Kongreye kadar Yavuz Aydın!

Yeni partinin Trabzon kurucu il başkanlığına, Ankara’da yaşayan Yavuz Aydın’ın getirilmesi kesinleşti gibi. Yeni Partinin teşkilatlanmadan sorumlu ismi Koray Aydın, Trabzon kurucu il başkanlığı için Trabzon’da çok sayıda isimle görüştü. Aydın’ın görüştüğü isimlerin bazıları ilk kongrede görev alabileceklerini bazıları ise göreve hazır olduklarını belirtti. Aydın’ın kurucu il başkanlığı için Yavuz Aydın’da karar kıldığı bildirildi. Önümüzdeki günlerde Trabzon’a gelecek olan Yavuz Aydın, yeni partinin Trabzon kurucu yönetim kurulu üyeleri ile ilçe yönetimlerini belirleyeceği öğrenildi. Aydın’ın oluşturacağı yönetim de hemen her partiden isimlerin yer alacağı kaydedildi.

kongreye-kadar.jpg

DP yeni partiye katılabilir!

Yeni partinin kurulmasından sonra Demokrat Parti Trabzon teşkilatından bazı isimlerin yeni partiye katılabileceği söyleniyor. Yeni parti Trabzon teşkilatında yer alacak olan Süleyman Aydoğdu, ‘Demokrat Partideki arkadaşların da bize katılacağını tahmin ediyorum. Yeni parti merkezin en büyük partisi olacaktır’ dedi.

dp-yeni-partiye.jpg

AKP il yönetimi silbaştan!

AKP Trabzon il kongresinde, mevcut yönetimin büyük bir bölümüne yeni yönetimde yer verilmeyeceği bildirildi. İl Başkanı Haydar Revi’nin ise yeniden başkanlığa getirilip getirilmeyeceği bilinmiyor. Revi’nin aday gösterilmemesi halinde Büyükşehir veya Ortahisar Belediye Başkan adayı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleniyor. Revi’nin daha önce il genel meclisi başkanlığı yaptığını belirten bir parti yöneticisi, ‘Haydar bey, partimizde bir ağabey ve tarafsız bir isim. Ancak partinin bir kanadı Haydar beyi istemiyor’ dedi.

akp-yönetimi-silbaştan.jpg

Hastaneye koştu!

Beyin damarındaki pıhtı nedeniyle üç gün önce hastaneye kaldırılan eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Ankara İbni Sina Hastanesi’nde tedavisi devam ediyor. Baykal’ın hastaneye kaldırıldığını duyan CHP Trabzon eski milletvekili adaylarından Muharrem Şahin, ilk uçakla Ankara’ya gitti. Önceki akşam Trabzon’a dönen Şahin, ‘Baykal adamdır adam’ dedi.  
Deniz Baykal’ın Türk siyasetinde bir yıldız olduğunu söyleyen Muharrem Şahin, ‘Genel Başkanımı ziyaret ettim. İnşallah kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur’ dedi.
Hayatın cilvesi ki; Muharrem Şahin geçtiğimiz Mart ayında KTÜ Farabi Hastanesi’nde beyin ameliyatı geçirmiş, Deniz Baykal Trabzon’a gelerek kendisini hastanede ziyaret etmiş ve geçmiş olsun dileklerini iletmişti.

Kadınlar pazarı
nereye taşınacak?

Trabzon’da üreticiden tüketiciye sebze ve meyve satışının yapıldığı eski hal binasının doğusunda Tabakhane deresi üzerindeki kadınlar pazarı, önümüzdeki günler yıkılacak. Kadınlar pazarının bir bölümü yol olacak, bir kısmı üzerinde de modern bir çarşı yapılacak.
DP il sekreteri Ayhan Mazlum, kadınlar pazarında satış yapanların kendi bağında bahçesinde üretim yaptığını hatırlattı ve ‘Köyündeki bahçesinde ürettiği bir bağ maydanozu, marulu, lahanayı, tereyağını orada satan insanlara, orayı yıkanlar mutlaka bir yer temin etmelidir. O insanlara yer gösterilmeden orası yıkılmamalıdır’ dedi.

