Kenetlen Trabzonspor!

   Trabzon’daki yerel gazeteler ve internet siteleri, uzun bir aradan sonra ilk kez, ‘Kenetlen Trabzonspor ortak bir başlık ve metin ile okurlarının karşısına çıkıyor. 
Türkiye Futbol Federasyonu ve kurulları ile İstanbul’un üç kulübü, hemen her sezon Trabzonspor’un önünü kesmek için her tür Alicengiz oyununa başvurmuştu ve istedikleri sonuca da ulaştılar.
  ts-015.jpgTFF Haziran ayında yürürlüğe koyduğu kulüp lisans ve Finansal fair play talimatında değişikliğe gitti, İstanbul kulüplerini kollayan bir karara imza attı ve transfer harcamalarındaki limiti arttırdı. Kulüp harcamalarındaki limitleri yüzde 30’dan 40’a çıkardı. TFF bu kararı almasaydı, başta Fenerbahçe, Beşiktaş olmak üzere bir çok kulübün puanları silinecekti. Trabzonspor kulübü ise değişikliğin iptali için Tahkim Kuruluna gitti.
   TFF’nin bu kararı sonrasında eski milli hakemlerden, Fotomaç gazetesi yazarı Erman Toroğlu,  TFF Başkanı Nihat Özdemir, FB Başkanı Ali Koç, yönetici Semih Özsoy ve MHK başkanı Zekeriya Alp’in TFF Başkanı Nihat Özdemir’in ofisinde bir araya geldiklerini belirterek, ‘Ligi dizayn mı ettiniz’ diye sordu. Toroğlu, ‘Gizli toplantıda FB’nin sıkıntılarını mı, FB’nin hakem hatalarından kaybettiği puanları mı, transfer yasaklarının düşük olduğunu, yükseltilmesini mi istediniz?. Zekeriya Alp’e, ‘Şu hakemi FB maçına vermeyin, şu hakemleri FB maçlarına verebilirsiniz mi, dediniz. Ne konuştunuz?’ diye sordu. 
                                            ********

   Bu gelişmeler üzerine, Trabzonspor taraftarları sosyal medyada, ‘Kenetlen Trabzonsporlu’ sloganıyla tepki gösterdi. Onbinlerce Trabzonspor taraftarının tepkisi gündeme bomba gibi düştü.
TFF’nin kararına bu sezon puanları silinen Eskişehirspor ve Bursaspor kulüpleri ve taraftarları da büyük tepki gösterdi. İki kulüp taraftarları sosyal medyada ‘Takımına göre karar alınan, masada kollayan bir fedarasyon Türk futbolunun en kara noktasıdır. Bursaspor, Eskişehirspor gibi takımların bu gerekçe ile eksi 3 puan cezası aldı. Milyar borçları olan kulüpler milyonluk futbolcu transfer ediyor düzenin batsın’ diye tepkilerini dile getirdiler.
                                                         *******

   ‘Kenetlen Trabzonspor! başlığı ile yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;
‘Şer Birliği yeniden devrede… 2010-11’in baş aktörleri, 2010-11’in MHK’sı ve 2010-11’in tetikçi kalemşörleri yine bir araya geldi. Söz konusu Trabzonspor olunca, ‘bağımsız’ davranan tüm kişi ve kurumlar söz konusu İstanbul takımları olunca ortak paydada tekraren birleştiler. Hedefleri; dün olduğu gibi bugünde Trabzonspor’un önünü kesmek, Trabzonspor’u saf dışı etmek.’
Açıklamada 1996, 2005 ve 2011 sezonlarına vurgu yapıldı. TFF’nin gece yarısı lisans talimatını değiştirmesi, MHK’nın Trabzonspor maçlarına verdiği hakemler, VAR’daki uygulamalara dikkat çekildi ve ‘Ama bu sefer idmanlıyız, bu sefer oyuna gelmeyiz. O yüzden Trabzonspor camiasının her zamankinden daha çok ‘birlik’ olmaya ihtiyacı var. Ve diyoruz ki, ‘Kenetlen Trabzonsporlu’.. Unutmayalım ki YanYana durursak, Biz Bize yeteriz’... denildi.
Açıklamanın tam metni gazetemizin sürmanşetinde…
Bu tür tepkiler, açıklamalar sonuç getirir mi getirmez mi, bilemeyiz. Bildiğimiz, bu alemde yıllardır hakkı yenen, şampiyonlukları elinden alınan Trabzonspor’un artık birlik ve beraberlik içerisinde olduğudur. 

Doktorunuz diyor ki!

doktorunuz-004.jpg  Çok yüksek tansiyon(180/120 - 18/12 üzerinde) ile gelen hastaları doktorlar "çok acil" veya "acil" diye değerlendirirler. "Çok acil" tansiyon krizinde öncelikle beyin, kalp damar ve böbrekler olmak üzere organ hasarına ait belirtiler vardır. "Acil" tansiyon krizinde de tansiyon çok yüksektir ama organ hasarı yoktur. Baş ağrısı, geçici körlük, bulantı, kusma, şuur değişikliği, vücudun bir tarafında olmak üzere elde, ayakta his kaybı, kuvvet azlığı veya felç gibi bulgular beyin hasarını düşündürür. Göğüs ağrısı, nefes darlığı kalp damar hastalıklarının belirtileri arasındadır. Böbreklere ait bulgular başlangıçta anlaşılmaz fakat daha sonra 'üre' yüksekliği, uyku hali ve kusma ile kendini gösterir. "Çok acil" yüksek tansiyon hastaları hastaneye yatırılıp damar yoluyla ilaç verilerek tedavi edilir. "Acil" yüksek tansiyon hastaları ağızdan ilaç verilerek eve gönderilir. Her iki durumda da tansiyon yavaş yavaş düşürülür. Çok hızlı düşürülmez. 
(Dr. Kemal Küçükali)

                                                      **************

mahmut-haydar-ustaoglu-002.jpgTarihi gelişim sürecinde kabile olarak yaşamaya başlayan insan toplulukları için doğru ve yanlış kolaydı. Topluluklarına zarar veren ve kendi dışlarında gelişen her şey yanlış, kendi şeflerinin ve din adamlarının söylediği ve yaptığı kendilerine yararlı olduklarını düşündükleri her şey doğru olurdu. Modern ve kalabalıklaşan dünyada herkes için tek doğru ve tek yanlış çok zor. Modern dünyanın tek ve son dini İslam bu nedenle modern toplumu tarif ederken "Onlar işlerini aralarında karşılıklı danışarak çözerler" der. Ama müslüman dünya Kur'an'ın inadına işlerini aralarında danışmadan, konuşmadan, doğru olduğuna inandıkları, üretilmiş dini ve toplumsal önderlerin emirleriyle halletme yolunda. Bu nedenle İslam Dünyasındaki bütün devletler kabile yaşantısına hızla geri dönüyor. İşte bunu fark eden Osmanlı fikir dünyası son iki asırdır İslam'ın hakiki yüzüne dönmek için uğraşıyor. Cumhuriyet devrimi ne kadar yanlış yapsa da( şapka devrimi,kılık kıyafet devrimi, batıya öykünme…vb gibi) İslam Dünyasının İslam'ın gerçek yüzüne dönme çabalarının ilk örneğidir.
  Bu nedenle iki yüzyıldır didişen "İslam Dünyası" kurucu Cumhurbaşkanımızın dediği gibi daha cesur olmak zorundadır. Kabile inancına değil medeni toplum dinine ulaşmak için daha cesur olmak zorundadır. İslam yani Allah'ın son ve medeni toplum dini aklı kullanmayı emreder. Elbette 6 asrın Arap dünyasına indirildiği için o asrın düzenlemelerini barındırır. Ama Müslümanlar Kuranın sadece “muhkem” ayetleriyle sınırlanır, müteşabihler güne göre yorumlanabilir, ihmal edilebilir ve akla uygun değerlendirilebilir. 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar