İsmail Kansız

İsmail Kansız

KIZLAR MANASTIRI'NIN TALİHİNİN DÖNDÜĞÜ AN

  Boztepe'nin yamaçlarına kurulmuş tüm şehri kuşbakışı gören deniz manzaralı TRABZON KIZLAR MANASTIRI 630 yıldır bu kenti süsleyen nadide eserlerinden biri olarak kültür envanterimizde yer alıyor.
yazi-icine--(1).jpg19.Yüzyıl ve onu takip eden dünya savaşlarının sonucunda yeniden şekillenen dünya düzeninden nasibini alan KIZLAR MANASTIRI daha sonra terkedilmiş halinden anlayacak biri gelene kadar yıkık bir vaziyette zaman zaman içinde barındırdığı davetsiz misafirlerle birlikte sürdürdü.
 
 Manastırlar özellikle hıristiyan dünyasında dini ibadetlerin yapıldığı yerden çok dini eğitim gören yapılar olarak hizmet verirler. Münzevi hayatı seçen din adamlarının yaşadığı yer anlamı da taşıyan Manastır Grekçe "Tek Yalnız" anlamına gelen "Manas" kökünden türetilmiş. Genelde insandan uzak suyun bol olduğu  kendini ALLAH'a adamış olarak hayatlarını sürdüren manastır sakinleri aynı zamanda kendilerine bırakılmış arazilerde ekip biçip tarım ve hayvancılık ta yapardılar. Kentimizde bu manastırlara en iyi örnek olarak SUMELA MANASTIRI'nı gösterebiliriz.
  yazi-icine--(2).jpg
Trabzon Kızlar Manastırı 1349/1390 yılları arasında üçüncü Aleksios zamanında yaptırılmış. Manastır içersinde keşiş hücreleri, kilise, şapel, çan kulesi, kütüphane,  yemek ve toplanma salonu bulunmaktadır. Keşiş hücrelerinin de bulunduğu Manastır içinde ayrıca ALEKSİOS'un karısı ve annesinin de freskleri bulunmakta...
                                                ******

  Yıllarca Trabzon Belediyesinin kullanımında kalan manastır zaman zaman davetsiz misafirlerin kaldığı yer olarak sahipsizliğe terkedilmişti. Volkan Canalioğlu'nun belediye  başkanlığında Manastır temizlenip küçük çaplı bir çalışma sonucunda kültür ve turizmin hizmetine sunulma çalışması yapıldı.
yazi-icine--(3).jpgTrabzon Belediyesine ait olarak şehrin en güzel yerinde bulunan KIZLAR MANASTIRI'nın kaderi 4 Mayıs 2012 de değişti.
630 yıldır BOZTEPE'den kenti seyreden manastır Belediyenin restorasyona yetecek ödeneği olmadığından bir türlü geniş kapsamlı olarak restorasyon yapılamıyordu.
Zamanın KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI Ertuğrul Günay Trabzon'u ziyaret eder.
Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve zamanın Kültür Turizm Müdürü ve diğer  ilgililer bakanla birlikte Ortahisar'dan başlayarak ağırlıklı olarak Kızlar Manastırında incelemeler yapıldı.

Tam da bu sırada Manastırın restoresi gündeme geldi.
Belediye Başkanı kendilerinin kullanımında ve tahsisinde olan manastırı bu aşamada restore etmelerinin mümkün olmadığını, Bakanlığa devredilmesiyle bu tarihi eseri onarmayı arzu ettiklerini bakana iletti.
Bakan bey hukuki durumunu ilgililere sorup Bakanlığa devri ile konunun çözülebileceğine kanaat getirince "Beş yıllığına tahsis" talimatını verdi...
Ve bugün Kızlar Manastırı KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI’nca restore edilip yeniden BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'ne tahsis edildi.
Bu arada bakanlığın mimar ve mühendislerinin de güzel bir performans gösterdiğini belirtip tarihe not düşelim.
                                                    *****

Şimdi bu yapının kültür ve turizme hizmet etmesi için fonksiyon verilmesi bekleniyor.
Manastırda yenileme işi bitti.
Restorasyonu emsallerine göre nitelikli olarak yapıldı.
Peki iş bitti mi?
Tabi ki bitmedi...

yazi-icine--(4)-001.jpgZiyaretciler bu tarihi yapıya nasıl gidecek?
Etrafı çarpık binalarla çevrili bir ortamda bulunan Manastıra Boztepe’den ve Boztepe'ye çıkan ana yoldan hemen sola sapılarak ulaşılabilinecek yol, araç ve yaya ulaşımına şu anda uygun durumda değil.
Bu arada Boztepe'de açılan iki tünel ve kurulacak viyadükler yapılan restorasyona zarar verecek mi diye düşünmeden edemiyor kamuoyu.
Panoramik açıdan baktığımızda 630 yıllık kültür varlığı hem etrafındaki binalardan kurtarılmalı hem de çevresel temizliğinin yanısıra ulaşımı da çözüme kavuşturulmalıdır.
                                    

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.