Kılıçdaroğlu yarın Trabzon’da

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yarın Trabzon’a geliyor. Trabzon İl Başkanlığı daha önce Kılıçdaroğlu’nun 3 Nisan Pazartesi günü Trabzon’a gelerek miting düzenleyeceğini açıklamıştı. Ancak daha sonra programda değişikliğe gidildi. Bunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı gün Trabzon’da toplu açılış töreni gerçekleştirecek olması sanırız etkili oldu. Yeniden düzenlenen program çerçevesinde CHP lideri Kılıçdaroğlu yarın Trabzon’da olacak, Meydan Parkı’nda saat 13.30’da Trabzon halkına hitap edecek. Trabzon teşkilatı miting için tüm hazırlıklarını tamamladı. İl başkanı Turgay Güngör mitinge büyük bir katılım beklediklerini, tüm Trabzon halkının mitinge davetli olduğunu bildirdi. 

kemal.jpg

İnşallah o kupayı alacaksınız!

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, şike sürecinde Trabzonspor’dan taraf olan açıklamalarda bulunan bir isim… Önceki gün akşamı Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde ‘Tarihi, Hukuki ve Siyasi Yönleriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ konulu bir konferans verdi. Tayyar konferansı öncesinde, Oltan Vakfı desteğiyle yaptırılan Trabzon Şehir Müzesi’ni de gezdi. Tayyar, ‘7 şampiyonluk kupasından söz ediliyor. 2010-11 şampiyonluğu da oraya yazılmış. Açıkçası içim burkuldu. Keşke imkanım olsaydı da Ankara’dan gelirken sizin şampiyonluk kupanızı da beraber getirebilseydim. İnşallah bir gün o da nasip olur. Muhtar bile olamaz dedikleri kişi cumhurbaşkanı oldu. İnşallah siz de o kupayı alacaksınız’ diye ilginç benzetme yaptı.

Şamil Tayyar iyi, güzel söylüyor da o kupayı kim verecek merak ediyoruz doğrusu!

20141119_samil-tayyar-idris-bal-i-fena-ti-ye-aldi.jpg

Karadeniz Gazetesi'nde

hareketli günler

 

Karadeniz Gazetesi'nde yine görev değişikliği yaşandı. Bir süre önce gazetenin Başdanışmanlığına getirilen Osman Diyadin bu görevden ayrıldığını duyurdu. Diyadin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘Sevgili okurlar bir süredir başdanışmanlık yaptığım Karadeniz Gazetesi ile dünden itibaren hiçbir ilişkim kalmamıştır. Bilgilerinize’ ifadelerini kullandı.

Diyadin ayrılık sebebiyle ilgili olarak herhangi bir bilgi vermezken adı da jenerikten çıkartıldı. Duyduğumuza göre Osman Diyadin ile diğer yönetim kademesi arasında bir takım sorunlar yaşanmış. Özellikle maaş artışları konusunda yaşanan fikir aykırılıkları, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara'da yerel medya mensuplarıyla gerçekleştirdiği toplantıyla farklı bir boyut kazanmış. Osman Diyadin'in bu toplantıya katılmadığı bilgisi Mehmet Ali Yılmaz'a ulaşınca ortam daha da gerginleşmiş. Sonunda da Diyadin'le yolların ayrılması kararı verilmiş. Yoluna Ankara'da devam edecek olan Osman Diyadin'e bundan sonraki yaşamında başarılar diliyoruz.

 

Güle güle

Ali Zengin!

 

Trabzon basınının emektar çilekeşlerinden Ali Zengin'i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bir süre önce ikinci beyin kanamasını geçiren ve KTÜ Tıp Fakültesi'nde tedavi edildikten sonra taburcu olan Zengin, dün evinde ölü olarak bulundu. Üstelik bu acı haberi bir başka meslektaşının öğreniş biçimi ise oldukça manidardı. Polis telsizinden bir kişinin evinde ölü bulunduğu haberini alan Haber61 Muhabiri Şükrü Üçüncü olay yerine intikal ettiğinde gördüğü manzara karşısında şok oldu. Ali Zengin ile birlikte ayrı kurumlarda polis adliye muhabirliği yapan Üçüncü adeta yıkıldı. Gazetecilik böyle bir meslek işte... Bazen haber yapasınız, bazen haber olursunuz, bazen de en yakın dostunuzun haberini kaleme alırsınız... Aramızdan ayrılan Ali Zengin kardeşimize Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.

 

Cünyor Temel'in galası!

