoluna kadar olan bölge son yıllarda dolduruldu.  Alan doldurulunca, Tabakhane Deresi de dolgu alanının altında geçirildi. Dere yatağı geniş tutuldu. Ancak, tıkanma ihtimali de yok değil. Kanalizasyon da sahil yolunun kuzeyinden denize bırakıldı. 
  Tabakhane Deresi, denize doğru dik akıtılsa, yani tarihi köprünün altından dik olarak denize verilse caminin yanından teğet geçecekti. Dere yatağı değiştirildi, yeni yatak oldukça geniş yapıldı.  Ancak, kadınlar pazarı ve devamındaki binanın altından geçen bölümde henüz bir işlem yapılmadı. O bölgede işlem yapılmayan bir yerde, tarihi köprünün civarı. İşte orada dere ve kanalizasyon açıktan akıyor. Ahmet Kaya’nın da belirttiği gibi yapılmayan yer 30-40 metrelik yer. 
  Peki, o bölge bir belki de iki yıldır neden yapılmıyor? Bize göre bunun nedeni derenin yatağının değiştirilmesi olsa gerek. Sanki o bölgede bu konuda bir sıkıntı var gibi. İnşallah yanılırız.
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bu olaya mutlaka el atmalı. O bölgede yıkım yapıldı ancak henüz düzenleme yapılmadı. Başkan, orada projeyi bir daha gözden geçirmeli ve gerekirse değiştirmelidir.

**********

Cami inşaatı durdu mu?
cami-002.jpg  Trabzonluların yüzde 90’nın karşı olmasına rağmen, Cumhurbaşkanına şirin görünme ve ideolojik nedenlerle dolgu alanın ortasına, Tabakhane vadisinin deniz tarafında tam ortasına Çevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar’ın özel gayretiyle yapılmakta olan birkaç bin kişilik cami inşaatı 31 Mart sonrası yavaşladı, hatta kimilerine göre durdu.
  Moloz ve Pazarkapı Mahallesi civarında 10’a yakın cami olmasına rağmen, sahilden 150-200 metre uzakta, yeni yolun deniz tarafında dolgu alanında yaptırılan caminin, imar mevzuatına, kıyı kenar çizgisine aykırı olduğu ileri sürülmüştü. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun önümüzdeki süreçte yapması gereken acil işlerden biri Moloz’daki dolgu alanını yaşam alanı haline getirmesidir. 

Kaz dağları;
Dünyanın oksijen depolarından biri. Günlerdir kamuoyumuzun gündeminde olan, altın madeni çıkarılan bölgemiz. İki kelam da biz edelim dedik…
Ey; Müslümanlığı ve muhafazakarlığı kimseye bırakmayan Ümmetçi kardeşlerim!..
Ey; Milliyetçiliği tapulu malı kabul eden, başkalarına hain diyen kardeşlerim!..
Sizlere sesleniyorum;
“İncire ve zeytine and olsun ki” diyebilen KURAN’ın ağaca biçtiği kıymetin yanında, yeşilimize bunları yapanlar, siz nasıl Müslüman ve muhafazakarsınız?
Ecdat Fatih Sultan Mehmet Hanın; “Ormanlarımdan bir dal kesenin, başını keseriz” sözüne rağmen siz hangi ecdadın torunu olmakla övünürsünüz?
Ayrıca; Milletin “Yaş kesen baş keser” özlü sözüne rağmen siz neyin Milliyetçisiniz?
Beyler; Müslümanlık, Muhafazakarlık, Milliyetçilik sözle olmaz!
Özellikle yerli ve millilik; Hamaset nutukları atmak değil, ülkenin, yeşiline, suyuna, ağacına, madenine, çevreye sahip çıkmakla olur. Milliyetçilik, betona ve HES’lere karşı çıkarak, yeşilimizi ve derelerimizi korumaktır.
Biz; Altını çıkarmayın demiyoruz. Ülkemizin altını üstüne getirmeyin ve yabancılara peşkeş çekmeyin diyoruz. (Şükrü Kuleyin – İYİ Parti GİK üyesi)

İYİ Parti’nin A Takımıbelli oldu!
iyi-parti-014.jpgİYİ Parti’nin dün Genel Başkan Meral Akşener’in başkanlığında yapılan Genel İdare Kurulu toplantısında partinin A takımı belirlendi.  
İYİ Parti Başkanlık Divanı şu şekilde oluştu:
Parti Sözcüsü:  Yavuz Ağıralioğlu, Genel Sekreter: Uğur Poyraz, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Cihan Paçacı, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Ümit Dikbayır, Kalkınma Politikaları Genel Başkan Yardımcısı: İsmail Tatlıoğlu, Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Koray Aydın, Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:  Berna Sukas, Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:  Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Seçim İşleri, Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı:  Hasan Seymen, Uluslararası İlişkiler ve Türk Dünyasından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Ahmet Kamil Erozan, Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Metin Ergun, Sivil Toplum Kuruluşları ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Tuba Vural Çokal, Gençlik Politikaları Genel Başkan Yardımcısı: Yavuz Temizer, Milli Güvenlik Politikaları Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Aytun Çıray, Toplumsal Politikalar Genel Başkan Yardımcısı: Şenol Sunat, Siyasi işlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Salim Ensarioğlu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar