Kime yeşil ışık yakacak?

kime-yesil.jpegAKP Trabzon il başkanı Haydar Revi, görünen o ki yeni dönemde aday gösterilmeyecek. Revi’nin yerine kimin geleceği şimdiden merak edilmeye başlandı. AKP’ye ve il başkanı Haydar Revi’ye yakın gazetecilerden Ali Savaş dün danışmanı olduğu 61saat sitesinde il başkanlığı için adı geçen 6 ismi yazdı. Savaş’ın mavi boncuk dağıttığı aday adayları şunlar; Hasan Dilekoğlu, Ahmet Karadeniz, Uğur Aydın, Halil İbrahim Demirtaş, Aydın Gündoğdu ve Mustafa Usta. 
Ali Savaş her ne kadar bu isimleri öne çıkarsa da, önümüzdeki süreçte sürpriz adaylar çıkabilir.
Bize göre, AKP Trabzon il başkanını belirlemede Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu etkili olacak gibi.

Murat Başkan her yerde!

 murat-baskan-005.jpg Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, iki dönemdir laçkalaşan ve il genelinde doğru dürüst bir şey üretmeyen belediye yönetiminde yaptığı değişikliklerden sonra, rahat nefes aldı. İlçeleri ziyaret eden ve sorunları yerinde dinleyen başkan Zorluoğlu, öncelikle acil yapılması gereken işlere el atıyor. 
Zorluoğlu, “Meydan bölgesindeki binalarla ilgili cephe iyileştirme çalışmasını yapacağız. Tabela kirliliğini ortadan kaldıracağız. Kötü görünümlü binaları daha iyi görünür bir hale getireceğiz. Tarihi kimliği olan binalarımızı biraz daha öne çıkartacağız. Meydan’da yürürken artık başımızı kaldırarak yürüme imkanı bulacağız” dedi.
  Başkan Zorluoğlu’nun sağ kolu olan TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş da başkan gibi ilçe ve köyleri geziyor. Bu arada Trabzon şebeke suyunun, şişelenip satılabilecek kalitede olduğu bildirildi. TİSKİ’nin internet sitesinde yapılan duyuruda içme suyunun p4.7.74 düzeyinde ve arıtma tesislerine su sağlayan Galyan barajındaki doluluk oranının da yüzde yüz olduğu belirtildi.

Maraş Caddesi tek şerit olmalı!

 maras.jpg Başkan Murat Zorluoğlu’nun, Maraş caddesini tek şeride indirmedikten sonra, Meydan bölgesinde yapacağı düzenlemenin eksik kalacağını ileri süren bölge esnafı, ‘Eski başkanlardan Volkan Canalioğlu Uzunsokağı trafiğe kapattı, sokak rahatladı. Orhan beyin Trabzon’da kent merkezinde yaptığı en olumlu iş, Meydan parkındaki dolmuş duraklarını kapatmak, parkın doğu bölgesini yayalaştırmak, kuzeyini de tek şeride indirmekti. Murat bey de, Maraş caddesini tek şeride indirmeli. Trafiği doğudan batıya verdirmeli ve Gazipaşa’dan kente giren araçlar direk Boztepe’ye çıkmalı ve inişler de aynı yoldan olmalı. Dolmuş minibüsler Maraş Caddesine girmemeli. Trabzon Ortahisar kent merkezi ancak bu şekilde rahatlar’ diyor.  
Kimi esnaf da, köprü altındaki minibüs duraklarının yeniden düzenlemesi gerektiğini söylüyor. 

Akçaabat ve  tütüncülük!

  Trabzon’un tanınan ve sevilen doktorların Mahmut Haydar Ustaoğlu, Akçaabat’ta tütüncülük üzerine güzel bir yazı kaleme aldı. İşte Ustaoğlu’nun o yazısı;
‘Akçaabat tütüncülüğün merkeziydi. Akçaabat tütünü içimi çok lezzetli olmayan, ama harman yapıldığında tütünün yanmasını, çekimini ve tadını değiştiren bir tütündü. Zahmetini bilen bilir, üretim aşaması hemen hemen 13 ay sürerdi. Yani geçmiş yıldan veya gelecekten bir ay ödünç alınırdı. Fidelik aşaması enteresandı. İnsan dışkısının değere bindiği dönemdi. Tütün fidanlığın dört bir köşesine çukurlar açılır o çukurlara "hela kuyusu" muhteviyatı dökülür sulandırılır ve o suyla fidanlıklar sulanırdı. Tütün fidesi en güzel insan pisliğini severdi. Rahmetli babama fidanlık zamanı pekte hoşlanmadığı bir komşu, "Haydar Ağabey senin helanın kuyusunu ben istiyorum, kaç lira?" sordu. Babam vermek istemediği için 10 lira ise 20 lira dedi. Komşu "Filanca kişi 10 liraya veriyor" deyince babam "O eve pastırma, sucuk, et giriyor mu? Onların kuyusu kömrelik gibidir" cevabını yapıştırdı. Benim kuyu 20 lira, ister al ister alma diye ekledi.
 akcaabat-ve.jpg   Zamanı geldiğinde tütün fideleri çekilir toprak haneler, evlekler şeklinde hazırlanır ve fideler dikilirdi. Tütünü sulamak,  korumak, alt yapraklarını almak, ilaçlamak, doruk kesmek, toplamak, dizmek, damlarda vagonlarda kurutmak, demetlemek, denklemek, mübayaa zamanı tekrar tütünü istifleyip tütün değnekleriyle bağlamak, kapana indirmek, koçanı tutturmak için ihraklık tütün eklemek gibi bir sürü işlem üreticinin yılını doldururdu.
  Tütün satımı aynı zamanda ticaretin canlandığı, evliliklerin olduğu ya da evliliklerin ödemelerinin yapıldığı dönemlerdi. Tütün tarlalardan sökülürken toprağa bırakılan yerli mısır ve fasulye tohumları ikinci ürün olarak üretilirdi. Tütün hanelerinin sınırlarında lahana, domates fideleri dikilirdi. Mısır ve fasulye sökülür kış sebzeleri ıspanak, pırasa dikilirdi. Birçok evde inek beslenir tarla ve ev artıklarından "yallıklar" ayrılırdı. Kısacası kasabamızda üretim zincirinin hiç kesilmediği süreç yaşanırdı.
  Evet bir çok ev tuvalet çukuru "kömrelik" gibi idi ama neredeyse her bireyin üretim zincirinde yeri vardı. Şimdi siyaset meydanına bakıyorum iş bulmak için yalvaranlara oy karşılığı iş bulma siyasetin temel uğraşı haline geldi.
JTİ, Philip&Morris gibi sigara üreticileri bize sigara satıyor ama biz onlara tütün satamıyoruz.
Ne günlere kaldık!  

Önceki ve Sonraki Yazılar