Kongreler Ertelenmeyecek!

kongreler.jpgİçişleri Bakanlığının dün yayınladığı ‘Koronavirüs tedbirleri’ genelgesine göre, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve üst kuruluşlar, birlikler ve kooperatiflerin etkinlikleri 1 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi. Bu genelgeye göre siyasi partilerin de kongrelerinin ertelenmesi gerekiyor. AKP Trabzon il Başkanı Haydar Revi, genelgenin siyasi partileri kapsamadığını belirterek, tüm partilerin kongre yapabileceklerini söyledi.

 

Ayyıldız başkan gibi!ayyildiz.jpg

AKP Ortahisar İlçe Başkanlığına Dündar Ayyıldız’ın atanacağına kesin gözüyle bakılıyor. İl Başkanı ise Mehmet Karaoğlu veya Selahattin Çebi’nin olacağı belirtiliyor. Ancak, Haydar Revi’nin yeniden il başkanı olarak atanacağını belirten gazeteci Ali Savaş ise Ortahisar ilçe başkanlığına Mehmet Karaoğlu’nun getirileceğini iddia ediyor. Ali Savaş, AKP de il başkanı Haydar Revi’ye yakın bir isim. Ortahisar ilçe başkanlığına Dündar Ayyıldız’ın getirilmesi halinde il başkanlığına da yeni bir isim getirilecek. İl Başkanlığı için Selahattin Çebi’nin adı öne çıkıyor. Ancak parti içerisindeki Çaykara lobisi Mehmet Karaoğlu’nu istiyor.

 

TEKNOFEST hikayesi!teknofest.jpg

Gaziantep’te 24-27 Eylül tarihlerinde Ortadoğu Fuar Merkezinde gerçekleştirilen TEKNOFEST 2020 teknoloji yarışmasının 2022 yılında Trabzon’da yapılması için şimdiden çalışmalar başlatılmış.

TEKNOFEST’in Trabzon’da yapılması için AKP milletvekili Bahar Ayvazoğlu, valiyi, büyükşehir belediye başkanını, DOKA’yı, TTSO’yu ziyaret etmiş. KTÜ rektörü ile görüşmüş. TEKNOFEST’in Trabzon’da yapılması fikrini ilk kez KTÜ’nün yeni rektörü gündeme getirmişti…

TEKNOFEST’teki yarışmalara katılmak için Trabzon’da bilimsel ve teknolojik alanda bir çalışma yapılması, bir şeyler üretilmesi gerekir. Trabzon’da böyle bir alt yapı yok. TEKNOFEST’in Trabzon’da düzenlenmesi, görsel ve turizm açısından kente iki üç günlüğüne de olsa bir hareket getirir. Hepsi o kadar! Çünkü TEKNOFEST’e katılan kurum, kuruluş, şirketlerin hemen hepsi Trabzon dışından kente gelecek. Bir de bu TEKNOFEST nerede düzenlenecek? Trabzon’da Gaziantep’teki gibi büyük bir fuar alanı yok. Beşirli sahilindeki dolgu alanı o tarihe kadar düzenlenirse TEKNOFEST orada yapılabilir. Bir de KTÜ kampüsünde!

 

Trabzon Filarmoni Orkestrası!trabzon-filarmoni.jpg

Trabzon mübadele yıllarına kadar Müslüman ve Hıristiyanların, Avrupalıların, Asyalıların bir arada yaşadığı farklı bir kentti. Kamil Gündoğdu, Trabzon’dan esintiler sitesinde 1900’ler Trabzon filarmoni Orkestrası, Trabzon’da bir zamanlar ismi müzik şöleni olan bir kayığın fotoğrafını paylaştı.

Bu paylaşımın altına Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, şu yorumu yaptı;· 

‘Bunlar Avrupa ile çok yakın kültürel ilişkileri olan Rum Trabzonlular. Hem Ermenilerin hem Rumların kiliseleri ve milliyetçi siyasetçileri Bulgarların Bulgaristan’da yaptığı gibi Anadolu'nun yoğun oldukları yerlerinde Müslümanları sürüp münhasıran Ermeni ve Helen devletleri kurmak istediler. Yenildiler. Binlerce yıllık vatanlarını kaybettiler. Ve bunun sonucunda da Anadolu'nun insan malzemesi fakirleşti.’

 

***********

 

mahmut-haydar-ustaoglu.jpgİnsan niçin kendini bir grup aiditiyeti ile ifade etmek ister?

Çünkü zavallıdır, korku doludur, acizdir, yalnızlık duyar. Bunun için topluluk oluşturur. Topluluk içinde kendini rahat hisseder. Ama yine de yalnızdır. Bir "leviathan" var eder. Kendisini koruyan, düşmanlarını yutan bir canavar.

Böylece korku, zavallılık, yalnızlıktan kurtulduğunu zanneder.

"Halbuki insan, asıl kalabalıklar içinde yalnızdır", kendisi ile bile yalnız kalamaz. Ve sürüleşir.

Etrafını alevle çevirdiğiniz akrebin alevler karşısında kendini sokması gibi insan, kendi insanlığını yok eder.

Ya da bir "Leviathan"a yaslanarak kul olur. Yine insanlığından olur.

Ve kendini daima önderinin, peygamberinin, papasının, hahamının varlığı ile ifade etmek zorunda kalır.

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

****************

 

Birazcık okuma yazması olanlar, Osmanlı’nın bürokratlarını hiç araştırmış, sormuş mudur? Özellikle ll. Abdülhamit Han Hazretleri’nin dönemindekileri?

Hariciye bakanları kimdir? Maliye veya diğer bakanlıklarda kaç tane Türk vardır? Türk olmayı bir kenara bırakalım, kaç tane müslüman vardır?

Atatürk düşmanlığının ve Osmanlıcılık ayaklarının arkasında ve de keşke Yunan kazansaydı söylemlerinin en önemli amacı Türkleri Türklüklerinden etme gayreti değil midir?

Onların zihniyetindeki ümmetçiliğin amacı İslamiyet değil, Türk düşmanlığıdır. Bunu da Atatürk düşmanlığıyla eş görürler.

(Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar