‘Kenetlen Trabzonspor’ ve aykırı sesler!

  Trabzonspor üzerine yıllardır oynanan oyunların ardı arkası kesilmiyor. TFF’nin son kararı, hakem hataları, VAR uygulamaları Trabzonspor’u devre dışı bırakma operasyonunun göstergesidir.
Dün Trabzon’daki bir gazete hariç tüm gazeteler ve yine bu gazetenin internet sitesi hariç hemen hemen tüm internet siteleri, ‘Kenetlen Trabzonspor’ başlığı ile bir metin yayımladılar.
Kuzey Ekspres Gazetesi’nin manşetinde ise siyah zemin üzerinde ‘Kenetlen Trabzonspor’ yazısı yer aldı. Metin yer almadı. Sayfa editörü, ‘Kenetlen Trabzonspor’ başlığının altındaki metni, dikkat çekmek için kullanmamış. Gerçi, metni kuzeyekspres.com.tr ve yerin kulağı köşesinde ayrıca spor sayfasında parça parça da olsa kullanmıştık.
Trabzonspor’u yönetenler, teknik heyet ve futbolcular eleştirilebilir. Bizde zaman zaman eleştiriyoruz. Ancak, kulübün kurumsal kimliğine, takıma vb. dışarıdan gelen ve gelecek olan eylemlerde, kulübün ve takımın hakkının yendiği, önünün kesildiği ortamlarda; eleştirileri bir kenara bırakıp kulübü sahipleniyoruz, sahiplenmek zorundayız. Trabzonsporluyum diyen herkesten de bunu beklemek hakkımız.
İstanbul kulüpleri bu sahiplenmeyi yaparken, Trabzonspor camiasında her dönem maalesef aykırı sesler çıkmıştır ve hala çıkıyor.
2010-11 şike süreci sonrası, mahkemelerce şike yaptığı kesinleşen FB kulübünün eski yeni yöneticisi, taraftarı vs topyekun olarak, kulüplerinin ve takımlarının arkasında durdular.
Trabzonspor tarihinde her dönem; azınlıkta da olsalar yönetimde yer almayanlar veya yönetimde olanlarla ihtilaflı olanlar, kendilerini Trabzonspor’un sahibi görenler, Trabzonspor’dan nemalanamayanlar yönetenlere ve dolayısıyla Trabzonspor’a muhalif olmuşlardır. Trabzonspor’daki bu olay aslında kronik bir vakadır.
O nedenle; Trabzonspor’da birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan bugünlerde, sağda solda çatlak sesler çıksa da dikkate alınmamalıdır.
Çünkü Trabzonspor camiası bugün özlenen birlik ve beraberliği yakalamıştır.
Birlik ve beraberlik içerisindeki Trabzonspor camiasının hakkını hiçbir güç çalamaz.
 
Hasan KURT

 

 CHP’nin ilçe ve il adayları!
    Yerel seçimde İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Ankara gibi büyükşehirlerin belediye başkanlıklarını kazanan CHP adaylarının bu başarısı, partinin ülke genelindeki il ve ilçe kongrelerdeki aday sayısının da artmasına neden oldu.
CHP’nin Trabzon’daki ilçe kongrelerinde, birkaç ilçe hariç hemen hepsinde iki hatta üç adaylı seçim olacak.
Ortahisar ilçe başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim Fatih Oyman olmuştu. Oyman’ı, mevcut ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu ve ekibinin destekliyor. Oyman seçimi kazanırsa Ortahisar ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu il başkan adayı olacak.
Ortahisar’da başkanlığa aday olması beklenen eski gençlik kolları başkanı ve il yöneticisi İlker Akıncı, eski il yöneticisi Haluk Batmaz’ın bugün başkan adaylığını açıklayacak olan Şenol Çoban’a destek verecekleri öğrenildi. Üçlünün geçenlerde bir araya geldiği ve Çoban’ın adaylığı üzerinde ittifak sağladıkları belirtildi. Bu ekip, Ortahisar ilçesini kazanırsa il başkanlığına ASKF Başkanı Cahit Erdem veya eski il başkan yardımcısı Celal Akaç’ın aday olacağı söyleniyor.
İl Başkanlığı için adı geçen üç ismin yanı sıra, eski belediye başkanlarından Sefer Özgür’ün oğlu Gürsel Özgür’ün ve İbrahim Akbulut’un da aday olabilecekleri söyleniyor. CHP tabanı ve delegeleri tarafından sevilen isimlerden biri olan Gürsel Özgür’ün gelişmeleri takip ettiği bildirildi. CHP Trabzon il başkanlığı için merhum Yavuz Karan ile yarışan ve seçimi kaybeden Türker Ertürk’ün ise il başkan adaylığının söz konusu olmadığı öğrenildi.
CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya ile parti meclisi üyesi ve İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi ve eski vekil Haluk Pekşen’in ise şimdilik kongrelerle ilgilenmedikleri söyleniyor.
Mevcut il başkanı Güzide Uzun’un ise; ilçe kongrelerinden sonra ortaya çıkacak tabloya göre aday olup olmayacağına karar vereceği belirtiliyor.
CHP Trabzon teşkilatında uzun yıllar ilçe ve il yöneticiliği yapmış bir isim, ilçelerdeki 330 delegenin en az üçte birinin en az çeyrek yüzyıldır delege olduklarını, bu isimlerin seçimlerde etkili olduklarını ileri sürdü.
                                                      ******
   
