Konserli protesto

Konserli protesto

Çayeli Senoz deresi koruma derneği başkanı Dr. Mahmut Akyıldız” Geçmişte toprak için savaşan ülkeler, yakın bir gelecekte su için savaşacaklar, küresel ısınma ile artık akar suların değeri artmakta, bizler vatan düşmanı değiliz yanlış adrese yaş

 

Çayeli ilçesinde düzenlenen konserde vadilerde kurulan HES santralleri çeşitli platformların katılımı ile protesto edildi.

     Çayeli ilçesi Pazar yerinde yapılan konserli protestoya Rize vadilerinde yapılan HES santraları konserli pankartlarla proteste edildi. Çayeli Senoz vadisi koruma derneği ile çeşitli dernek ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile yapılan konserli protestoya Sanatçı Gökhan Birben’in yanı sıra bir çok yerel sanatçı ve Grup Helesa katıldı.

     Çayeli Senoz deresi koruma ve yaşatma dermeği başkanı Dr. Mahmut Akyıldız  derelerin kardeşliği platformunun organize ettiği  konserde yetkililere bir çok mesaj verilecek diyerek” Nasıl vücudumuz kendiliğinden kanı yeniliyorsa, derelerde  doğayı yenilemekte, yöremizde ciddi bir sorun var. Ülkemizde mutlaka enerjiye ihtiyaç vardır.  Biz vatan haini değiliz. Ancak bir çok dere denize karışırken  yaz ayları ile birlikte azalan derelerimize göz dikilmesi bizi şaşırttı. Enerji açığı doğrudur ama adres yanlıştır. Gözlerini bölgemize diken müteahhitler nasıl  az maliyetle çok enerji ederiz in peşindeler. Dünya da küresel ısınmadan doğan su sıkıntısı bulunmakta. Bizim bölgemiz bu anlamda değer kazandı. Geçmişte toprak için savaş eden ülkeler artık yakın gelecekte su için savaşacaklar. Dünyanın en zengin su kaynağı bizim bölgemizde bulunmakta. Çernobil olayında  acı çeken bölgemiz şimdi de  Hıdro elektrik santralleri ile radyasyon bölgesi olacaktır. Bunlara kesinlikle izin vermemeliyiz” dedi.

          Derelerin özgür akması gerektiğini söyleyen Dr. Mahmut Akyıldız” Bugün bu olay Senoz deresinde yaşanıyorsa yarın başka derelerde yaşanacak. Tüm Karadenizliler olarak HES santrallerine  dur demeliyiz” dedi.

      Avukat Remzi Kazmaz ise Ç.Hemşin de mahkeme kararı ile santral yapımının durdurulduğunu söyleyerek” Yetkililer olaya iyi bakmalı. Mahkemeler, bilim adamları  kurulacak olan HES elektrik santrallerinin  bölgeye zarar vereceğini söylüyor ancak yetkililer hala uyuyor” dedi.

       Çayeli ilçesinde gerçekleştirilen konserli protesto ya yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Havanın aşırı sıcak olması nedeniyle  katılım sağlanamadı. Konserli protesto ya Ç.Hemşin, İkizdere ve çeşitli dernekler destek verdi. Polis giriş ve çıkışlarda sıkı güvenlik önlemleri aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.