KONYA CANAVARI!

Süper Lig’de şampiyonluğa oynayan bazı takımlara iktidar “Yürü ya kulum!” diyor, bazılarını hakemler yarışa dâhil ediyor. Yarışta var olmak isteyen Trabzonspor ise göbeğini kendi kesmek zorunda.

Konyaspor, Trabzonspor karşısında müsabakaya tam saha pres yaparak başladı. Hâl böyle olunca geçen hafta Antalyaspor karşısında oyunun başındaki o konforlu Barça oyununu aradık bir süre. Konyaspor Trabzonspor’un defanstan pas yaparak çıkmasına mâni olunca misafir ekip belli bir süre oyunda üstün göründü. Konyaspor’un gücünü zorlayarak yaptığı baskı müsabakanın ilerleyen bölümlerinde ciddi bir zaafa dönüştü. Çünkü o baskı köklü bir oyun felsefesinden yoksundu. Trabzonspor ise futbolun basit gerçeklerine sadık kalarak yeşil beyazlı ekibe gereken cezayı kesmeyi başardı.

İlk yarıda Nwakaeme buluştuğu topla biraz içeri sokulup topa vursaydı Trabzonspor’un ilk golü daha erken gelebilirdi. Ama zararı yok. Artık Serkan’ın sağ ayağıyla yaptığı gol servisi yapısal bir olguya dönüştü.

Konyaspor Trabzonspor karşısında hayli hırslı ve sert oynadı. Hakem Abdülkadir Bitigen ha bire sarı ışık yaktı. Oysa dört sarı karttan biri profesyonel futbola taraf “serseri bir kırmızı kart” olmalıydı. Bu futbol kasaplığının bedeli Abdülkadir Ömür’ün sakatlanıp hastaneye kaldırılması oldu.

Abdülkadir Ömür’ün yerine oyuna giren Flavio oyunun kimyasının Trabzonspor aleyhine dönmesine müsaade etmedi.

Konyaspor müsabakanın ikinci yarısına da hırslı ve sert bir oyun anlayışıyla başladı. Zaman zaman Trabzonspor kalesini zorladı. Trabzonspor’un rakibine oranla 100 pas daha fazla trafik işlettiği düşünülürse Konyaspor’un oyununun nasıl sürklase edildiği daha iyi anlaşılır.

Flavio’nun kaydettiği ikinci golle Konyaspor canavarı psikolojik olarak çözülmeye başladı. Trabzonspor üçüncü golde profesyonel çaplı geldi ve Konyaspor’un saldırgan ritmini çöpe attı. Nihayet Djaniny sezon başından beri yarım yamalak bir topun altına girdi ve gol attı.

Skor 3-0 olduktan sonra İngiliz usulü pasla Konya canavarını sahadan sildiler.

Djaniny kanatlara yakın oynadığında esmer renkli üretken bir arıya dönüşüyor sanki.

Serkan Asan Konyaspor’un sol tarafını çok iyi bloke etti. Ve o alandaki yeterliliğini bir kez daha ispatladı. Keyifli bir müsabaka oldu. Bir ara Konya canavarını elimizden kaçıracağız diye endişelendim.

Her şey iyi güzel de, daha ne kadar televizyon başında futbol müsabakası izleyeceğiz.

Yeter artık, zincirler kırılsın, stadyumlar açılsın artık!

Önceki ve Sonraki Yazılar