Kılıçdaroğlu Beylikdüzü’nde!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul Beylikdüzü’nde idi. İstanbul’da çok sayıda CHP’li belediye başkanı dururken, genel başkan Kılıçdaroğlu’nun Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etmesi CHP kulislerinde, ‘Kılıçdaroğlu’nun Büyükşehir adayı İmamoğlu’ şeklinde yorumlandı. Ekrem İmamoğlu, Kadir Topbaş’ın istifası sonrası, CHP genel merkezi tarafından Büyükşehir belediye başkan adayı gösterilmişti.

kiliçdaroğlu.jpg
İstanbul il başkanı ve çok sayıda milletvekili ile Beylikdüzü’ne giden Kemal Kılıçdaroğlu, burada Zübeyda Ana Sosyal Yaşam Merkezinde kadınlarla buluştu. Kılıçdaroğlu, daha sonra Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte ilçede belediyenin yaptığı yatırımları gezdi ve vatandaşlarla görüştü.

Komutanın 4 görevi!

komutanin.jpg

Trabzon’daki askeri birlikte görevli Akçaabatlı hemşehrimiz Albay Burak Yürüten, Merkez Komutanlığının yanısıra Orduevi, Askeri Kamp ve askeri misafirhane müdürlüklerini yürütüyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılı askerlerinden biri olan Albay Yürüten, Akçaabat Orta Mahalleli.

Azerbaycan’a neden gitti?

TS eski yöneticilerinden işadamı Yusuf Ziya Yılmaz, birkaç gün önce Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti. Yusuf Ziya Yılmaz’ın Bakü’ye gittiğini duyan, dostları ve arkadaşları, ‘Yusuf bey, herhalde bir iş bağlantısı için Bakü’ye gitmiştir’ dediler. Yusuf Ziya Yılmaz, Bakü’ye iş için değil Azeri bir yakın arkadaşının düğünü için gitti.

Kalafatoğlu Trabzon’da

Trabzonspor eski başkan yardımcılarından işadamı Engin Kalafatoğlu, önceki gün Trabzon’a geldi. Türkiye’nin en görkemli tatil köyü olan Alaçatı Beach’ın patronu olan Engin Kalafatoğlu, İngiltere’den yeni dönen oğlu Batuhan ile birlikte baba topraklarına geldi. Kalafaoğlu, bir süre önce ise ailesi ile birlikte bölgeye gelmiş ve Kaçkarların zirvesinde iki gün kalmıştı. Trabzon ve Sürmene’de dostlarını ve arkadaşlarını sohbet eden Engin Kalafatoğlu, baba topraklarına her geldiğinde babası Nazmi Kalafatoğlu’nun Sürmene’deki mezarını ziyaret ediyor.
 

‘Bayraktar’ı o işlere karıştırmayın’

bayraktari.jpg

Çevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar, birkaç gündür memleketi Trabzon’da… Erdoğan’ın Trabzon’da uzun süre kalması, AKP’liler arasında farklı yorumlara neden oluyor. Kimi, AKP’liler, ‘Erdoğan bey, ya büyükşehir belediye başkan veya milletvekili adayıdır’ derken, kimi AKP’liler Bayraktar’ın Trabzon’da evi barkı olduğunu, memleketine dinlenmek için geldiğini söylüyor. CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen, hemen her zeminde Erdoğan Bayraktar’ı savunur. Pekşen’in, bir TV programında, ‘Ben hukukçuyum. Üç bakan yargılanmalı. Erdoğan Bayraktar’ın Zarrab davaları ile uzaktan yakından ilgisi yok’ şeklindeki çıkışını unutmayan Bayraktar, geçenlerde Hakkı Emiroğlu’na, ‘Haluk bey, hemşehrisi olduğum için değil dosyayı bildiği için bunları söyledi. Kendisine teşekkür etmiştim’ dedi.
 
İYİ Parti’de ‘Derviş’ sürprizi!

İYİ Parti kurucu il başkanı Hasan Saka, Trabzon’un nüfusunun yarısının yaşadığı Ortahisar ilçesinin, kurucu ilçe başkanlığına belediye meclis üyesi Derviş Köz’ü ataması sürpriz bir hamle olarak değerlendirdi. MHP’den Ortahisar Belediye Meclis üyesi seçildikten sonra istifa eden ve İYİ Parti’ye geçen Derviş Köz, Demokrat Partiye yakınlığı ile tanınır. Ülkücü camiada da sevilen bir isim olan Derviş Köz, Ortahisar ilçe yönetimini ağırlıklı olarak Ortahisar’ın eskiden köy olan mahallelerinden alacağı isimlerle oluşturacağı söyleniyor.

Volkan abi ne yapacak?

Ankara’da yaşayan gazeteci Osman Diyadin, CHP Trabzon eski belediye başkanı ve eski milletvekili Volkan Canalioğlu’na İYİ Parti’den teklif geldiğini, Canalioğlu’nun 2019 yılında yapılacak yerel seçimde CHP ve İYİ Parti’nin ortak adayı olarak, büyükşehir belediye başkanı olabileceğini yazdı. Canalioğlu, ortak aday mı olur, yoksa emekliliğini mi yaşar bilemiyoruz. Bildiğimiz, CHP’de aday gösterilme ihtimalinin çok düşük olduğu. İYİ Parti kurucu il başkanlığı için isminin geçtiği doğru… İYİ Parti’den birileri kendisi ile görüşmüş de olabilir. Canalioğlu’nun CHP- İYİ Parti ortak adayı değil de, İYİ Parti’den adaylık teklifi alma ihtimali daha yüksek gibi... Ki, İYİ Parti Trabzon teşkilatı Hüseyin Örs’ü kenara atıp Canalioğlu’na kolay kolay teklif getirmez. İYİ Parti’nin teklifi bize göre olsa olsa Hüseyin Örs üzerinde ittifak sağlama olabilir.

Egemen’in tepkisi!

Trabzonspor Başkan yardımcısı Dr. Ali Rıza Egemen, gazetemizin toplu iğne köşesinde kendisi ile ilgili yayımlanan kulis haberlerine tepki gösterdi. Egemen, ‘Trabzonsporumuza hizmet için var gücümle çalışıyorum. Ben hiçbir zaman ne bir göreve talip oldum, ne de bu konuda ısrarcı oldum. Biz dün de Trabzonsporluyuz, bugün de yarın da. Benim ve arkadaşlarımın hedefi ve de amacı Trabzonspor’a karşılık beklemeden hizmet etmektir’ dedi.

***************

Türk halkı kahramanlarını ya Güney Amerikalı bir çocuk katilinden, ya da Arap çöllerinden Türk düşmanları arasında bulduğu bir süreçte senin adını asla duymadılar, tanımadılar… Ama benim için sen 1987'de Moskova'da Rusların karşısına dikildiğin o gösteriden beri kahraman bir Türk kadınıydın ve Kırım için mücadelene taa 1950'lerde başladığını daha sonra öğrendiğimde ve her seferinde Sibirya'ya ve diğer ücra yerlere sürgüne gönderildiğini, her sürgün dönüşü kaldığın yerden devam edince gene sürgüne gönderildiğini öğrendiğimde sana saygımın yanı sıra içimde bir bardak kırılıyordu… Nurlarda yat asil, kahraman Türk kadını nurlarda yat ve ömrünün son gününde seni hasta yatağında bile rahat bırakmayanlar ateşlerde kalsın… Türkiye Türkleri bilmese de Kırım Türkleri seni daima yaşatacak buna eminim. (Metin YILMAZ)

(82 yaşındaki Kırım milli hareketinin efsanevi iştirakçisi Veciye Kaşka hakkın rahmetine kavuştu. Veciye Kaşka'nın evine baskın düzenlendi. Bunun neticesinde sağlığı kötüleşen Veciye ablayı ambulans hastaneye götürürken, kendisi yolda vefat etti.)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar