Kitap Fuarı ve Sertaç’ın tepkisi!

Trabzon’daki genç jenerasyon gazeteciler arasında en çok okuyan, irdeleyen, araştıran, Türkçeyi en iyi kullanan isimlerden biri olan ve bu özelliklerinden ötürü de maalesef iş bulamayan Sertaç Hellaç, kitap fuarı, tiyatro festivali ve Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliklere yönelik tutumunu yazdı.

Hellaç önce Kitap Fuarı’nı masaya yatırdı ve şöyle dedi;

‘Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından, 28 Nisan-7 Mayıs tarihleri arasında, adına 4. Trabzon Kitap Fuarı dedikleri bir etkinlik düzenlendi.

kitap-fuari1.jpg

Etkinliğin kitap fuarı diye anons edilmesine bakmayın; hiçbir yayıncısı olmayan fuar, kitap fuarı olmaz. (Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nu, her etkinlikte kendileri yer aldıkları için bu gruba dahil etmiyorum)

Kitapçıkta 90 yazar, 90 yayınevi denilmiş: Palavra!

Fuarı yerinde inceleyeyim dedim… Ne kadar iyi kitap, ne kadar büyük yazar varsa bu fuarda yoktu. İHH’nin kermesi vardı mesela. Sayın Gümrükçüoğlu’nun sözde kitap fuarındaki bu kermesten haberi var mıydı?

Fuarda, isteyerek iyi kitaplar ve yayınevleri özellikle ayıklanmış gibi; bu fuarı kötü kitaplara farkındalık yaratma adına mı düzenlediniz?

Sayın Başkan Gümrükçüoğlu;

İyi niyetli çabalarınızın farkındayım fakat bu şehir için kültür sanat adına size kim akıl veriyorsa, onu kendinizden uzak tutun.

Müze yapmak istediniz, karşınıza şehir tanıtım evi, eskici dükkanı çıkardılar.

Kitap fuarı düzenlemek istediniz, pasta günüyle karıştırdılar.

Sayın Gümrükçüoğlu; dilerim kültürel anlamda bu şehre ardı ardına yaşatılan fecaat, verilen zarar üzerine sorumluluğu üzerinize alır, ilk virajdan geriye dönerek bilginin şemsiyesine sığınırsınız.’

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TARİHÇİSİ

Sertaç Hellaç; Büyükşehir Belediyesi’nin Trabzon Müftülüğü ile birlikte geçenlerde, geçmişin fetocusu, Atatürk düşmanı, çakma tarihçi Mustafa Armağan’ı Trabzon’da ağırladığını belirterek şöyle devam etti;

kitap-fuari.jpg

‘Sayın Gümrükçüoğlu; Her yıl tarihçi olarak getirdiğiniz rejim ve Atatürk düşmanı Mustafa Armağan, son katıldığı televizyon programında Atatürk’ün manevi kızıyla ilişki içerisinde olduğunu iddia edecek kadar iğrençleşti.

Fethullahçı olmayanın sınıf başkanı seçilemediği dönemde, ilkokulu 17 yaşında bitirebilmiş adama bağlılığını Atatürk düşmanlığıyla taçlandıran bu müsveddeyi tarihçi olarak kabul edip konferans için şehre davet etmenizi de tarihçi bilip devletin kesesinden, yani benim paramla benim şehrime getirttiğiniz adamın bu iğrenç söyleminden sonra herhangi bir açıklamada bulunmamanızı da içimize sindiremiyoruz’

Sertaç Hellaç, Gümrükçüoğlu’na iki soru yönetti ve şöyle dedi;

‘Sayın Gümrükçüoğlu; Tarihçi kabul ettiğiniz bu adamın son söylemine/iddiasına katılıyor musunuz?

Katılmıyorsanız, bu zevatı tarihçi olarak Trabzon’a getirmeye devam edecek misiniz?

5 bin yıllık tarihe sahip şehirde yaşayan bir gazeteci olarak sizden cevap bekliyorum’.

TRABZON’DA ULUSLARARASI BİR ORGANİZASYON VAR!

Sertaç Hellaç, Trabzon’da bugünlerde Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’nin 18.’sinin düzenlendiğini belirterek, ‘Açılışından bu yana festivali takip ediyorum, bir şey dikkatimi çekti:

Dandik bir kitap fuarının açılışına da Araklı’daki turizm açılışına da katılan ve vaktinin önemli bölümünü Trabzon’da geçiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’daki ulusal bir organizasyon olan tiyatro festivalinin açılışına neden katılmaz?

Sayın Bakanım; Sizler Rusya ile bir küsüp bir barışırken Rus Sanat yönetmeni, açılışına katılmadığınız festivalin sahnesinden Bize Her Yer Trabzon diye bağırdı. İşittiniz mi?’

Sertaç’ın yazdıkları bunlar… Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, herhalde bu eleştirilere iki cümle de olsa cevap verir.

Tren yolu şaha kaldıracakmış!

AKP Of ilçe başkanı Hakan Terzioğlu, Demiryolunun Of’tan geçmesi halinde Of ve Trabzon’un doğu ilçelerinin şaha kalkacağını söyledi. Terzioğlu’nun söylemini, Ofluların hemen hemen tamamı şaka olarak kabul ettiler. Of’ta liman, fabrika, depolama alanı olmadığını belirten M. Mangan, ‘Türkiye’de Demiryolunun geçtiği hangi il, ilçe demiryolu ile abat oldu. Hakan bey, bunun bir örneğini göstersin’ dedi.

demiryolu.jpg

Köseoğlu yemeğe neden katılmadı?

köseoğlu-yemeğe.jpg

Hayatı engel aşmakla geçen Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu bu kez sis engellini aşamadı. Daha Şeref Malkoç'un yanında staj yaparken, ülkede bugünkü değişimler gündemde dahi değilken, türban engelini aşarak adliye koridorlarına girmeye çalışan Köseoğlu, daha sonra adım adım, kelimenin tam anlamıyla tırnaklarıyla kazıyarak milletvekilliği koltuğuna oturdu...

Geçtiğimiz hafta sonu Bakan Süleyman Soylu'nun basın mensuplarıyla yediği yemekte milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar ve Salih Cora da hazır bulunmuştu. Ancak gözler Ayşe Sula Köseoğlu'nu da aradı. Altuğ Atalay, Köseoğlu'na bu organizasyona neden katılmadığını sordu ve sis engeline takıldığını öğrendi. Ankara'dan Trabzon'a gelebilmek için tam 4 defa havaalanına git-gel yapan Ayşe Sula Köseoğlu, sonunda uçağa binemeyince gazetecilerle buluşamadı. Kendisi de bir ara gazetecilik deneyimi yaşayan Köseoğlu'nun zaten basınla arası her zaman iyi olmuştur. O yüzden eminiz ki, sisi aşabilseydi o gece mutlaka yemekte de yerini alırdı!

Alpaslan Özdemir ve yalakalar!

Alpaslan Özdemir makine yüksek mühendisi olmasına rağmen iyi şiir yazar ve özlü sözler kullanır... Geçenlerde sohbet ederken ilginç bir değerlendirmede bulundu. ‘Yalakaları anlayabiliyorum’ diye söze giren Özdemir şöyle devam etti:

‘İnsanların yalaka olmalarını anlayabiliyorum. Öyle geçiniyorlar diyelim. Ama utanmamalarını anlayamıyorum. Bazen öyle insanlarla karşılaşıyorum ki onların yalakalıklarından ben utanıyorum’...

Doğru söze ne denir?

alpaslan-özdemir.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar