Kongreler ertelenmese iyi olurdu

Kongreler ertelenmese iyi olurdu

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Genel Merkez’in Trabzon’da Çarşıbaşı ve Of kongrelerini ertelemesini doğru bulmadığını açıkladı.

Milletvekili Cora, söz konusu ertelemelerin genel merkezin takdiriyle olduğunu belirterek, “Vekillerin bu süreçte bazı ilçelerde görüşünü alıyorlar bazılarında almıyorlar. Bizim görüşlerimiz çok bağlayıcı olmuyor. Sadece kanaat sürecine bir katkı olarak değerlendiriliyor. Ama Trabzon’da kongrelerin ertelenmesini doğru bulmuyorum. Bunu kendi duruşum olarak ortaya koyuyorum. Keşke ertelenmeseydi keşke bir uzlaşı yolu bulunsaydı. Ama tüzüğümüz de ertelemeye imkan tanıyor. Genel merkez böyle bir karar aldı. Kongreler yapılsaydı daha mutlu olurduk, daha güzel bir görüntü verilmiş olurdu. Ama bunda da bir hayır vardır. Sonuçta kongre olduğunda daha büyük sıkıntılara mahal verecek olayların yaşanması öngörülmüşse böyle bir erteleme de bir seçenektir. Arzu edilen bir seçenek değildir ama zaruri durumlarda tercih edilebilir. AK Parti kongre sürecini istişare ile yönetmektedir” dedi.

DEĞİŞİM YAŞANIYOR

Salih Cora Trabzon’da birçok yerde çıkan adaylar olduğunu belirterek, “Bunlar konuşuldu, istişare edildi. Kimisi yönetimlerde yer aldı, kimisine başka görevler verildi. Birlik ve beraberlik içinde kongreleri icra etme hedefi ile hareket edildi. Büyük oranda başarılı olundu. Birçok yerde de değişiklik oldu. Aynı başkanlarla devam ediliyor şeklinde bir algı değişimin olmadığı kanaatine yol açmamalıdır. Başkanların görev süresi 5 yılı aşan bir ya da iki tanedir. Başkanlar yeni tecrübeler ediniyor, yeni arkadaşları aralarına alıyorlar. Böylece değişim yaşanıyor. Bu manada aday çıkması sakıncalı bir durum değildir. Fazla aday çıkması partimiz açısından bir zenginliktir. Güzel bir görüntüdür. Ama çift listeli kongrelerde genelde sorunlar yaşanıyor. Kongre sürecinde olumsuz görüntüler dışarıya farklı yansıtılıyor. Kavgalı eve kız vermezler. Böyle bir kavga görüntüsüne müsaade edilmemesi lazım. Ama demokratik olgunluk içinde yarışa karşı duruş olunmamıştır. Tehdit algısı oluştuğu için kötü bir görüntü oluşmaması için genel merkez bu yönde karar almıştır. Trabzon’da genel olarak güzel yürütülen bir süreç vardır. Amacımız teşkilatlar içinde birlik ve beraberliği en yüksek seviyede tutmaktır. Kongre sonrası bir kırgınlığa yol vermemek asıl amaçtır. Alınan kararları bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.