Kerim’in Kalafatoğlu’nun muhteşem başarısı!

Önceki gün bir günlüğüne Antalya’ya gittim. Antalya, turizm ve sebze-meyve üretimi ile gelişen ve büyüyen, planlı bir kent.  Baştan söyleyeyim yaşanacak bir kent!

Antalya’ya, Kerim Kalafatoğlu ve kardeşlerinin 2006 yılında, güneyin bu güzel kentinin serbest bölgesinde kurdukları ARES adlı şirketin, Katar Devleti için imal ettiği hücum botları ve karakol gemilerinin ilkinin teslim töreni için gitmiştim.

Kerim Kalafatoğlu, yaşıtlarının Trabzon Uzunsokak’ta turladığı yıllarda ticarete atılmıştı. Trabzon Serbest Bölgesinde kurduğu şirketle, Gürcistan’a şeker ithalatına başlamıştı. Sonra, Erdal Saral ile Ermenistan’a gitti. MHP’nin efsane genel başkanı Alparslan Türkeş, Ermenistan’da iş yapması için dönemin Ermenistan Cumhurbaşkanından ricacı olmuştu. Kerim’in Ermenistan macerası başlangıçta iyi gitti ancak sonra Erivan’dan ayrılmak zorunda kaldı.

Kerim Kalafatoğlu, Trabzon Limanının özelleştirilmesi sürecinde de, hayli etkiliydi. Limanın Trabzonspor’a alınması için uğraş verdi. Olmadı. Sonraki dönemde, yine süreçte yer aldı.

Daha sonra, Trabzonspor’un 2006’daki kongresinde yönetim kurulu adayı oldu. Liste delindi, seçilemedi ve Trabzon’dan ayrıldı. Bu olay belki de Kerim’in hayatını değiştirdi.  Antalya’ya gitti.

Antalya Serbest Bölgesi’nde küçük bir tersane ile işe başladı. Büyük boy tekne yapımına başladı. İşi daha da büyüttü, askeri tekne ve hücum bot yapmaya başladı. Gürcistan’dan, Özbekistan’a, Katar’a kadar çok sayıda ülkeden sipariş almaya başladı.

Diğer yandan da, yaptığı işin inceliklerini ve ayrıntılarını öğrenmek için Avrupa’da düzenlenen fuarlara katıldı, tersaneleri gezdi.

Ve bugün Antalya Serbest Bölgesi’nde 22 bin metrekarelik büyük bir tersane kurdu.  Kerim’in tersanesinde bugün 300 kişi çalışıyor. Askeri karakol gemileri, hücumbotlar imal etmeye başladı. Yurt dışındaki büyük ihalelerde, özellikle Çinlilerle ve Avrupalılarla dişe diş mücadele etti.

Kerim’in ARES adlı şirketi bugün dünyanın bu alandaki en büyük şirketi ve askeri gemi üreticisi haline geldi.

***

Antalya Serbest Bölgesi, Konyaaltı belediyesi sınırları içerisinde deniz kenarında. Tıpkı Trabzon’daki gibi. Antalya Serbest Bölgesi’nde çok sayıda firma var.

Trabzon Liman sahası içerisinde de küçük bir serbest bölge vardı. Vardı diyorum, çünkü son yıllarda serbest bölgede birkaç firma kaldı. Bu firmalardan biri Karadeniz havzasına sınır ülkelerden getirilen hububatı depoluyor, paketliyor ve farklı ülkelere gönderiyor.

Trabzon’da aslında Antalya’daki serbest bölgeye benzer serbest bölge Sürmene’de kurulabilirdi. Ama kurulmadı… Ve o alan, demir ve tersane sektörünün önemli firmalarından birine tahsis edildi.

Sürmene’deki tersane alanı Kerim’e tahsis edilseydi, Kerim Antalya Serbest Bölgesinde yaptıklarını orada yapabilirdi…

Antalya Serbest Bölgesi’nde düzenlenen töreni izlerken, bir Trabzonlu olarak gerçekten gurur duydum. Törene Ulaştırma Bakanı’nın yanısıra denizcilik sektörünün önemli isimleri de katıldı.

Kerim’i, kardeşi Mert’i ve Kalafatoğlu ailesini kutluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.