Kesintisiz üretim için tarım sigortası

Kesintisiz üretim için tarım sigortası

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nu ziyaret etti.

TARSİM Sistemi ve uygulamalarının yanı sıra Trabzon’da tarım sigortalarının son durumu hakkında bilgilendirmelerde bulunan Serpil Günal, değişen iklim şartları ve doğal afetlerin de etkisiyle şiddetini ve frekansını arttıran risklere karşı üretici ve yetiştiricilerin mağdur olmaması için tarım sigortasını ihmal etmemesi gerektiğine dikkat çekti. Hayvancılık faaliyetlerinin önemli bir yere sahip olduğu Trabzon’da, sigortalanan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının bir önceki yıla göre % 53’a yakın artış göstererek bu yıl 48 bin adede ulaştığının altını çizen Günal, küçükbaş yetiştiricilerinin sigortaya eğiliminin daha fazla olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

SİGORTA PAHALI DEĞİL

“Ülkemiz için stratejik tarımsal ürünler arasında yer alan fındık ve çay gibi ürünlere ev sahipliği yapan Trabzon ilimizde bu yıl sigortalanan alanların 10 bin dekar olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yılın sonuçlarına göre il genelindeki bitkisel ürün branşında sigortalılık oranı yüzde 2. Hâlbuki 1 dekarlık alanda 250 kilogram üretim gerçekleştiren bir üreticimizin fındık ürününü sigortalatması halinde ödemesi gereken ortalama tutar 28 TL. Yine, 1 dekarlık alanda 2 bin 100 kilogram üretim gerçekleştiren bir üreticimizin çay ürününü sigortalatması halinde ödemesi gereken ortalama tutar ise 16 TL. Keza, uygun iklim koşulları ve zengin bitki örtüsü özellikleriyle arıcılık faaliyetleri açısından da öne çıkan ilimizde, sigortalı arılı kovan bu yıl 18 bin adettir. Yine geçtiğimiz yılın sonuçlarına göre arıcılık branşında sigortalılık oranı Türkiye genelinde yüzde  22 civarında. 55 bin TL sigorta bedeli olan 100 adet kovanını sigortalatmak isteyen bir yetiştiricimiz, sabit arıcılıkta 193 TL, gezginci arıcılıkta ise 330 TL ödeyecektir. Görülüyor ki, tarım sigortası kesinlikle pahalı bir ürün değil. Tarımsal üretimin kesintisiz olması ve üreticilerimizin gelir kaybı yaşamaması açısından son derece önemli.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.