 

Yönetmen Adem Kılıç'ın Sümela'nın Şifresi serisinin üçüncüsü olan "Cunyör Temel" filminin galası Forum Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirildi. Galayı takip eden yazarımız Altuğ Atalay'dan izlenimlerini sorduk. Farklı pencerelerden değerlendirmelerini yapan Atalay'ın görüşleri şöyle:

"Siyasilerin de katıldığı galanın organizasyonu kelimenin tam anlamıyla rezaletti. Plansız, programsız, hazırlıksız bir gala oldu. Ellerinde davetiye bulunan misafirlerin hangi salonda filmi izleyecekleri konusunda bir yönlendirme olmayınca millet kapılardan içeri girebilmek için neredeyse birbirlerinin üzerine çullandı. Sözde 'protokol, basın ve oyunculara' ayrılan salonda belediye başkanları, sanatçılar, sivil toplum örgütü temsilcileri ayakta kaldı. Bazıları boş olan başka salonlarda koltuk kovaladı. Kısacası gala organizasyonu tam bir fiyaskoydu... Filme gelince; eğlenceli, bol küfürlü, yoğun reklam içeren, belki de sadece biz Trabzonlulara hitap edecek cinsten bir komedi izledik. KTÜ-Forum dolmuşunun Zağnos Köprüsü'nde yolcu almasıyla (!) başlayan Cünyor Temel, aralara serpiştirilen keyifli, zeka pırıltısı içeren esprilerle güldürmedi değil. Filmin görselliğinin, Trabzon kentinin güzelliklerini yansıtması üzerine kurulu olmasını ayakta alkışlıyoruz... Avni Aker geleneğine gösterilen hassasiyet, yaylalara gözünü dikenlere yönelik içerik mesajları bizce filmin en önemli özelliği olarak ön plana çıktı. Tabii ki rollerinin hakkını veren oyuncular... Salih Kalyon zaten yılların tecrübesi... Çetin Altay, Eren Hacısalihoğlu ve Eren Vurdem, filmi gerçekten başarıyla taşıdılar. Ama bizim en büyük alkışımız Şehriye Nine karakteriyle müthiş bir oyunculuk sergileyen Ayşegül Günay'a gitti... Gerçekten muhteşem bir performanstı... Tebrikler... Sonuçta, bu emeğe ve niyete karşılık, Trabzon'u bir de film perdesinde yaşamak istiyorsanız, Cünyor Temel'i bir defa izlemeye değer!..’

 

Tek memurlu

PTT şubesi!

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun baba ocağı Of ilçesindeki PTT şubesinde  tek memurun hizmet vermesi vatandaşları mağdur ediyor. 45 bin nüfusa hizmet veren Of PTT şubesinde; önceki yıllarda 8-10 memur görev yaparken bir kısmının emekli ve bir kısmının ise nakillerini başka yerlere alması, yerlerine de atama yapılmaması nedeniyle masalar boş kaldı. Yaz aylarında 60 bin kişiye ulaşan ilçe nüfusuna bir memur nasıl hizmet vereceği merak konusu oldu. PTT’ye memur gönderilmesini isteyen gazeteci dostumuz Şemsettin Öztürk, ‘Küçük bir işimiz için bile epey beklemek zorunda kalıyoruz. Niye bu şubeye görevlendirme yapılmıyor anlaşılır değil. Bir haber yapalım da belki PTT’ye eleman gönderirler’ dedi.

Bir yandan Belediyelere, kamu kurumlarına binlerce kişiyi çalışmak için göndereceksiniz bir yandan Of gibi bir ilçenin PTT şubesine birkaç eleman görevlendirmeyeceksiniz. Doğrusu biz de şaştık kaldık bu işe.  

 

Bu nasıl

kaldırım?

 

Trabzon’un Soğuksu Mahallesi’nde İmam Hatip okulu önündeki kaldırım her an bir kazaya yol açabilecek şekilde yapılmış. Kim nasıl düşündüyse valla tebrik etmek lazım! Espri bir yana; okul önüne güzelce yapılan kaldırımda yürüyenlerin önüne birden 1.5 metrelik bir boşluk çıkıyor. Yani kaldırımın ucuna geldiğiniz de aşağı bir atlayış gerçekleştireceksiniz! Aman ha sakın bir yerinizi incitmeyin! Asıl tehlike gece karanlığında. Bu kaldırımda karanlıkta yürüyen bir kişi birden boşluğa düşebilir, attan düşen ölmemiş eşekten düşen ölmüş misali ölebilir de. Bu saçma sapan işleri niçin yaparız, hangi akılla yaparız akıl alır gibi değil. Bir merdivenle bile bu iş çözülebilir. Bizden yetkilileri uyarması.

 

 

 

   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar