Köprü altındaki kablo ve sahipsiz Trabzon!

  Dün Trabzon’un Meydan bölgesinde birkaç mahallede öğle saatlerinde küçük bir arıza nedeniyle elektrikler kesildi… 
Elektrik kesintileri olabilir. Bir yerde tel kopar trafo patlar. Bunlar normaldir…
kopru-altindaki-002.jpgNormal olmayan arızayı belirleyip kısa süre içerisinde gidermemektir.
Saat 12.30 civarında Gazipaşa caddesinde deniz tarafında bir patlama sesi duyulur.
Birkaç saniye sonra da elektrikler kesilir.
Önce Çoruh Elektrik aranır. Arızanın nerede olduğu araştırılıyor, cevabı alınır. Ardından birkaç daha arama tekrarlanır. Karşı taraftan aynı cevap gelir. Sonra, ÇEDAŞ aranır. Oradan da arızayı tespit etmeye çalışıyoruz, cevabı gelir. İki saat sonra arıza tespit edilir.
Gazipaşa üst geçidinin altından geçen hatta patlama olmuş… ÇEDAŞ ekipleri olay yerinde. Ekip amiri, arızanın giderilmesi için sahil yolunun Rize güzergahının trafiğe kapatılması gerektiğini söyler. 
Devreye gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt girer. Elektrik olmayınca gazete hazırlanmayacak, onun da derdi gazetenin hazırlanması… 
Kurt, Karayolları bölge müdürünü arar, durumu izah eder. Karayolları bölge müdürü Selahattin Bayramçavuş haklı olarak, ‘Hasan abi, bu Çedaş’tan çektiğimizi bir Allah bilir bir de biz Karayolcular. Yolu bu saatte yardıramayız ve trafiğe kapatamayız’ der.
Kurt, Bayramçavuş’a yolun yarılmasına gerek olmadığını söyler. Ardından Emniyet Müdürü Orhan Çevik’i arar. 
Ana kablo, üst geçidin altında geçiyor. Birkaç ay önce hat sarkmış ve bir TIR’ın üstü tele çarpmış. Kalın ana hat zedelenmiş. 
5-10 dakika sonra Karayolları Bölge Müdürü ve Emniyet Müdürünün talimatıyla ekipler olay yerine gelir… Yolun Rize istikametinde tek şeridi kapatılır, ÇEDAŞ ekipleri köprünün altındaki kalın ana hattı yeniler. Ve arıza giderilir.
Hasan Kurt, olaya müdahale etmeseydi, yol gece geç saatlerde trafiğe kapatılacaktı. Kent merkezi de 10-12 saat belki de bir gün elektriksiz kalacaktı.
Burada o suçlu bu suçlu veya şu kurum işe dört elle sarılmıyor, şeklinde kurumları ve başındaki amirleri eleştirmeyeceğiz. Bu ve benzer olaylar tamamen koordinasyonsuzluktan kaynaklanıyor. 
***

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Üst geçidin altından bir dördüncü şerit yol yapacak. Gazipaşa’dan gelen araçlar, ana yola direk girmeyecek bu şeritten ilerleyecek ve özel hastanenin karşısından ana yola giriş yapacak. Proje kağıt üzerinde de olsa güzel ve doğru.
Ancak, büyükşehir belediyesi bu 4 Şerit yolu projelendirirken, mesela ÇEDAŞ ile diyaloğa girdi mi? 
‘Biz yolu genişletiyoruz. Bu bölümde elektrik hattı var mı yok mu?’ diye sormadı. Ağaçlar kesildi. Yol açılmak üzereyken ÇEDAŞ müdahale etti. ‘Trabzon’un ana elektrik şebeke hattı yapacağınız yolun altından geçiyor. Biz o hattı sağa sola kaydırmadan yolu yapamazsınız’ dedi. Ve yol inşaatı durdu. 
Aynı şekilde Karayolları müdürlükleri ile ÇEDAŞ arasında özellikle devlet karayollarında ve Kanuni Bulvarı’nda elektrik hattı geçirmek için yazışmalar ve işlerin sürüncemede bırakılması var.
Bütün bu ve benzer olayların temelinde; kurumlar arasındaki diyalogsuz, plansız ve projesiz iş yapmak var. 
***

