‘Kent Konseyleri  ileri demokrasinin  başlangıç noktası’

‘Kent Konseyleri ileri demokrasinin başlangıç noktası’

Büyükşehir Kent Konseyleri, İzmir’in ardından ikinci toplantısını İstanbul merkezli gerçekleştirdi.

Sanal ortamda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul BB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kent Konseyi sürecinin yerel yönetimlerde katılımcılığın en kıymetli başlangıç noktalarından birisi olduğunu vurguladı. Sürecin ülkemizde çoğu zaman kağıt üzerinde işlediğini belirten İmamoğlu, “Kent Konseyi’nin gerçekten sıkı bir tanzime ya da revizyona ihtiyacı var tümüyle. Kent Konseyi’nin sıhhatli bir kuruma dönüşmesi, o katılımcılığın iyi bir merkezi haline gelmesi, birçok yönüyle demokrasinin de olgunlaşmasına bir zemin hazırlayacak. Bugünkü şikayet ettiğimiz ortamın, aslında tam da panzehiri bu. Ülkenin sıkıntı duyduğu demokrasi, özgürlük ve yönetim biçimindeki katılımcılık, şeffaflık gibi prensiplerin sonuca kavuşması, ülkemizdeki demokrasinin gerçekten ileri seviyeye, güçlü bir seviyeye ulaşmasına inanılmaz bir başlangıç noktası oluşturacaktır” dedi.

STRATEJİK PLANLAMA

İstanbul Kent Konseyi'nin "Katılımcı Bütçeleme" temasıyla düzenlediği toplantıda; Türkiye’nin her noktasındaki iyi gelişmeleri, iyi örnekleri hemen İstanbul’da uygulama konusunda çok istekli davrandıklarını ifade eden İmamoğlu, “Belediyeler ya da Türkiye’nin farklı kurulları, neredeyse bakanlık ve hatta Cumhurbaşkanlığı’na varıncaya kadar, sanki bir parti altında, partinin mülkü, hatta seçilen insanın tümüyle sahip olduğu bir şeye dönüşüyor. Yani böyle bir algıya ulaştı. Hatta realize haline gelmiş boyutları var. Bunu tersine çevirmemiz lazım. Ve bunun evrelerini her beraber harekete geçirmemiz lazım. Bunlar, söylemde ya da yazmakla, kanunda olmasıyla da gerçekleşmiyor. Bu da bir bilinç meselesi. Bütçedeki katılımcılık da aslında böyle bir yol haritasın önemli bir başlangıcı. Bütçeyi hazırlarken; kurulların, toplumun her kesiminden bilgi alması, beraber tasarlaması… Ki bunun bir ayağı da stratejik plan. Zaten stratejik planları, çok katılımcı unsurlarla hazırladık, süreci planladık. Ve öyle paylaştık” diye konuştu.

KEYİFLİ ŞEHİRLER!
Pandemiyle birlikte hayatın, dünyanın ve şehirlerin kurullarının değiştiğini belirten İmamoğlu, “Bütçede de aynı sistemle, sürecin yönetilmesi hem biz kurulların cesur olmaları hem de kent konseylerinin bu anlamda en üst seviyede zorlayıcı mekanizmaları sürece sokmalarını diliyorum. Demokrasinin güzelleşmesi, katılımcılığın en üst seviyeye ulaşması ve gerçekten Türkiye’de mutlu, özgür bireylerin olduğu, keyifli şehirlerin olduğu bir ülke olma hayalimizin önemli mekanizmaları olarak sizlere başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.