CHP Trabzon’da ikinci en fazla delegeye sahip ilçe olan Akçaabat’ta Mustafa Bak, Bayram Turan ve Cengiz Bölükbaşı’nın aday olacakları öğrenildi. Bu üç isimden birinin son anda yarıştan çekileceği söyleniyor.
Beşikdüzü’nde ise mevcut başkan Tamer Aydın ile Ali Cora yarışacak gibi. İki adayın da şanslarının eşit olduğu söyleniyor.
Düzköy’de İbrahim Aydoğan yeniden aday ve rakibi gözükmüyor.
Maçka’da ise mevcut ilçe başkanı avukat Nihan Göktürk yeniden aday olacak. Göktürk’ün rakibi ise Maçka’nın sevilen isimlerindenTurhan Eyüboğlu.
Of’ta ise mevcut başkan Fahri Kaptanoğlu’nun rakibi sendikacı Bülent Saral. Yomra’da mevcut ilçe başkanı yeniden aday olacak. Rakibi ise Erol Pekşen. Sürmene’de Hüseyin Çebi, Vakfıkebir’de Mehmet Keskin, Araklı’da Mecit Solmaz, Çaykara’da İsmail Sarı, Dernekpazarı’nda Süleyman Cansız, Hayrat’ta Ali Nuhoğlu, Köprübaşı’nda Kemal Balcı’nın tek aday olarak seçime girecekleri öğrenildi. Tonya’da ise Muhammet Karadeniz’in yeniden aday olmayacağı ve belediye başkan adayı Şuayip Aydın’ın aday olacağı konuşuluyor.
 

Siyasi denklem değişiyor
   Beklenen yeni partilerin ilki kuruldu. Sırada Babacan’ın partisi var. Sanırım o da kısa bir sürede kurulacak. Bundan böyle Türk siyaseti yeniden dizayn edilecektir. Bu kaçınılmaz. Değişim sadece muhafazar kesimde olmayacak. Bütün partileri kapsayacak. 2020 ve sonrası bu hamleler, paralel şekil alacağını düşünmekteyim.
Bu süreçte ‘alan’ kaybeden olarak Ak Parti’yi görebiliriz. CHP ise önemini daha da artıran bir merkez gibi duruyor. Etki alanı bu dönemi iyi yönetmesine bağlı. Beklenen konumu geleceği pozisyon çok önemli.
Diğer siyasi partiler elbette bu değişimi izliyor. yeni hamlelerini ve alacağı pozisyonu çiziyorlardır.
Ben 2020 yılından itibaren Türkiye’de daha rasyonel bir siyasi hayatın başlayacağını görüyorum. Bunun ülkeye büyük bir yapılanma getirip önemli kazanımları da içinde barındıracağını düşünüyorum.
Yani bundan böyle oy, seçmen, dolayısıyla birey çok kıymetli olacaktır. Çünkü tekel yıkılıp rekabet ortamı sil baştan hayata geçmiş olacaktır.
Hayırlı olmasını temenni ediyorum.
(Süleyman Aydoğdu)

Önceki ve Sonraki Yazılar