Trabzon Ortahisar ilçesinin ana caddeleri ve çoğu sokaklarının altı, delik deşiktir. Her cadde ve sokağın yarım-bir metre altında kanalizasyon, su boruları, telefon ve doğalgaz hattı, bu ana hatlardan evlere ve işyerlerine gelişigüzel çekilen hatlar vs. Bir bölgede arıza olunca, her taraf kilitlenir. Belediyeleri yönetenler, oraya buraya göstermelik park bahçe düzenlemesinden önce kentin alt yapısının imarı için proje hazırlamalı ve uygulamalıdır. 
İkinci bir olay da, Trabzon’da kurumlar arasındaki bu kopukluğun giderilmesi gerekir. Bunu vali bey mi yapar büyükşehir belediye başkanı mı? Bilemiyorum. Birinin mutlaka yapması gerekir. 

Cepsiz ceket ve  Münir Ustakurt!

munir-001.jpgSaadet Partisi’nin aday tanıtım toplantısında, belediye başkan adayları cepsiz ceket giymişti. Cepsiz ceketin anlamı açık ve net. Hizmet ederken, hizmet edenin cebi dolmayacak. Yani, rüşvet, avanta olmayacak.  
Trabzon’daki milli görüş harekatının önemli isimlerinden Münir Ustakurt, dün Kuzey Ekspres’te idi. Münir Ustakurt, 7 kuşak Trabzon Ortahisarlı. Baba, dede arazileri Ahi Evren Hastanesinin kuzeyinde.
Ustakurt, milli görüş harekatının temelinde yer almış bir isim. Necmettin Erbakan ile tanışması ve onunla birlikte yol yürümeye başlaması 1969 yılında olmuş. Ustakurt, o gün bugün çizgisinden sapmamış.
Ustakurt, AK Parti’deki eski dava arkadaşlarının ‘milli görüş’ten saptıklarını, Ak Parti ile milli görüşün farklı olduğunu söylüyor.

Ali Sağır CHP’li miydi?

ali-sagir-007.jpgİYİ Parti kurucular kurulu ve Trabzon belediye meclis üyesi Ali Sağır’ın, lise yıllarında sola yakın ve İstanbul’da Üniversite tahsili sırasında ülkücü olduğunu duyduk. Ali Sağır, lise sonrası Üniversite tahsili için İstanbul’a gider. Eczacılık Fakültesine kaydını yaptırır ve Fındıkzade’deki Trabzon Öğrenci Yurduna yerleşir. Trabzon Öğrenci Yurdu, 1970’li yıllarda Ülkücülerin kalesi. Ali Sağır gibi Zeki Vardaloğlu da Trabzon öğrenci yurdundadır. Sağır, yurda yerleştikten bir süre sonra ülkücülerle beraber olur ve bu beraberlik o gün bugün devam eder.
Geçenlerde Ali Sağır’ın CHP listesinden belediye meclis üyesi olabileceği konuşulur. Biri; Sağır’ın lisede CHP’li olduğunu söyler. Gerçi Ali Sağır, belediye meclis üyeliği için partisinden istifa etmesinin sözkonusu olmadığını belirtir. 
Dün Ali Sağır’ı aradık ve bu iddiayı sorduk. Sağır şöyle dedi; 
‘Benim babam Demokrat partili idi. Bunu Vakfıkebir’de herkes bilir… Trabzon talebe yurdunda sağ-soldan ziyade Trabzon milliyetçiliği vardı. Yurtta, Bozkurt Nuhoğlu ile aynı odada kaldım. Amerikan gemileri geldiğinde taşlayanlar arasında idim. Rahmetli eczacı Bektaşoğlu sol tarafta idi. Olayların tavan yaptığı günlerde, bana, ‘Ali yarın okula gelme, okula basacağız’ derdi. Ben o günden bugüne çizgimi değiştirmedim. Bizim milliyetçilik ve ülkücülük anlayışımızın temelinde hoşgörü, sevgi, vatana bağlılık, Atatürkçülük, bağımsızlık vardır. Ben dün ne isem bugün de oyum’. 
Ali Sağır’ın açıklaması bu şekilde…

Önceki ve Sonraki Yazılar