Kent kültürü ve İskenderpaşa!...

Trabzon'un köklü okullarından İskenderpaşa özellikle Müdürü Cihan Kırış önderliğinde son derece önemli hamlelere imza atıyor. Özellikle eski mezunları yeni öğrencilerle buluşturan Kariyer Günleri ve son olarak da bir süre önce ilki gerçekleştirilen Pilav Günü, bu anlamda atılan adımlardan sadece bir kaçı. Geçtiğimiz günlerde okul müdürleriyle bir toplantı gerçekleştiren Vali Yücel Yavuz da bu konunun önemle altını çizerek İskenderpaşa'nın faaliyetlerinin diğerlerine de örnek olması gerektiğini vurguladı. Kentin var olan kültürünün yaşatılması anlamında bu tür etkinliklerin son derece önemli olduğunu kaydeden Vali Yavuz, müdürlerden eski mezunlarına ulaşmalarını ve onları yeni nesillerle buluşturmalarını istedi. Bakalım Cihan Kırış'ın açtığı yoldan diğer okullar yürüyebilecek mi? Bu arada Kırış'ın performansı dikkat çekmiş olacak ki; bu yönetici seneye Trabzon'da yeni açılan Mektebim Okulu'nun başına geçecek. Doğruyu söylemek gerekirse yapılan hamle son derece yerinde. Trabzon'a yeni giriş yapan okul, Cihan Kırış ile çabuk mesafe kat eder. Bizden söylemesi...

--------

Bakan Eroğlu'dan Gümrükçüoğlu'na açık çek!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'na açık çek verdi.

Yok öyle anladığınız anlamda değil. Turizm yatırımı yapılacak alanların tespit edilip, Büyükşehir'e tahsisi konusunda. Gerçekten Bakan'ın, Başkan'a duyduğu bu güveni takdir etmek gerekli.

Şimdi Başkan Gümrükçüoğlu, Tonya'dan Maçka Altındere'ye kadar kenti taramaya başladı. Doğru yeri bulur bulmaz da Bakan Eroğlu'nun kapısını çalacak ve tahsisi isteyecek. Gümrükçüoğlu bu... Bir işi ucundan tuttu mu, koparmasını da bilir...

Arsin bu sorunlara çare bekliyor!

Arsin Deresi ve Güzelyalı Mahallesi'nin yol sorunu bitmek bilmiyor. Vatandaşlar seçim zamanı verilen sözlerin unutulduğu düşüncesindeler. Arsin Deresi'ne bentler yapılması için 5 yıl önce ihale açıldı. Ancak geçen zaman zarfında dere adeta çöplüğe döndü. Yaz ayları yaklaştıkça bölge halkı yine kokudan yanaşılamayacağını çok iyi biliyor. Güzelyalı Mahallesi'ni yolu ise adeta köstebek yuvası. Üstelik burası Anadolu Lisesi'nin yolu. Arsinliler neredeyse 1 yıldır yolun bu halde olduğundan ve bir türlü onarılmadığından yakınıyorlar. Çeşitli defalar siyasiler bu konuları gündeme getirseler de hala çözüm yok. Bir defa biz yazalım istedik.

*********************************

Siyasal’ın ihaneti

Yahya Sezai Tezel

Siyasal’da şimdi TSK'dan tasfiye edilmiş olan gelenek etrafındaki insanların rektör, dekan, bölüm başkanı vesaire vesaire makamlarında bu kadim kurumu nasıl yok ettiklerine tanık oldum. Buna rağmen kimseyi öldürmeden, kimse beni öldürmeden, ana avrat küfür ederek mahkemelik olmadan 39 yıl bu ortamda doğru bildiğimi yaparak dim dik ayakta kalmamı sağlayanlar, Siyasal'ın seçkin, zeki ve terbiyeli ve bir kısmı çalışmayı seven öğrencileri olmuştur. Son dersimden bu yana 9 yıl geçmiş. Siyasal'dan önce de bir hayatım vardı Siyasal’dan sonra da 9 yıl yaşamışım ve galiba biraz daha yaşama şansım var. Geriye baktığımda sadece ve sadece öğrencilerimi ve onlara dersler vererek hizmet etmeyi özlüyorum. SBF bir şark despotunun kendine sadık "memurlar" yetiştirmek için kurduğu bir okul olarak başladı. 1960 öncesi ve sonrasında Baas vari güya sosyalist jakoben bir rejim kurulması hastalığına kurum olarak bulaştı. Geldiği nokta ise maalesef üzücü. Ama binlerce kaliteli insan var Siyasal'ı matah bir yer sanarak öğrenci olarak gelip geçmiş ve kendi karakterleri ve emekleriyle farklı meslek - iş dallarında başarılı olmuş. Ben öğrencilerimi algılıyorum SBF hakkında olumlu düşünmek istersem. İhtirasları akıllarından fersah fersah önde koşmuş olan anlı şanlı birçok meslektaşımı ise hatırlamamaya çalışıyorum. SBF kurum olarak Türkiye'de anayasal yurttaşlığa ve insan haklarının dokunulmazlığına dayanan çoğulcu demokrasiye ihanet etti. Allah var ise kurum olarak Siyasal'ın taksiratını affetsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar