Kongreler kağıt üzerinde yapılsın!

   992ccc99-c271-4b30-bb19-e4d021e4c9d0.jpg AKP Trabzon il Başkanı Haydar Revi, genel merkez tarafından kongre tarihlerinin henüz belirlenmediğini söyledi. Revi, ‘Önümüzdeki günlerde tarihler belirlenecek ve başlayacağız’ ifadesini kullandı.
AKP kongreleri bir iki istisna dışında bugüne kadar tek liste ile yapılıyor. Kongre öncesi başkan ve yönetim kurulu belirleniyor ve genel kurula katılanlara oylatılıyordu. Önümüzdeki süreçte yapılacak olan kongrelerin de öncekiler gibi olacağını belirten AKP’li eski bir il yöneticisi, ‘Bizim partimizin il, ilçe başkanları ve yöneticileri kongreler öncesinde belirleniyor. O nedenle milleti bir salona toplayıp kongre yapmanın da anlamı yok’ dedi.
Eski yöneticinin eleştirisi dikkate alınır mı alınmaz mı bilemiyoruz.
 
Beşikdüzü’nde anket yapılsın!
 
Beşikdüzü Belediyesi’nin önceki başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, yap- işlet- devret sistemiyle yaptırdığı düğün salonuna TBMM’nin ilk vekillerinden, Atatürk muhalifi olarak bilinen Ali Şükrü beyin ismini vermişti. Beşikdüzü’nün yeni başkanı Ramis Uzun da başkan seçildikten bir iki ay sonra da, düğün salonundan haklı gerekçeler ileri sürerek Ali Şükrü beyin ismini kaldırtmıştı. Başkan Uzun’un bu hamlesi, ilçede olumlu karşılanırken, AKP’nin siyasal İslamcı kanadı tepki göstermişti. Beşikdüzü’nden arayan STÖ temsilcisi, ‘Düğün salonuna Ali Şükrü beyin adı verilsin mi verilmesin mi, diye ilçede bir anket yapılsın. Halk karar versin. Halkın ne karar vereceği de belli. En az yüzde 70’i verilmemesi yönünde oy kullanır. Bu işi kurcalayanlar, siyasi olarak beklenti içerisinde olanlar bunu bildikleri için oylamaya da karşı çıkarlar’ dedi.
 
KTÜ rektörü kim olacak?
 
KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın 28 Temmuz’da görev süresi bitiyor. Üniversite kampüsünde bugünlerde yeni rektörün kim olacağı konusunda seçim toto oynanıyor. Kimileri, rektör yardımcısı Halil İbrahim Okumuş’un şanslı olduğunu söylüyor. Kimileri, KTÜ Tıp Fakültesi eski öğretim üyelerinden, AKP eski milletvekili, Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın’a şans veriyor. Kimileri de rektör yardımcılarından Hikmet Öksüz’ün de şanslı olabileceğini kaydediyor. Bu üç isme şans vermeyenler ise, yeni rektörün Trabzon dışından bir başka ismin olabileceğini belirtiyorlar.  Halil İbrahim Okumuş bize göre de şanslı çünkü hem İmam Hatipli hem de Rizeli… Kemalettin Aydın, KTÜ’de uzun süre görev yapan biri ve üniversiteyi de iyi biliyor. Hikmet Öksüz’ün avantajı ise Çaykaralı olması. Bu arada KTÜ’ye sürpriz bir ismin Prof.Dr. Ahmet Ulusoy’un da rektör olabileceğini söyleyenler yok değil. KTÜ’ye atanacak yeni rektörünün 6 Ağustos’ta mevcut rektörden görevi devir alacağı belirtiliyor.
 
Salih Cora’nın gecesi gündüzü yok!
 

f45d32a6-7f9b-4679-8f3d-515634d82c53.jpgAKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, gerçekten maşallahlık! Koronavirüs salgınına rağmen, Trabzon’u arşınlayan Salih Cora, vatandaşla sohbet ediyor, dert dinliyor, çözülmesi gereken sorunlara el atıyor ve çözmeye çalışıyor. Koronovirüs nedeniyle vatandaşı uyaran Salih Cora, ‘Tedbirli olalım rehavete kapılmayalım. Tedbiri elden bırakmayalım’ diyor.
Trabzon’a önemli yatırımlar yapıldığını kaydeden Cora, ‘Yatırım ve hizmetlerimiz hız kesmeden devam edecektir. Destek vatandaştan hizmet bizden’ dedi.
 
Ali Ayaz İYİ Parti’de!
 
d1e43d8b-6639-4138-a0dd-82a9a064377b.jpgİYİ Parti’ye Trabzon’da dün farklı bir isim katıldı. CHP’li olarak bilinen ve CHP yönetimlerine eleştiri getiren Ali Ayaz, sürpriz bir şekilde İYİ Parti’ye katıldı. İYİ Parti Trabzon il merkezinde il başkanı Azmi Kuvvetli ile bir süre görüşen Ali Ayaz daha sonra partiye kaydını yaptırdı. İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, partilerine önümüzdeki günlerde AKP’den ve MHP’den çok sayıda ismin katılacağını öne sürdü.
 
Ayasofya evrenseldir!
 
Ayasofya için söyle olmalı diyenlerde var; Cumaları Cami, Pazarları Kilise olsun Doğu ve Batı medeniyetleri buluşsun!
Doğu ve Batı medeniyetleri sadece İslam ve Hıristiyanlıktan oluşmuyor.
Musevilik, Uzakdoğu'da ki inançlar, Hintlilerin inançlarının yanı sıra Afrika ve diğer yerlerde farklı inançlarda var ve hepsi ancak bugünkü haliyle Ayasofya'da buluşur, seküler Ayasofya.
Hadi Hıristiyanlığı bir kenara koyalım, İslam sadece Cuma günü mü Namazı farz kıldı ki, böyle bir öneri yapılıyor?
   Ayasofya Cuma Müslüman, Pazar Hıristiyan olsun haftanın diğer 5 günüde seküler olsun fikri dinler arası diyalog adına geçmişten gelen FETÖ'nün ısıttığı bir öneridir ayrıca, bırakın insanlar dinlerini kendi inanç sistemiyle yaşasın!
Ayasofya'yı ısıtıp ısıtıp gündeme getireceğinize Fatih'in fetih ettiği Atina'da bir tane cami yok, açtırın da bende alkışlayayım, Abdülhamit döneminde 1902'de yapılan Selanik Yeni Cami'açtırın da bu İslamcılar gerçekten Fetih ve Abdülhamit'in torunlarıymış diyeyim!
Zaman Bizans dönemi değil Kilise olamaz.
Zaman Osmanlı dönemi değil Cami olamaz.
Zaman TC zamanıdır, Ayasofya bütün insanlığın ortak değeri olarak geçmişten geleceğe evrensel değeri olan bir müzedir ve Atatürk'e minnet duyuyorum. Ayasofya evrenseldir. (Metin Yılmaz)
******
 
    CHP’nin önemini bilmek ve kabul etmekle birlikte, kendi lider potansiyelini bu kadar harcaması anlaşılır bir şey değil. Tanıdığım CHP’lilerin hayli bir kısmı Kılıçdaroğlu’nu çok yetersiz gördüğü halde hâlâ partinin başında olması da anlaşılır değil. Bizim toplum lidercidir. CHP de halk partisiyse iyi bir lider yetiştirebilmelidir. Son anketlere göre Kararsız oylar o kadar artmış ki yüzde 35’i bulmuş neredeyse. Ama çoğu CHP’yi de bir alternatif olarak görememektedir. Bana göre bunun en büyük nedeni Kılıçdaroğlu’na olan güvensizliktir. Herkesin gördüğünü kendileri göremiyorlar mı? Bu kadar pasif, zaman zaman omurgasız, kendi vekillerini bile içeri attıracak yasalara onay veren bir şahsa kim güven duyabilir? CHP iyi bir lider çıkarırsa işte bu kararsızlara kapıları açabilir ve tarihinin en büyük oy potansiyeline yaklaşabilir. Şimdi bunları konuşmanın zamanı değil, partiye zarar veriyorsunuz diyenler bu gerçeği neden kabul edememektedirler anlamıyorum. Şartlar
bu kadar müsaitken böyle pasif davranmak çok anlamsızdır...
(Sinan Öztürk)

Önceki ve Sonraki Yazılar