KİŞİLERE DEĞİL, KENTE RANT

  Ortahisar Belediyesinin resmi internet sayfasından bir haber; ‘Ortahisar Belediye Başkanı Av. Metin Genç’i makamında ziyaret eden Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu Genç’in projelerine hayran kaldı’. Başkan Genç, yapmış olduğu proje ve faaliyetlerle ilgili Vali Bey’e detaylı sunum yapmış, Vali Bey de hayran kalmış…
Peki, Başkan Genç yapmadığı projeleri anlatmış mı? Ya da Vali Bey; ‘Sayın Genç, 5 yıl önce vaat ettiğin ama yapmadığın proje var mı’ diye sormuş mu? Bilemiyoruz.
Yukarıdaki ziyaret, Sayın Ustaoğlu’nun Trabzon valisi olmasından iki ay sonra gerçekleşmişti. Yeni vali olduğu için bilememiş, bilememiş olduğu içinde sormamış olabilir. Hem Sayın valimizin hem de Trabzon kamuoyunun bilgilenmesi adına soruyorum… 
DİLİN KEMİĞİ YOK
Sayın Genç, Ortahisar Belediyesi Başkanlık koltuğuna oturmadan önce dediniz ki; ‘Şehir Giriş Anıtları dikeceğim’. Neden dikmediniz?
‘Boztepe’ye, Güneş Kule ve Kent Balkonu yapacağım’ dediniz. Neden Yapmadınız?
‘Ortahisar’a, gençlerimizin ve çocuklarımızın modern çağın bilimsel deneylerini yapabilecekleri bir Bilim Merkezi ve Skatepark kazandıracağız’ dediniz. Neden kazandırmadınız?
‘Olimpik havuz, eğlence havuzu, fitnes, plates, sguash, çocuk bakım merkezi, geleneksel Türk hamamı ve kuaförün içinde olduğu Kadınlar Yüzme Havuzu kompleksine sahip olacağız’ dediniz. Neden olmadık?
‘Yavuz Sultan Selim Han’ın Saray’ı bölgenin tarihsel dokusu bozulmayacak şekilde yapılacak; bu sarayda ecdat yadigârı Osmanlı sanat eserleri sergilenecek’ dediniz. Neden sergilemediniz? 
‘Çocuklar ve tekrar çocukluğunu yaşamak isteyen büyükler için kendilerini masal dünyasında bulacakları düş müzesine kavuşacağız’ dediniz. Neden kavuşmadık?...
Dilin kemiği yok misali; dikeceğiz, yapacağız, kazandıracağız, olacak, sergileyeceğiz, kavuşacağız…  Evet Sayın Valim, bir dahaki ziyaretinizde -5 yıl önce söz verilen- bu projelerin neden dikilmediğini, yapılmadığını, kazandırılmadığını, olmadığını, sergilenmediğini, kavuşulmadığını Trabzon kamuoyu adına, Başkan Genç’e (31 Mart’tan önce) soracağınızdan kuşku duymuyorum.  
Şimdi gelelim aynı haber içerisinde, Sayın Valimizin beğendiği projelere…
O ÇINAR DEVLETTİR
Ekopark’ı gezdiğini ifade eden Vali Ustaoğlu; ‘Ekopark sahile canlılık kattı, şehrin sahilinde böyle bir projenin hayata geçmesini çok anlamlı buluyorum’ demiş. 
Parklar şehrin ciğerleridir, yapılmalıdır. Fakat sözü geçen parkın şahsınıza, sanki sıfırdan yaratılmış gibi anlatılması doğru mu? Proje koordinatörü bile; ‘27 yıl önce ağırlıklı ve çok yoğun bir sıklıkta Sekoya ağacı ile bitkilendirilmiş’ bir yer diye ifade ettiği parka, rötuşlar yapılmıştır, kırk yıllık park olmuştur Ekopark, o kadar. 
Sayın Valim, ayrıca belirtmem gerekir ki; Hem Büyükşehir hem de Ortahisar Belediyelerimizin yeşil-park-bahçe sicili çok kötüdür. Nasıl mı?
Yıl 1930. Yalova çiftliğinde ahşap köşkün hemen bitişiğindeki çınar ağaçlarının dallarını kesiyorlardı. Mustafa Kemal görür görmez müdahale etti. ‘Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak dedi’. İki katlı bina üç günde 4 metre 80 santim kaydırıldı. Mustafa Kemal binanın yanına koltuk getirtmiş, oradan hiç ayrılmadan çalışmayı izlemiş, hassasiyetini; ‘O çınar ağacı devlettir’ şeklinde ifade etmişti. Böyle bir kurucuya ve böyle bir zihniyete sahipken…
Yıl 2010. Meydan Parkı, modern bir yapıya kavuşacak denilerek yola çıkıldı. Ağaçlar bilinçsiz budandı, yüzyıllık köklere zarar verildi, yerlerinden oynatıldı, kısaca ağaçlar katledilsin diye her şey yapıldı. Tüm uyarılara kulak tıkandı. Sonuç mu? Ağaçlar kurumaya başladı. En hazin olanı; ağaçları katleden bu çalışmalar yapılırken, Belediye Başkanı’nın oturduğu koltuktan bu çalışmaları bizzat görebiliyor olmasıydı…
ANİMASYON YALANLARI
Ortahisar Belediyesi’nin Mağmat Boğazı’nda inşa edeceği Tarihi İpekyolu Projesi’ni -animasyon- eşliğinde anlatan Başkan Genç’e, Vali Ustaoğlu; ‘Şehre katma değer sağlayacak, çok büyük proje’ diyerek destek ve moral vermiş.
Sayın Valim, belediye başkanlarımız animasyonla bir şey anlatıyorsa temkinli olmak gerekir. Sizi uyarmak haddimiz değil ama hatırlamakta fayda var… 
AKP 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi, CHP’nin elinden belediye başkanlığını almak için sahaya yeni bir aday ve 61 projeyle indi. Bu 61 projenin birinci sırasında ‘Prestij Projemiz’ sloganıyla ‘Çömlekçi Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ yer alıyordu. Yerel tv kanallarında bilgisayarlı grafik animasyon yöntemi ile hazırlanmış seçim reklamları oynuyor, gazete ve billboardlarda yine bu yöntemle hazırlanmış afiş ve ilanlar yer alıyor, büyük bir dönüşüm ile ultra lüks bir mahalle vaat ediliyordu.
Çömlekçi Projesi, seçmen tercihleri üzerinde fazlasıyla etkisi oldu, animasyoncular seçimin galibi oldu. 5 yıl sonra, 30 Mart 2014 seçimine gidilirken, ‘Çömlekçi Projesi neden bitmedi’ sorusuna ‘Büyükşehir oluyoruz, bitecek’ şeklinde cevap veriliyordu. Büyükşehir olduk, bir 5 yıl daha geçti. Ama Çömlekçi Projesi bitmedi. Daha yarılamadı bile.
Keban Barajı 9, Avrasya Tüneli 5 yılda bitti ama Çömlekçi Projesi bitmedi. Demem o ki Sayın Valim, Mağmat Boğazı’na inşa edilecek projeyi animasyon yöntemle size anlatanlar, 10 yıl önce de Çömlekçi Projesini aynı yöntemle anlatmıştılar. 
66 gün sonra yerel seçimler için sandık başına gideceğiz, ilçemize ve büyükşehrimize belediye başkanı ve meclis üyeleri seçeceğiz. 
KİMLİKLİ BİR ORTAHİSAR
Her seçim öncesi hesapsız/kitapsız, plansız/programsız atıp tutanlar, ‘Çin’in Ay’da ektiği pamuk tohumları filizlendi’ haberini okumuşsa; Trabzon fındığını, çayını, mısırını Ay’da ekeceğiz deyip, grafik animasyonlarla seçmene vaat ederse şaşırmam. Şimdiden söylüyorum…
Oysaki Sayın Valim, sizin ve ailenizin de seçmen olarak sandığa gidip, belediye başkanı olarak seçeceğiniz kişinin/başkan adayının; hesaplı/kitaplı, planlı/programlı, vizyon ve misyon sahibi olması gerekmez mi?
Mevcut belediye başkanının, bu özelliklere sahip bir rakibi var; mimar M. Salih Akyüz. Çünkü…
Şehrimizde -ne yazık ki- son yıllarda gerçek ihtiyaçları öngöremeyen yöneticiler eliyle; yanlış planlama, yanlış yatırım yapıldığını dolayısıyla da sorunların çözüleceği yerde giderek artar hale geldiğini söylüyor. Örnek mi?
Cumhurbaşkanının ‘Trabzon’a 30 katrilyon liralık yatırım yaptık’ sözünü de hatırlatıyor ve diyor ki; Bu paranın büyük bir kısmı dağa-taşa yatırıldı. Bu paranın sadece 20’de birine, şehrin en doğusunda en batısına tramvay yapılabilir, trafik sorunu büyük ölçüde çözülebilirdi diyor. 
Trafiğe çözüm olsun diye İtfaiye önünde bulunan Reşadiye kavşağını bir çuval para harcayarak sözde düzenlediler. Baktılar üstünden araç geçmiyor, amaca hizmet etmiyor, üstüne üstlük görüntü kirliliği oluşturuyor. Bu sefer yıkma kararı aldılar. Yaptılar para, olmadı yıkacaklar para diyor.
Sadece Gülcemal projesine harcanan/harcanacak parayla, günlük hayatı kolaylaştıracak;  tüm büyük mahallelere kreş, semt sahası ve modern çocuk parkları yapılabilirdi diyor… 
Ay’dan, Mars’tan bahsetmiyor. Ayakları yere basan, Trabzon kokan projelerim var diyor. Muhalefet belediyesi yatırım alamaz korkusunun yersiz olduğunu, bu şehre küçük dokunuşlarla bile büyük işler yapılabileceğini söylüyor. Kişilere değil, kente rant diyor.
Gerçekçi planlamalarla, çağa uygun, sağlıklı, sürekli gelişen, yaşayan bir Ortahisar kurgulayacağım diyerek yola çıkan M. Salih Akyüz’ün önümüzdeki günlerde açıklayacağı projeleri takip etmenizi tavsiye ediyorum.
Daha yaşanabilir bir Trabzon ve Ortahisar dileğiyle…    
 
 
 
 
 
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar