Sabahattin Eyüboğlu'nun hayatı tiyatro sahnesine taşınıyor

Ünlü kültür adamımız Sabahattin Eyüboğlu'nun hayatı, Tiyatro Ayme tarafından 'Bir Mavi Yolcu' adıyla müzikli oyun olarak sahneye taşınıyor. Oyun, Eyüboğlu'nun hayatının izinde, Cumhuriyetin "ilk dönem" kültür sanat oluşumlarının da hikayesini anlatıyor.

Kültür Sanat 15.06.2021, 11:41 15.06.2021, 11:41
Sabahattin Eyüboğlu'nun hayatı tiyatro sahnesine taşınıyor

Kuruluşunda kültür ve sanata değer veren Cumhuriyetimizin, bu alanda yurt dışına gönderdiği ilk öğrencilerden olan Sabahattin Eyüboğlu, dönüşünde, Hasan Ali Yücel'in yakın dostu olmuş ünlü Tercüme Bürosu'nun başına getirilmişti.

Eyüboğlu Batı kültürüyle Anadolu kültürü arasındaki ilişkiyi netleştirmiş, yüzlerce çeviri yapmış, dergiler çıkarmış, sürekli yazmıştı. Hilmi Ziya Ülken'le birlikte "Anadoluculuk" ideolojisini kurmuş ve yaymaya çalışmıştı.

Anadoluculuk, 20. yüzyıl başlarında dönemin şartlarının sonucunda aydınlarca benimsenen yeni bir kimlik ve ideolojidir. Bu ideolojiyi çok sayıda ve farklı anlayıştaki aydınlar, bir "Anadolu hümanizmi" çerçevesinde savunmuştu.

Anadoluculuğu "Halkçılık" fikriyle harmanlayan Sabahattin Eyüboğlu, Batı kültürünü, sanatı ve edebiyatını körü körüne taklide karşıydı. Bu nedenle onlarca uygarlığa analık etmiş Anadolu toprağında, bizlerin de o kültürün bir parçası olduğumuzu anlatmaya çalışmıştı. Aydınlanmanın halkçılık olduğunu, Batı Aydınlanmasının bir halk hareketi olduğunu, eğer biz de onlara ulaşacaksak halka ve halkın kültürüne değer vermemiz gerektiğini savunmuştu.

Eyüboğlu, Azra Erhat ve Halikarnas Balıkçısı'yla birlikte ilk kez Bodrum'u Türkiye'ye tanıtmış kişilerdendir. Tüm dünyaya mal ettikleri "Mavi Yolculuk", Anadoluculuk ideolojisinin pratikteki bir ürünüdür.

Ahmet Yıldız'ın yazdığı tek kişilik oyun Bir Mavi Yolcu'yu, Nurkut İlhan oynuyor. Oyunun yönetmenleri ise Ahmet Yıldız ve Nurkut İlhan.

Dekor ve kostüm Tiyatro Ayme'ye ait.

Oyunun müziklerini, ünlü müzik insanımız Dursun Özdil yapıyor.

Bir Mavi Yolcu, Ankara Farabi Sahnesi ve Fade Sahne'de bu sezon izlenebilecek. 

Biyografik oyunlar oynayan Tiyatro Ayme, geçen yıl da Cemal Süreya'nın hayatını sahnelemişti.  

(Resmi basın açıklamasıdır)

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu