KONGRELER TEK LİSTELİ OLACAK!

KONGRELER TEK LİSTELİ OLACAK!

Trabzon Milletvekili Salih Cora, AK Parti'de şubat ayında başlayacak kongrelerin tek listeli olacağını belirtti.

Kendisinin çoklu adaylara, çoklu yarışlara olumlu bakan bir siyasi tarzı olduğunu kaydeden Cora, ancak dışarıya birlik ve beraberlik görüntüsü vermek amacında olmalarından ötürü tek listeli kongreler yaşanacağını kaydetti.

Kongrelerin şölen havasında gerçekleşmesini arzuladığını kaydeden Cora,  “Çoklu aday olduğunda hareketlilik oluyor ve hareket berekete dönüşüyor, süreç daha dinamik işliyor. Ancak hassas süreçten geçiyoruz. Partimiz içinden yeni parti çıkıyor. Ne kadar çok birlik ve braberlik görüntüsü olursa,  tek vücut görüntüyü dışarıya ne kadar çok yansıtırsak o kadar faydalı olur. Bu yüzden bu dönem tek listeli kongreleri daha çok göreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BAZI DEĞİŞİMLER OLABİLİR’

Kongre sürecinde heyecanını kaybedenlerle yola devam etmeyeceklerinin altını çizen Cora, “Kendini mevcut bulunduğu makamda yorgun hissedenler, yorgunluk emaresi olanlar, bazı skalalarda olumsuz notları olanlar, yetersiz olanlar,  farklı görevde daha faydalı olacak olanlar açısından bakıldığında bazı değişimler olabilir. Değişim ille de mevcut yönetimlerin kötü ya da başarısız olduğu anlamına gelmez. Teşkilatlarda yeni Ömerler bulmak noktasında yeni kriterler ortaya koyacağız. Her kesimi kucaklayan,  kaliteli, genç, dinamik ve tecrübeyle harmanlaşmış yönetimler kurma amacında olacağız. Sürpriz değişimler olabilir ama hiç beklenmedik yerlerde olduğu gibi devamlar da olabilir. İl kongresine daha vakit var. Kongre süreci şubatta başlayıp temmuzda bitecek. Bize de henüz vaktin erken olmasından ötürü ne düşünüyorsun diye soran olmadı" ifadelerine yer verdi.

‘YAYLALAR TALAN, YASA YALAN OLDU’

Öte yandan, İmar Barışı Yasası'ıyla ilgili özeleştiride de bulunan Cora, “Yaylalarda bir tane evin yıkılması, yayla çocuğu olarak, anne ve babası hala hayvancılık yapan biri olarak bana dokunuyor ve üzüyor. Ama şu da bir gerçek ki İmar Barışıyla baktık ki yaylalar talan oldu, yasa yalan oldu" dedi.

Trabzon'da yaylacılık kültürünün yok sayılamayacağını kaydeden Milletvekili Cora, "Bizde denizden ziyade yayla kültürü vardır. Yaylalarımız meradır. Merada inşaat yapma yasağı vardır. İmar barışıyla geçmişe yönelik düzenleme yapıldı. Hayvancılık yapmaya kalkışanların önü kapalı. Mera kanununda inşaat yapma yasağında ağılllar geçici barınaklar vardır. Küçük baş hayvanlar Karadeniz Bölgesinde yaygın değil. Bizim bölgemizde çoban kültürü yok. Herkes kendi hayvanının çobanlığını yapar. Mera kanununda değişikliğe gitmeye zorunluyuz. Kanunda değişiklik yaparak inşaat yasağı istisna bölümüne ağılları eklememiz gerekiyor. Mera kanunu tanım bölümüne yüz ölçümü,  metrekaresi,  hangi cins bina yapılacağını eklentinin ne anlam taşıdığını yazarak geçici maddeyle geçmişe yönelik sorunları ortadan kaldırmak için yoğun çalışma devam ediyor. Sadece iktidarın değil muhalefetin desteklemesi gerekiyor. Anayasa tartışmasını içerecek konu,  tek başıma çözemem. Ama yasanın metin çalışmasını ben yapıyorum" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.