Kimler geldi kimler geçti!

  Dün öğle saatleriydi… İsmail Fandaklı aradı, “Abi, Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu’nun durumu iyi değil” dedi… Ergun Ata’yı aradım, “Hastanede maalesef iyi değil” dedi…
 vvvvv-025.jpg Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu ile uzun süre birlikte çalışmıştık. Kuzey Ekspres’i haftalık çıkardığım günlerde sağ kolumdu. Trabzon’da sayılı mektepli gazetecilerden biriydi. Cumhuriyet Gazetesi muhabirliği de yapıyordu, ancak kadrosu haftalık Trabzon Ekspres’te idi. Sonra, Kuzey Ekspres’i kurdum ve Ahmet Şefik’i genel yayın müdürlüğüne getirdim. Zaman zaman haber yüzünden tartıştığımız olmuştu. Siyasi olarak karşı fikirde olsak da, ortak paydamız Türkiye ve yerelde Trabzon idi. O da bizim gibi muhalif duruşta idi yani gazeteci idi.
  Trabzon medyasında son yarım yüzyılda gazetecilik yapanların hemen hepsini tanırım. Bir iki ismin tezgahında çalıştım, mesleği öğrendim. Çokları bizim tezgahta çalıştı. Kimilerinin önünü açtım, kimileri ile de kıyasıya rekabet içinde oldum.

Bu memlekette uzun soluklu gazetecilik, yazarlık yapmak için bilgi sahibi olmanın yanı sıra cengaver olacaksın ve şansın da yaver gidecek. Bir de çalıştığın medya kuruluşu iktidarla uyumlu olacak! Resmi bir medya kurumuna kapağı attın mı? Sağlamdasın. Ne stres yaşarsın ne de yarın maaş alıp alamayacağını düşünürsün. Özel sektörde ise bıçak sırtındasın! Çünkü çalıştığın gazete ve TV her an kapanabilir. Diğer yandan ise haber üretmek zorundasın. Üretmediğin anda yolcusun…
Bir zamanlar Türkiye’nin en güçlü gazetesi olan ve tirajı bir milyona dayanan Tercüman Gazetesi’nde bölge temsilcisiydim.  ‘Türkiye sallanır, Tercüman sallanmaz’ denilirdi. Tercüman’ın patronu ve patroniçesi iktidarla ters düştü, gazete kepenk kapattı. Biz de yolcu edildik.
Şimdi diyeceksiniz ki, ‘İktidara muhalif bunca gazete, TV var. Bunlar nasıl ayakta duruyor?’
  Bir iki istisna dışında hepsi mutlaka, bir cemaatin, tarikatın, siyasi bir partinin veya güçlü bir sermayenin desteğini arkasına alıyordur. İstisna olarak nitelendirdiklerimiz de iktidarın ablukası altındadır. Çoğu da bizim gibi can çekişiyordur!
Trabzon medyasından son çeyrek yüzyılda çok sayıda gazeteci orta yaşlarda bu dünyadan göçtü. Ziyad Nemliler, Mehmet Tanlar, Ayhan Kıyaklar, Orhan Kaynarlar, Suavi Kaptanlar, Ahmet Kayacıklar, Turgut Özdemirler ve daha çok sayıda kardeşimiz, arkadaşımız. Ve bu arkadaşlarımız, büyüklerimiz büyük sıkıntı ve zorluk yaşadı. Her günleri stres ve koşuşturma ile geçti. Bugün bizler de bu dünyadan göçen arkadaşlarımız gibi stres ve koşuşturma içindeyiz. Bu mesleği adam gibi yapanların maalesef kaderi bu! Bu dünyadan göçen arkadaşlarımıza bir kez daha RAHMET diliyorum.
Hasan Kurt


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum