Koalisyon, Trabzon ve HDP!

CHP ve MHP’nin şahinleri, CHP-MHP koalisyon hükümetinin kurulmasını veya partilerinin hiçbir koalisyona katılmamasını istiyorlar…

İki partide iktidar özlemiyle yanıp tutuşanlar ise, AKP ile koalisyon kurulmasından yana.

AKP’lilerin büyük çoğunluğu ise AKP’nin önce MHP sonra CHP hatta HDP ile koalisyon yapılmasını bu üç seçenek gerçekleşmezse azınlık hükümeti kurulmasını istiyor.

HDP’nin nasıl bir yol izleyeceği önümüzdeki hafta İmralı ve Kandil’den gelecek mesajlara bağlı… HDP, her ne kadar muhalefette kalmak istiyor gibi görünse de partinin önemli isimleri eski CHP ve AKP’liler koalisyonda yer almanın peşinde…

MHP Genel Başkanı seçim gecesi esti gürledi… Ancak daha sonra, parti meclisi, milletvekilleri, İl ve belediye başkanları ile yapılacak toplantının ardından koalisyonda yer alıp alınmayacağına karar verileceği açıklandı.

Bu seçenekler içerisinde AKP’nin yer almadığı bir hükümetin kurulma şansı bana göre yok denecek kadar az!

Bunun AKP açısında onca nedeni var.  Seçim meydanlarında muhalefet partilerinin söylemleri ortada!

Ayrıca; AKP’nin hükümette yer almaması halinde parçalanma ihtimali yüksektir.

Önümüzdeki günler görünen o ki, hareketli geçecek!

***

Trabzon da üç parti bu seçimde, bir önceki seçimde çıkardıkları vekil sayısı kadar vekil çıkardılar. Partilerin oylarının üç- beş bin azalması veya artmasını ‘züğürt tesellisi’ olarak nitelendiriyorum.

Trabzon seçmeni ne adaya oy veriyor ne de bölgecilik yapıyor.

Seçmenin yüzde 90 hatta 95’i genel seçimde partisine oy veriyor.

 2011, 2014 ve 2015 seçimlerinde partilerin aldıkları oy ortada. 

Trabzon iktidar veya muhalefet partileri mevcut adayları değil de, tanınmamış isimleri dahi aday gösterse üç aşağı beş yukarı aynı oyu alırlardı. Hatta tanınmamış ve yıpranmamış isimlerle belki de oylarını arttırırlardı.

Trabzonspor’un mağduriyeti, kupasının elinden alınması vs. seçmenin oyunu etkilemiyor.

Seçmenin oyunu bürokrasideki kıyım, eğitim, dış politika pek değiştirmiyor, oyun rengini biraz ekonomik gidişat etkiliyor, o kadar!

Türk seçmeninin yüzde 60’ı hatta daha fazlası takım tutar gibi parti tutuyor! Ekonomi dibe vursa veya tutmadığı parti mesela yılda iki maaş ikramiye de verse bile partisine oy verir ve veriyor. Türkiye’de dengeleri yüzde 30- 40’lık kesim değiştiriyor… Bu kesim bölününce takım tutar gibi parti tutanlar her zaman kazanıyor!

***

HDP’nin yüzde 13 oy almasında, partiler birbirlerini eleştiriyor… AKP’liler CHP’den iki-üç puan HDP’ye, CHP’liler AKP’den HDP’ye oy gittiğini söylüyorlar.

HDP’ye hemen her partiden oy gitti… HDP’ye ayrıca Doğu ve Güneydoğu’da en büyük oyu PKK getirdi… PKK, seçim öncesi bölgede terör estirdi, baskı yaptı, oyların bazı bölgelerde toptan HDP’ye gitmesini sağladı. Bu bilgiler net ve kesin. Bütün bu etkenler HDP’nin oyunun yüzde 10-11’e yükseltti.

Aslında HDP’ye en büyük desteği, bir İmam-Hatipli olan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan verdi.

Hakan’ın CNN Türk’te HDP Genel Başkanı Demirtaş ile yaptığı bir programda, Demirtaş’ın eline bağlamayı verip türkü söyletmesi, HDP’ye en az iki puan getirdi…

İmam-Hatiplilerin iktidarını yine bir İmam- Hatipli sonlandırdı, diyebilirim!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum