Mikdat Kadıoğlu

Mikdat Kadıoğlu

KÖPRÜBAŞI’NIN SESİ!

1929 selinden sonra Arap Kaymakam dedelerimi Sürmene Köprübaşı Çifteköprü’den alıp Maçka’ya yerleştirmiş. Maçka’da doğdum ama Sürmene hikayeleri ile büyüdüm. Rahmetli babamla çocukken birkaç kez gitmiştim ata toprağına. En son Trabzon Köprübaşı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Osman Karamehmetoğlu’nun teşviki ile hanımı alıp Limonsuyu Yaylasına gidip konakladım. Köprübaşı’nda otel yok çünkü. Amcam, Rahmetli Hafız Halit Hocayı da mutlaka ziyaret et dedi, gittim. Ama babamın öz dayısı olduğunu sonradan öğrendim. Sanırım artık Köprübaşı’nda bildiğim bir akrabam kalmadı.

Yorum hem farz hem de vacip

Ben yine de fırsat bulduğum her akşam saat 20.00 civarında Facebook’ta “Eyüpemin Erdoğan Köprübaşı’nın Sesi”ni canlı yayında takip ediyorum. Kendisine molla diyen de var abi diyen de. Bana rahmetli dedem Ateşoğlu Hasan’ı da hatırlatıyor. Her akşam sohbet muhabbette 40’in üzerinde takipçisi var. Takipçiler Dünyanın her tarafından, partiden, seviyeden. Canlı yayında takipçilerine yorum yazmadıkları için sık sık kızıyor. Hani girip memlekette neler oluyor diye bakarsanız yorum yazmayı unutmayın. Takipçilerin her birini de “hoş geldin” diyerek de selamlar mutlaka… Hoş geldin deyince de mutlaka bir merhaba vb. yorum yazıp Eyüp Abimi kızdırmayın.

Eyüp Abi ilçesi için hep en iyisini ve daha fazla kalkınmasını istiyor. Bu yüzden yapılanları yeterli bulmuyor. Şimdiki ve önceki belediyenin hizmetlerinden memnun değil. Sanırım zabıtalar da ona peş peşe 10 tane ceza yazmış. Ceza makbuzlarının numarasının da sıralı olduğunu söylüyor. Yani sadece bana ceza yazıyorlar diyor. Ayrıca ondan alışverişi de kesmişler.

İlçemiz yokları oynuyor

“İlçemiz hepten yokları oynuyor” diye şikâyet ediyor. Özellikle de “saat beşten sonra ve hafta sonları sakin ha hastalanmayın, röntgenimiz de tahlilimiz de yoktur” diye de uyarıyor. Beşköy’den gelen doktorun başka yere verilmesine de içerlenmiş. Trabzon’un en eski arabası olan sağlık müdürlüğünün 98 model kamyonet Ford minibüsü bizde, otobüsümüzde alttan üfleyip üsten çıkıyor diye tarif ediyor. “Ama bunu söyleyince de Eyüp muhalefet diyorlar” diye de ekliyor…

Köprübaşı’nın yolu, aydınlatma ve dereye akan pis sular şikayetlerin başında geliyor. Arıtma tesisi olmayan ilçede dereler korkuyor deniliyor. Kışın ortasında Köşk Yaylasında birilerinin karı küreyip yolu açması orada evleri olanları kaygılandırmış. “Kamyonu dayayıp evlerimizi boşaltacaklar” diye korkuyorlar. Kışın yol açılmasının böyle bir sıkıntı yaratacağını kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.

Tabletsiz ev kalmasın

Şimdi “Bir tablet bir gelecek demek!” diyerek Dünyanın her yerindeki Köprübaşılılardan tablet topluyor. “İnternet orada çekiyor burada çekiyor hikâye” diyor. Akçaabat’ın her yerine yansıtıcı ve ücretsiz wifi konmuş benim ilçeme niye yok diye de isyan ediyor. “Benim fakir öğrencime internet bile yok. Bu çocuklar kimin? Hangi yüzyılda yaşıyoruz?” diye de soruyor. Milletvekillerine tableti ben hallederim siz interneti halledin diye sesleniyor. Yani Köprübaşının internet problemi acil çözüm bekliyor!

Milli Eğitim ve Kaymakamlığa ilave olarak “tabletsiz ev kalmasın” kampanyasına katkıda bulunmayı kendine asli bir görev edinmiş. Hayırseverleri hayır yapmasına vesile oluyor. Geçen sene Ramazan ayında da yaşlı ve kimsesizlere için Kaymakamlığın yürüttüğü aşevine yardım topluyordu. Benzer şekilde öğrencilere burs konusunda da çok gayretleri olduğuna şahit oldum. Aynı şekilde sporculara da çok önem veren, ilçeden Türkiye, Balkan, Avrupa ve Dünya Şampiyonu çıkmasına katkıda bulunmuş. Fakat ilçemizde Spor İlçe Müdürü de yok diyor.

Sahipsizlik kaderimiz

TOKİ evleri, asfaltsız Arpalı yolu, greyder, selden yıkılan duvarlar, dere ıslahı, kanalizasyon, sel bölgesinde yapılan yağmur duası, ilçe yöneticilerinin ilçede yaşamadığı, vekiller ziyarete gelince (belki de korona yüzünden) esnafla temas kurmadığı, ilçede işsizlik olması ama itfaiyeci, operatör, şoför, güvenlikçi ve bekçi olmaması, ilçede fındık fidanı henüz dağıtılmağı, zengin sınıfına konulmuş fakirler, vb. konuşulan konulardan. Ama şu an bütün bunları bırakıp çocukların eğitimi için sadece internet konusunda yoğunlaşmış durumda. Ücretsiz wifi ve yansıtıcı hizmeti istiyorlar.

Canlı yayını izleyenlerin ortak şikâyeti “Sahipsizlik Köprübaşımızın kaderi olmamalı” şeklinde. Bakan Adnan Kahveci, Vali Recep Yazıcıoğlu’nun, onca vali, bürokratın memleketi nasıl olur da böyle sahipsiz kalır? Köprübaşı nasıl düzelecek? Ben de anlamadım ya da abarttık gitti ama çocukların şu acil internet problemini çözün lütfen…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum