28.06.2021, 09:50

Konaklar'da Konaklamak (1)

Bugün, Ortahisar ilçemizin hizmet ağındaki Konaklar Mahallesi, büyükşehir belediye yasası öncesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü ile Pelitli Belediyesinin hizmet alanı arasında kalan bölgede, Trabzon Belediyesi’nin doğu yönündeki son mahallesi konumundaydı. Belki bulunduğu bu konumdan, belki de yıllarca üniversitemizin bu mahallede ikamet eden öğrencileri olmasına karşın bu mahalleyi cezalandırırcasına ulaşım kapısı açmayışından olsa gerek yıllarca hak ettiği değeri görememiş ve kamu hizmetlerinden yeterince istifade edememiştir. Bizler öğrencilik yıllarımızda bu mahalleye Orman Endüstri Bölümü’nün güney yönünden, mahalle ile üniversiteyi ayıran ırmak üzerine öğrenci arkadaşlarımız tarafından yapılan derme çatma ahşap köprüyü kullanarak ulaşım sağlardık. Bu ahşap köprüden her geçişimde öğrendiklerimizle yaşadıklarımızın tezatlığına anlam veremezdim bir türlü. 

 Teknik bir üniversitenin, bu mahalleye ulaşımın yolu yapabilme ve bu yol ile ilgili güvenlik önlemlerini alabilme imkânları varken nedendi bu karşı duruş? Nedendi bu cezalandırma? Ta ki 3 Kasım 2009’da, Konaklar Mahallesi’nde ikamet eden Orman Mühendisliği öğrencisi Gülçin Plevne’nin ders çıkışı sonrasında tahta köprüden geçmeyi göze alamayarak havalimanı yönündeki ‘C’ kapısından çıkıp evine gitmeye çalıştığı sırada Rize istikameti yönüne seyreden aracın kontrolden çıkmasıyla hayatının baharındaki bir fidanı toprağa düşürene dek. 100 metrelik mesafedeki evine 600 metre yol kat ederek gitmeye çalışırken toprağa düşen bir fidan...  Ve sonrasında o tahta köprü yerine hızlıca yapılan yaya ulaşım yolu. Bugün bu yoldan geçen pek çok öğrenci bilmez bu geçiş için ödenen bedeli, bilenlerin ise boğazı düğümlenir, son sınıf öğrencisi Gülçin Plevne’nin ailesine cüppesi ve diploması yerine kefenle gittiği günü hatırladıkça. Böyle olmamalıydı! Yapılması gerekli hizmetler böyle acı izler taşımamalıydı.

Geçtiğimiz aylarda tek yönlü de olsa araç trafiğine açıldı bedeli ağır olan bu yol. Şehrin doğu yönünden gelen üniversite personeli ve öğrencileri için ulaşım kolaylığı sağlamanın yanında Değirmendere ve Kalkınma Mahallesi’nin trafik yoğunluğunu da bir nebze olsun azalttı. Ayrıca sevindirici bir gelişme de, şehrimizin yeni yapılan imar planlarında Konaklar Mahallesi’nden üniversite kampüsüne ve Tıp Fakültesi Hastanesi’ne mevcut olan bu yol haricinde çift yönlü bir ulaşım yolunun planlanması oldu. Planlan bu yol, kullanıma geçtiğinde şehrimizin doğu yönünden hastaneye ulaşımda trafikte kaybedilen zamanların kazanımıyla artık birçok canın kurtulmasına vesile olacaktır. Bu hususta duyarlılık gösteren ve bu yolun hayata geçmesi konusunda yoğun çaba sarf eden başta meslek büyüğüm Sayın Süleyman Gün Bey’e ve yerel yönetimlerimizin değerli idarecilerine ve emeği geçenlere buradan şükranlarımı sunuyorum. Tıp Fakültesi Hastanesi’ne ve üniversitemize erişim kolaylığı sağlayacak olan Kalkınma Mahallesi yönünden yapımı süren ulaşım yolu ile Konaklar Mahallesi’nden yapımı planlanan ulaşım yolu sayesinde hayatının baharındaki fidanlarımızın solmadan yeşermesi ümidiyle.

Saygı ve selamlarımla….

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu