05.07.2021, 08:04

Konaklar'da Konaklamak (2)

          Konaklar Mahallesi, kentimizin doğusunda kalan ve yıllarca üniversitemizin ulaşım kapısı açmayarak görmezden geldiği, yerel yönetimlerimizin ise kendi haline bıraktığı bir mahalleydi.  Geçen haftaki köşe yazımda ifade ettiğim üzere elim bir kaza sonrası üniversite ile Konaklar Mahallesi arasındaki yaya ulaşım yolu hizmete açılmıştı. Ne yazık ki yol medeniyettir sözü böyle bir elim kazanın sonrasında hatırlanmıştı. Bu yolun açılmasıyla elde edilecek kazanımlardan tüm kent bileşenleri istifade edecekti. Nitekim öyle de oldu.

            Üniversitemiz kampüs alanında eğitim veren bir çok bölümün, Konaklar Mahallesi’ne yakın konumda olması nedeniyle öğrencilerin ve üniversite personelinin yeme-içme, konaklama ve sosyal ihtiyaçları daha yakın mesafelerde karşılanmış, kampüs içi ulaşım yoğunluğu azalmıştı. Konaklar Mahallesi’nde ise sosyal hizmet alanlarının gelişmesiyle oluşan yeni yaşam alanları, kent istihdamına katkı sağlamış, belirli alanlarda yoğunlaşan üniversite öğrencileri üzerinden elde edilen rantsal kazanımlar son bulmuştu. Öğrenci evlerinin, apartların ve butik otellerin sayısında her geçen gün artış sağlanmış, eğitim döneminde öğrencilerin konakladığı bu işletmelerde turizm sezonunda ise yerli ve yabancı turistler konaklar olmuştu.

            Havalimanına en yakın mesafede yer alan bu mahalle, kentin turizm destinasyonlarına olan eşit mesafedeki konumuyla son yıllarda konaklama tercihlerinde ilk sırada yer almaya başladı. Yıllarca üniversiteyle mahalle arasında oluşan ulaşım sorunu bu talep karşısında bu kez havalimanıyla mahalle arasında oluşmaya başladı. Havalimanı yönünden mahalleye girişte bir ana ulaşım yolu olmayışı, sokak aralarından zorluklarla ilerleyerek konaklama alanlarına ulaşım sağlanma çabası gerek turizm firmalarını gerekse konaklama gerçekleştirecek olan turistleri ve mahallenin yerel sakinlerini olumsuz yönde etkilemekte, birçok riskle karşı karşıya getirmektedir. Turistlerin ve il dışından gelen öğrencilerin kentle ilgili ilk izlenimlerinin oluştuğu bu konaklama alanı, ulaşımda yaşanan zorluk nedeniyle ilk olumsuz yargının hafızalara yerleşmesine neden olmaktadır.

            Geçmişinde nüfuzlu ailelerin inşa ettikleri konaklarla bir yaşam alanı olan bu mahalle, bu gün kent turizminin vitrin mahallesi konumuna gelmiştir. Konaklama talepleri doğrultusunda hızlıca gelişim göstermesi bugüne kadar yerel yönetimlerimizin ihmal ettiği bu mahallede birçok sorunu gün yüzüne çıkarmıştır. Bu yıl içerisinde hayata geçirilmeye çalışılan kanalizasyon, içme suyu, aydınlatma, doğalgaz ve fiber optik altyapı hizmetlerinin ise turizm sezonuna yetiştirilemeyişi sokak aralarından ulaşım sağlanan bu mahalleyi ulaşım sağlanamaz hale getirmiştir. Herhangi bir can kaybı ve yaralanmaya sebep olmadan bu hizmetlerin sonlandırılması sonrasında havalimanı yönündeki ulaşım sorunu acilen gündeme alınarak çözüme kavuşturulmalıdır. Turizm sezonunda, yurtdışından gelen günlük ortalama 5-6 uçağın indiği şehrimizde karşılaşılan bu problemler, turizm kenti olma yönündeki hedeflerimizle bağdaşmamaktadır. Eksik kalan altyapı hizmetlerinin yanında turizm amaçlı bilgilendirme ofisleri kurulmalı ve hizmet sektöründe görev alan çalışanlarla bölge esnafını eğitimlere tabi tutularak nitelikli hizmet sunumunun sağlanması gerçekleştirilmelidir.

            İsmiyle özdeşik bir konaklama bölgesi ve kent turizmi için bir yaşam alanı haline gelen bu mahallenin imar planlarıyla planlanan sosyal donatı ve altyapı hizmetleri sadece planlarda kalmamalı. Planlanan hizmetler, acı hatıralara yer vermeden hayata geçirilerek bu kentin, kentlinin ve turizmcinin hizmetine sunulmalıdır.

            Saygı ve selamlarımla...

           

           

           

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
5
parçalı bulutlu