Av.Çağla Yavuz Uzun

Av.Çağla Yavuz Uzun

KİRAYA VERENİN YAN GİDERLERE KATLANMA BORCU

Türk Borçlar Kanunu’na (TBK) göre, kiraya veren, kiralananın kullanımıyla ilgili olarak, kiraya verenin kendisi veya kira sözleşmesi tarafları dışında üçüncü kişi tarafından yapılan yan giderlere katlanmakla yükümlüdür(TBK m.303). Kanun hükmü emredici olarak düzenlenmiş olup, bu düzenlemede kiracıyı korumak amaçlanmıştır.

Kiracının kira ödeme borcu bulunmasına karşısında,  kiraya verenin kiralananı teslim borcu bulunmaktadır. Ancak burada önemli olan kiraya verenin asli borcu olarak kiralananı kullanıma elverişli ve uygun olarak teslim etmesi gerekliliğidir. Bu nedenle kiraya veren kendi üzerine düşen gözetim, koruma gibi yükümlülükleri yerine getirmelidir. Yan giderler kira bedeline dâhil olup kiraya veren tarafından karşılanmalıdır.

Yan edimlere örnek verecek olursak; çatı akması, dış boya, su borusunun sızması, sokak kapısındaki kilidin işlememesi, kış aylarında pencerelerden içeriye su ve soğuk hava girmesi, evin bodrum katına su basması, sürekli tuvaletin ve rögarın taşması gibi hallerdir. Bu durumlarda kiracı bundan doğan zararın tazminini kiraya verenden isteyebilir.

Görüleceği üzere çatı akması, dış boya gibi kiralananın önemli onarımına ait yükümlülüklerin hiçbiri kiracıya yüklenmemiştir. Çünkü kiralananın kullanıma hazır olarak teslim etmek ve sözleşme boyunca bu durumda bulundurmak kiraya verenin asli borcudur. Kanunun tamamına egemen olan kiracıyı koruma ilkesinin bu maddede de varlığı açıkça görülmektedir. Ancak, kiralananın özenle kullanımı, hasara uğratıcı eylemlerden kaçınma, oturulan taşınmazın boyanması ve temizliği gibi yükümlülükler kira sözleşmesinin tabiatı gereği kiracının sorumluluğundadır.

Merkezi ısınma, merkezi sıcak su, güvenlik giderleri, merdiven boşluğunun veya bacanın temizlik giderleri, asansör servis giderleri gibi giderler yan gider olarak tanımlanmaktadır. Yan giderleri ödeme yükümlülüğü kiraya verene ait olmakla birlikte uygulamada genellikle kira sözleşmeleriyle bu yükümlülük kiracılara devrolunmaktadır. Örneğin aidat borcu kural olarak kiraya verene ait bir yükümlülüktür. Ancak kira sözleşmesinde getirilen düzenlemeler ile kiracıdan talep edilmektedir. Bu şekilde belirlenen yan giderlerin kiracının ödeyeceği sözleşme ile kabul edilmesi halinde, kiracı yan giderleri ödeme yükümlülüğü altına girmiş olacaktır. Kiracı bu halde yan giderleri ödemezse, yani sözleşmeye aykırı davranırsa kiraya veren, kiracının temerrüdü şartları gerçekleştiği için TBK m.315 gereği kiralanan taşınmazın tahliyesini talep edebilir.

***

KAYNAKLAR

Prof. Dr. Cevdet YAVUZ, Borçlar Hukuku Özel Hükümler, Beta, İstanbul, 2010.

Dr. Mustafa KILIÇOĞLU, Kira Hukukundan Doğan Tahliye, Tespit, Uyarlama, Tazminat ve Alacak Davaları, Bilge, Ankara, 2015.,

avcaglayavuz@gmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.