Değirmendere’deki
tarihi köprü!

1900’lü yılların başında Nemlioğlu ailesi tarafından yaptırılan, yeni köprü yapılana kadar Trabzon ile doğu bölgesindeki yerleşim yerlerini bağlayan tarihi eski köprünün, bakımsızlıktan harabeye döndüğü, köprünün çevresinin hurdalık olarak kullanıldığı bildirildi. Tarihi köprünün bugün de kullanıldığını söyleyen vatandaşlar, Kalkınma mahallesinin batı bölgelerinde oturanlar bu köprüyü kullanıyor. Ancak, köprünün bakımsız ve çevresinin hurdalık haline gelmesi nedeniyle özellikle geceleri köprüden geçmeye korktuklarını söylüyorlar.

Bu ne savurganlık!

Trabzon Belediye Meclis üyesi Cahit Erdem, Kanuni Bulvarının maliyetinin istimlaklarla birlikte bir milyar doları bulacağını belirterek, ‘Kanuni yolu bunca para harcanmasına rağmen, Trabzon’un şehir içi ve şehirlerarası ulaşım sorununa maalesef beklenen katkıyı yapmayacaktır’ dedi.  
Cahit Erdem, Trabzon sahil yolundaki trafik yoğunluğunu asgariye indirmek için en kısa süre içerisinde 70 km.si tünel olan 77 km.lik Beşikdüzü ile Of arası güney ekspres yolunun projelendirilmesini ve ihale edilmesini istedi.
 
Malkoç muhtarlar ve
STK temsilcileriyle buluşacak!

Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç ve 5 kamu denetçisi 25- 26 Ekim tarihlerinde Trabzon’da olacak. Kurum; 26 Ekimde muhtarlar, STK temsilcileri ve yerel yöneticilerin katılacağı bir toplantı düzenledi. Halkla buluşma toplantısı olarak nitelendirilen organizasyonda, katılımcılar görüşlerini açıklayacak, isteklerini ve şikayetlerini aktaracaklar.

***

AKP iktidarı on beş yıllık iktidarı boyunca bir devletle ilk kez normal bir şey yaptı. Irak’ın toprak bütünlüğünden yana tavır koyup sessiz sedasız Irak hükümetine destek verdi. Ve Türkiye için kâbusa dönen Kuzey Irak’taki Kürt referandumu kısmen çözüldü. Yani Ortadoğu politikasında öteden beri etnik ve dini gruplarla yürüttüğü flörtün ne denli yanlış olduğunu yine kendisi ayan etti. Dış politikada kural Roma İmparatorluğu’ndan beri bellidir. ‘’Roma locuta, causa finita’’ (Roma konuşur ve kaos biter.) Bu söze eklenebilecek sadece iki söz vardır. 1- Tarihte Anadolu’da yeterince tanrı vardı. Kimse Anadolu’ya başka kıtalardan yeni tanrılar davet etmesin. 2- Tarihte Mezopotamya’da yeterince tanrı vardı. Kimse verimli Mezopotamya topraklarına uzak diyarlardan kibirli tanrılar çağırmasın. (Metin Kondel)

***

Yirmi yıldır bölüne bölüne bu duruma geldik; bir fikir üretilmedi, her konuda çaresiz bırakıldık, bir çare üretilmedi. İnsanımız açıkça aptallaştırıldı ve salı konuşmalarıyla evrenin sırlarını çözdüğümüze inandırıldık.
Ne demişti gavurun biri: Türkiye Türklere bırakılamayacak kadar değerlidir. Evet elin gavuru Türkiye’nin değerini biliyor da Türk bilmiyorsa her musibeti yaşamaya mahkumdur.
Maalesef bu ülkede Türk, Afrika'daki zenci gibidir, her şeyin sahibi gibi görünür ama hiç bir şeyin sahibi değildir. (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar