Köpeklere eziyet ve Taşkın’ın acı günü!

Yıllar önce emekli olmasına rağmen, hala 7-24 çalışan ve bu konuda gazetemiz sahibi Hasan Kurt ile yarışan gazeteci Murat Taşkın’ın bugünlerde morali hayli bozuk.

Yaklaşık 10 yıl önce yakın bir dostundan yavru olarak aldığı ve o günden iki gün öncesine kadar oğlu Emrah, kızı Ebrar kadar sevdiği, geceleri yatağının altında uyuyan köpeğinin ölmesi Murat’ın şekli şimalini bozdu. Murat’a başsağlığı dileklerimizi ilettikten sonra Akçaabat’tan gelen mesajı paylaşmak istedim.

Olay; Akçaabat’ın eski adı Geliye olan Meşelli Mahallesinin Çamlıca Mevkiinde olmuş, köpeklere yapılan eziyeti aktaran kadın okurumuz;

‘İki güzel köpek. İnsanlara zarar vermeleri bir yana insanlardan daha akıllı. Köpeklere, sahipleri adeta işkence ediyor. Sürekli bağlı tutulan köpeklerin yanına zaman zaman 3-4 günde bir uğranılıyor. Mahallede hayvan sevgisi olan birkaç kişi köpeklere su ve ekmek vererek köpekleri diri tutmaya çalışıyorlar. Köpekler hemen gün sopa ile dövülüyor. Lütfen bu konuyu gündeme getirir misiniz?’

Bir tarafta köpeği ölen kişinin yası diğer tarafta köpeklere yapılan muamele! Bu dünya maalesef böyle!

 

Sadri Şener İmam Hatip!

Trabzonspor’un, Maraş Caddesi ile Kunduracılar Caddesi arasında mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğüne ait olan ve Sadri Şener binasının kira sözleşmesinin uzatılmadığı söyleniyor.

TS Clup mağazası, özel sektör tarafından işletilen restoran ve üst katlarda da bordo- mavi turun bulunduğu binanın bir ara İmam Hatip Lisesi olacağı iddia edilmişti.

Ziraat Bankası, Sadri Şener merkezi, TS müzesi ve Maraş Caddesi tarafındaki eski binaların, 1924 yılına kadar bankanın yerindeki büyük kilisenin vakfiyesinin olduğunu belirten gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt ‘Maraş Caddesi ile Kunduracılar arasındaki adanın, büyük bölümü hazineye kaldı. Hazine (Milli Emlak) kilisenin yerine Ziraat Bankasına verdi. Kunduracılar Caddesi tarafındaki taş binaların üst katı ulaştırma bölge müdürlüğüne tahsis edildi dükkanlar ve Sadri Şener merkezi kiralandı. Sadri Şener Merkezinin bulunduğu binada yıllar önce Trabzon’un ilk İmam Hatip Lisesi açıldı. 1950’li yılların sonlarına doğru. Merkez Bankasının karşısında da o tarihlerden beş on yıl öncesine kadar Ticaret Mektebi vardı. Trabzon İmam Hatip Lisesinin ilk müdürü de Osman Yağmurdereli’nin amcası Nesip Yağmurdereli idi. İmam Hatip’in ilk mezunlarından biri avukat Mustafa Ustaömeroğlu, 3. mezunları arasında Maliye Bakanı Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, 4. mezunları arasında da Fuat Adıgüzel vardı. Daha sonra Bahçecik’teki İmam Hatip Lisesi yapıldı ve Sadri Şener binasındaki İmam Hatip oraya taşındı. Sadık Albayrak, İstanbul’dan Trabzon’a döndükten bir süre sonra, bu binanın İmam Hatip Okulu olması konuşulmaya başlandı. Sadık bey, binanın İmam Hatip Okulu olarak açılmasını isteyip istemediğini bilmiyoruz. Sadık bey İmam Hatip’i o binada okuduğu için de isteyebilir’ dedi.

Milli Emlak’ın Kunduracılar Caddesinde çok sayıda kirada olan mülkü var. Sadri Şener Merkezinin bulunduğu bina ve bahçesine, milli emlağın veya bir başka devlet kuruluşunun da ihtiyacı yok. Ve ayrıca Ortahisar’da mülkiyeti milli emlakta olan onca bina var.

Milli Emlak Trabzonspor ile sözleşme imzalar mı imzalamaz mı bilemiyoruz. Bizim bildiğimiz, kentin en işlek yerinde 3-5 sınıflı imam hatip veya bir başka okulun olmayacağıdır. Ve ayrıca iktidar Trabzonspor’u o binadan çıkarıp orayı bu devirde kolay kolay imam hatip okulu yapmaz.

 

Rektör neden Mezuniyet Törenlerine katılmaz!

KTÜ kampüsündeki statta dün gerçekten tam bir karnaval vardı. KTÜ’nün değişik fakültelerinden mezun olan yüzlerce öğrenci ve öğrencilerin bu mutlu gününü takip eden binlerce veli ve öğrenci yakını stadı ve tribünleri doldurmuştu. Öğrenciler, bir yandan fotoğraf ve video çektiriyor. Veliler heyecanlı. Fakültelerin dekanları öğretim üyelerinin bir kıskı alanda, protokol da. KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ise ortalıkta yok. Rektör Baykal kayıplara karışmış. KTÜ rektörünün, Üniversitenin bu önemli gününde mezun öğrencilerle bir arada olmaması gerçekten ilginç ve düşündürücü.

Kampüs teki tören alanından gazetemizi arayan bir veli, rektöre sitem etti ve ‘Rektör sayın Süleyman Baykal’ı aradık ama göremedik. Sayın rektörü aramızda görmek isterdik’ dedi.

 

***

 

Rusya'dan alınan ve kurulması yılan hikâyesine dönüşen şu S-400 meselesine gelirsek... Gerçekte vakıa şudur; Türkiye'nin II. Dünya savaşı sonrasında NATO üyeliğiyle birlikte Sovyetler Birliğine karşı oluşturulan askeri üsler komünizmin çöküşüyle birer işgal üssüne dönüşmüştür. Yâni NATO'nun ve Amerika'nın üslerini kapattıracak bir siyasi, askeri ve ekonomik gücümüz olmadığı için onları başka bir güçle dengelemek adına S-400'lere ihtiyaç duyuyoruz. Avrupa'yı S-400'lerle tehdit ederek içerideki işgal üslerine ayar veriyoruz. Kısacası Türkiye'yi dünyadaki askeri rekabetin merkezi haline getirerek, yani burada konvansiyonel bir denge kurarak güvenliğimizi sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Öteden beri NATO'ya ve Amerika'ya güvenmiyoruz. Komünizm döneminde de Rusya'ya güvenmiyorduk. Ama Rusya ile Avrupa-Amerika bloğunun birbirine karşı olan düşmanlığının işimize yarayacağı kanaatindeyiz. S-400'lerin alınmasının esas nedeni de budur. Yoksa onları Fransa'ya ya da İzlanda'ya fırlatacak halimiz yok! Ruslar yaptı, Ruslar kuracak, kontrolü de onlarda olacak. Bize de bir anahtar verecekler. Esnaf tuvaleti gibi, sıkıştığımızda hacet giderip rahatlayacağız! (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar