24.05.2021, 09:27

KOCA ÇINAR

Ülkemizin en köklü kurumlarının başında gelen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kökleri Osmanlı devletinin ilk yıllarına, o dönemdeki ülke kayıtlarının tutulduğu birim olan Defterhane-i Hakani’ye dayanmaktadır. Özel mülkiyete geçiş tarihi olan 1847 yılı kurumun kuruluş yılı olarak kabul edilmiştir. Geçtiğimiz Cuma günü bu koca çınarın 174. kuruluş yıldönümü tüm yurtta etkinliklerle kutlandı.

Tüm il ve ilçelerimizde 24 Bölge Müdürlüğü, 973 Tapu Müdürlüğü, 81 Kadastro Müdürlüğü ve yaklaşık 20 bin personeliyle yılda ortalama 10 milyondan fazla işlem yapan kurum doğrudan ve dolaylı olarak 30 milyonu aşkın vatandaşımıza yıl içerisinde hizmet sunmaktadır. Ülke vatandaşının yanı sıra Osmanlı sancağı altında hüküm sürmüş ve bugün bağımsız devlet olarak devamlılığını sağlayan devletlere de Osmanlı döneminde tutulan kayıtlardan hizmet sunumu gerçekleştirilmektedir. Kurum, Ortadoğu’dan Balkanlara kadar 26 ülkenin kayıtlarının tutulduğu zengin arşiviyle milletlerarası bir değere sahiptir.  Bosna Hersek, Makedonya ve Filistin yakın tarihe hizmet alan ülkeler arasındadır.  Birçok tarihçi ve araştırmacı yazarın da istifade ettiği kurum arşivindeki orijinal kayıtların dijital ortama aktarımı yapılarak hizmet sunumu hızlı ve etkin kılınmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han’ın 65 metre uzunluğunda ceylan derisi üzerine yazılı Ayasofya Vakfiyesi’nden, Kudüs’e ait 47 zabıt kayıt defterine 170 bin tapu kaydının devlet güvencesi altında tutulduğu devletimizin bekası olan bir kurumdur Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü.

Son yıllardaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek bilgi teknolojilerini en iyi kullanan kurum haline gelen teşkilat Takbis, Tarbis, Tusaga-Aktif, Harita Bilgi Bankası Megsis, Web Tapu, Parsel Sorgu, e-Haciz, e-İpotek gibi 46 dijital hizmetle hızlı kolay ve güvenilir bir şekilde hizmet sunumu gerçekleştirmektedir. Kurum, ürettiği mülkiyet haritaların yanı sıra sahip olduğu uçaklar ile şehircilik çalışmaları için orto-foto görüntüler ve haritalar üreterek, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Kentsel Dönüşüm, Afet Yönetimi, Kent Bilgi Sistemleri gibi birçok kurumun yaptığı yüzlerce projeyi desteklemektedir. Yurtdışındaki ülke vatandaşlarına tapu ve kadastro hizmetlerinin etkin sunumu için başlatılan projede ilk olarak Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde tapu temsilciliği açılmış ve 10 ülkede 12 temsilcilik daha açılarak bu hizmetin dünyanın birçok yerine eriştirilmesi amaçlanmaktadır.

Üstlendiği kamu görevinin önemi ve birçok meslek disiplinine sağladığı katkı dolayısıyla Cumhuriyet Dönemi boyunca Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ve şimdi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan kurum, ürettiği hizmetler aracılığıyla yıllık 20 katrilyonu aşan geliriyle devlet bütçesine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. “Mal canın yongasıdır” sözünden hareketle üstün özveri ve hassasiyetiyle çalışan kurum personeli “Tapu gibi sağlam” deyiminin oluşmasına aracılık yapmışlardır.  Kutsal vatanın her karış toprağına hizmet götürülmesinde ve vatandaş memnuniyeti yüksek bir kurum olarak, ülke gelirlerine katkı sağlanmasında çalışanları bu ülkenin vefakâr ve cefakâr kahramanlarıdır. Hayatta olanlara sağlık, ebediyete intikal edenlere rahmet dileyerek bu koca çınarın dallarında bir yaprak olmaktan duyduğum gururla nice 174 yıllara…

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu