KOF KONUŞMA, BOŞ VAAT

  3 gün sonra sandığa gidecek yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Rize’nin toplam nüfusundan fazla bir nüfusa sahip olan, Doğu Karadeniz’in en büyük ilçesi Ortahisar’da ki yarışta, mevcut başkan A. Metin Genç tekrar aday. Yeni projeler açıklıyor -ne alakaysa- iç ve dış güçler diyor, sonra da ‘boş vaatlerle, kof konuşmalarla geçirecek vaktim yok diyor’. Başkalarının konuştukları için boş ve kof diyen Genç, kendine hiç bakıyor mu?
Mesela; Başkan Genç’in, ‘Alnımızın Akıyla 5 Yıl’ başlıklı, yaptığı önemli(!) işleri anlatan bir broşürü var. Bu broşüre göz atıldığında, Ortahisar ilçesinin son beş yıldır ‘Ak’lıktan ziyade, bir ‘Bahtı Karalık’la karşı karşıya kaldığını ve Başkan Genç’in boşluk ve kofluklarının ipuçlarını yakalayabiliyorsunuz. 
KOF KONUŞMALAR
Bu broşürde diyor ki; ‘Ortahisar Belediyesi balıkçılık ve denizcilik şehri Trabzon’da yıllardır eksikliği hissedilen akvaryum projesini hayata geçiriyormuş’.
Trabzon şehrinin, denize 135 km komşuluğu varken; ilçelerde birkaç nokta hariç, Ortahisar da ise hiçbir noktada denize girilmiyorken, bırakın denize girmeyi Ortahisar kent merkezi ile deniz kenarlarının bağlantısını kesmişken, Trabzon’a deniz/denizcilik şehri demek; kofluğun dik alasıdır.
Şehrin güneyine akvaryum yapmak da övünülecek bir şey değildir. Deniz kentinin denizle alakası kalmamışken, Akvaryum ‘Alnınızın Akı’  değil, olsa olsa ‘’Bahtınızın Karası’ olur.  Ayrıca…
Akvaryumun yapılacağı tüneli açmak için ihale yapıldı, 7 milyon 749 bin lira ödendi. Tünel açıldıktan sonra, mekanik işler için 10-12 milyon lira daha harcanacak. Sonra da bir o kadar lira balıklar ve sualtı canlıları için harcanacak. Başkan Genç’e hava attıran bu projeden daha büyüğünü tek kuruş ödemeden yapan belediyeler var. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında hizmete açılan, Antalya Aguarium isimli tünel akvaryum, yap-işlet-devret modeli ile yapıldı. Koca Antalya Büyükşehir Belediyesi bütçesinden tek kuruş harcamadan, yap-işlet-devret modeli ile akvaryum yapmışken, bir ilçe belediyesi olan Ortahisar,  neden bütçesini zorladıkça zorluyor ve neden borçlandırıyor?
Bu nasıl bir belediyecilik, bu nasıl bir belediye başkanlığı anlamıyorum.
Başkan Genç’in hava attığı, -boş ve kof- bu broşürde diyor ki; ‘Ekopark huzur veriyor. Çam ağaçları, cazibe merkezi, tavşanlar yürüyüş yolu…’ 
Parklar şehrin ciğerleridir, yapılmalıdır. Fakat sözü geçen parkın sanki sıfırdan yaratılmış gibi anlatılması doğru mu? Proje koordinatörü bile; ‘27 yıl önce ağırlıklı ve çok yoğun bir sıklıkta Sekoya ağacı ile bitkilendirilmiş’ bir yer diye ifade ettiği parka, rötuşlar yapılmıştır, kırk yıllık park olmuştur Ekopark, o kadar. Ayrıca, hem Büyükşehir hem de Ortahisar Belediyelerimizin yeşil - park - bahçe sicili çok kötüdür. Nasıl mı?
HEM KOFLUK HEM BOŞLUK
Yıl 1930. Yalova çiftliğinde ahşap köşkün hemen bitişiğindeki çınar ağaçlarının dallarını kesiyorlardı. Mustafa Kemal görür görmez müdahale etti. ‘Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak dedi’. İki katlı bina üç günde 4 metre 80 santim kaydırıldı. Mustafa Kemal binanın yanına koltuk getirtmiş, oradan hiç ayrılmadan çalışmayı izlemiş, hassasiyetini; ‘O çınar ağacı devlettir’ şeklinde ifade etmişti. Böyle bir kurucuya ve böyle bir zihniyete sahipken…
Yıl 2010. Meydan Parkı, modern bir yapıya kavuşacak denilerek yola çıkıldı. Ağaçlar bilinçsiz budandı, yüzyıllık köklere zarar verildi, yerlerinden oynatıldı, kısaca ağaçlar katledilsin diye her şey yapıldı. Tüm uyarılara kulak tıkandı. Sonuç mu? Ağaçlar kurumaya başladı. En hazin olanı; ağaçları katleden bu çalışmalar yapılırken, Belediye Başkanı’nın oturduğu koltuktan bu çalışmaları bizzat görebiliyor olmasıydı…
Başkan Genç’in broşürüne, bu kadar tutarsızlığı, bilim ve akıldan uzak -hava civa işi- o küçücük broşüre nasıl sığdırmış anlamadım. ‘Yol Sorunlarımızı Çözdük’ kısmında anlatılanlar matematik ve fiziği, mühendislik ve haritacılığı yerle bir eden türden. Lütfen dikkat…
‘66 bin 195 km yeni yol yapımı’. Evet yanlış okumadınız, Başkan Genç şu Ortahisar’ın mevcut yollara ek, sıfırdan 66 bin km yol yapmış. Trabzon’un tüm ilçelerinde -asfaltlısı asfaltsızı, betonlusu betonsuzu, tek şeritlisi çift şeritlisi, köyleri beldeleri dahil- yol uzunluğu 10 bin km’nin altında, dünyanın çevresi 45 bin km, Trabzon İstanbul arası bin km iken, bu rakam nasıl telaffuz edilir anlamadım. Bu rakamı söylemek normal adam işi değildir. Ayrıca…
‘1 milyon 143 bin km yol bakım ve onarımı’. Bu cümleye izah edecek başkan, bakan, bilim adamı varsa ben diplomamı yırtarım. Başkalarına boş ve kof konuşuyor diyen Başkan Genç’in düştüğü boşluğa ve kofluğa bakamısınız.
BOŞ VAATLER
Evet, 3 gün sandığa gidecek, yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Tercihinizi yaparken, ‘Alnının Akıyla’ bu şehri yönettiğini zannedenlerin, şehri ‘Bahtı Kara’ hale getirdiğini, bu seçim atmosferinde rakiplerinin söyledikleri için ‘boş vaatler’ deyip, kendisinin beş yıl önce söz verdiği ama yapmadığı projelerle bugün boşa çıktığını unutmayalım. İşte Genç’in boşa çıktığı projeler…
Sayın Genç, Ortahisar Belediyesi Başkanlık koltuğuna oturmadan önce dedi ki; ‘Şehir Giriş Anıtları dikeceğim’. Ama dikmedi.
‘Boztepe’ye, Güneş Kule ve Kent Balkonu yapacağım’ dedi. Ama yapmadı.
‘Ortahisar’a, gençlerimizin ve çocuklarımızın modern çağın bilimsel deneylerini yapabilecekleri bir Bilim Merkezi ve Skatepark kazandıracağız’ dedi. Ama kazandırmadı.
‘Olimpik havuz, eğlence havuzu, fitnes, plates, sguash, çocuk bakım merkezi, geleneksel Türk hamamı ve kuaförün içinde olduğu Kadınlar Yüzme Havuzu kompleksine sahip olacağız’ dedi. Ama olmadı.
‘Yavuz Sultan Selim Han’ın Saray’ı bölgenin tarihsel dokusu bozulmayacak şekilde yapılacak; bu sarayda ecdat yadigârı Osmanlı sanat eserleri sergilenecek’ dedi. Ama sergilemedi.
‘Çocuklar ve tekrar çocukluğunu yaşamak isteyen büyükler için kendilerini masal dünyasında bulacakları düş müzesine kavuşacağız’ dedi. Ama kavuşturmadı.
Dilin kemiği yok misali; dikeceğiz, yapacağız, kazandıracağız, olacak, sergileyeceğiz, kavuşacağız… 
5 yıl önce söz verilen bu projelerin neden dikilmediğini, yapılmadığını, kazandırılmadığını, olmadığını, sergilenmediğini, kavuşulmadığını Başkan Genç’e yüz yüze, olmadı Pazar günü sandıkta soracağınızdan kuşku duymuyorum.  
Boşluğun ve kofluğun olmadığı bir Trabzon ve Ortahisar dileğiyle.
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar