Koray Aydın’ın manevrası!

Geçtiğimiz hafta sonu MHP genel başkan adaylarından, Bayındırlık eski bakanlarından Koray Aydın ile yaptığımız söyleşi büyük yankı uyandırdı. Haber onlarca TV, gazete ve internet sitesinde yer aldı. Rusya’nın ünlü haber ajansı Sputnik de haberi flaş olarak duyurdu.

Koray Aydın söyleşide MHP ve yeni parti için özetle şöyle demişti;

‘41 ilde kongre yapmışlar. Büyük kongre delegelerinin çoğunluğu asker delege! Asker delege ile yapılacak olan kongrenin sonucu şimdiden belli. Bir süre daha olan biteni gözlemleyeceğiz, istişarede bulunacağız ve yeni bir parti kurmamız gerekirse, kuracağız. Şu anda beklemedeyiz’.

Kuzey Ekspres; Aydın’ın bu söylemini, ‘Herhalde yeni parti kuracağız’ başlığı ile okurlarına duyurdu. Haber, kuzeyekspres.com.tr’de de yer aldı.

Ertesi gün Koray Aydın, beni aradı ve ‘Ben yeni parti kuracağız demedim, kurulabilir’ dedim’ diye düzeltme yaptı. Ben de, ‘Sayın Aydın, haberde sizin kesinkes parti kuracağınızdan bahsedilmedi. Siz diyorsunuz ki; ‘Asker delege ile yapılacak olan kongrenin sonucu şimdiden belli. Bir süre daha olan biteni gözlemleyeceğiz, istişarede bulunacağız ve yeni bir parti kurmamız gerekirse, kuracağız. Şu anda beklemedeyiz’…dedim. Aydın’a ‘Bu cümleye itiraz ediyor musun’ diye sordum. Aydın, ‘Ben haberde bir kelimeye itiraz ettim. O da kurabiliriz ifadesine. Kurulabilir, dedim’ diye cevapladı.

***

 

Aydın, akşam saatlerinde haberin farklı yorumlandığını, ‘yeni parti kurabiliriz’ demediğini, kurulabilir, dediğini kaydederek geniş bir açıklama yaptı. Aydın, açıklamasında MHP yönetimini eleştirdi ve aslında bana söylediklerini teyit etti.

Koray Aydın’ın, bu açıklaması etki yapmadı. Haberi çoğu medya kuruluşu değerlendirmedi. Çünkü, Aydın ‘bir kelime’ dışında yeni bir şey söylemedi… Ki, o bir kelime de aslında genel merkeze aba altında sopa göstermekti.

Aydın, MHP genel merkezine diyor ki; uygulamalarınız, söylemleriniz, icraatınız vs. böyle devam ederse ‘ben parti kurmam ama yeni parti kurulur.’

***

 

Koray Aydın’ın hedefi, MHP genel başkanlığına gelmek. Tüzük kongresindeki tavrı, duruşu diğer üç adayın yanında farklı idi. Genel Başkan Bahçeli ve genel merkez de Aydın’ı diğer genel başkan adaylarından ayrı tuttu. Akşener, Özdağ ihraç edilirken Koray Aydın ikaz bile edilmedi.

MHP’nin 2018’de yapılacak olağan kongresi için, il kongreleri yapılmaya başlandı. Genel merkez, muhaliflerle birlikte hareket eden veya o izlenimi veren tüm teşkilatları kongre öncesinde ve kongrelerde değiştirdi. 41 ilde kongre yapıldı. 41 ilin genel merkez delegeleri özenle seçildi. Önümüzdeki günlerde geri kalan illerde kongre yapılacak ve bu illerden de Aydın’ın ifadesine göre asker delege belirlenecek.

Koray Aydın; MHP’nin hükümete yönelik tutumu, duruşu, muhalefet yapışının yanısıra yeni delege yapısına tepki gösteriyor. Çünkü biliyor ki; Yeni delegelerle seçim kazanmak bir yana aday olma şansı bile yok.

Meral Akşener ve diğer genel başkan adaylarının ve taraftarlarının, uzunca bir süredir seslendirdikleri yeni parti söylemini, Aydın da parti kongrelerindeki bu gelişmelerden sonra söylemek zorunda kaldı.

Meral Akşener ve diğer muhalifler de, açıktan yeni parti kuracağız demiyorlar. Gelişmeleri takip ediyoruz, istişare yapıyoruz, önümüzdeki süreçte karar vereceğiz, diyorlar. Koray Aydın da aynısını söylüyor.

***

 

MHP’de görünen o ki, Devlet Bahçeli ve ekibi partiyi bırakmayacak. Devlet Bahçeli, yeni delegelerle bir dönem daha genel başkan kalacak veya işaret ettiği biri genel başkan olacak. Bu konuda parti içerisinde Devlet Bahçeli’yi ve genel merkezi zorlayan, eleştiren yok. Muhaliflerin ve Süleyman Sazak’ın dışında ismi adaylık için geçen biri de yok.

Devlet Bahçeli ve ekibi, partiyi bırakmazlarsa ve devam kararı alırlarsa ne olur?

Kesinlikle yeni bir parti kurulur. Yeni partinin genel başkanı olacak olan Meral Akşener de seçimde yeni parti ve CHP’nin desteği ile başkan adayı olur.

Zaten Koray Aydın da MHP genel başkanı olsa, Başkan adayı Meral Akşener olacaktır.
Türkiye’de başkanlık seçimine birkaç ay kalana kadar, siyasette çok ama çok şey değişir. Şu anda, Cumhurbaşkanı, iktidar partisi ve muhalefettekiler strateji belirlemekle meşguller…

Hasan KURT yazdı

AKP’nin adayı Aşık olabilir!

eyüp-aşik.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun yeni dönemde aday olmayacağı, Gümrükçüoğlu’nun yerine ANAP eski milletvekili, Devlet eski bakanı ve son seçimde AKP milletvekili aday adayı Eyüp Aşık’ın aday olma ihtimalinin yüksek olduğu bildirildi.

AKP’de etkin olan dini grupların desteklediği bir isim olan Eyüp Aşık’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da yeşil ışık yakacağı kaydedildi.

Trabzon Dernekpazarı ilçesindeki köyünde, konak yaptıran Eyüp Aşık, ‘Evi yaptırdık ama çoluk çocuğun artık buralara geleceği yok. Burada Bayramdan bayrama da olsa bir araya geliyoruz’ dedi.

Bilindiği gibi Büyükşehir belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, belediye başkanlığına aday olmadan önce Atatürk Köşkünde Necati Bey Konaklarında bir ev satın almıştı.

Çaykara Yedigöller Bayburt’a bağlanacak!

Türkiye’nin doğa harikası beldelerinden biri olan Çaykara Uzungöl’ün yakınlarında bir başka doğa harikası daha var. Bu doğa harikası Demirkapı köyünün güneyindeki Yedigöller…

Yedigöller, adını Demirkapı yaylalarındaki 7 gölden alıyor. Yedigöller Çaykara’ya bağlı ama Bayburt’a daha yakın.

Spor müdürümüz Hamza Mısır, Demirkapı köyü eniştesidir. Demirkapı köyünün Trabzon’daki en güçlü ismi de Osman Abanoz’dur.

Hamza Mısır her hafta olmasa bile ayda en az iki kez Demirkapı’ya oradan da Yedigöller’e çıkıyor. Uzungöl’e giden Arap turistlerin hemen hepsi mutlaka Yedigöller’e çıkıyor.

Demirkapı-Yedigöller arasındaki yolda önceki gün meydana gelen trafik kazasında 5-6 Arap turist yaralanmıştı.

Hamza Mısır, Yedigöller’e giden yolun yapımının devam ettiğini belirterek, ‘Yapımcı firma işi biraz ağırdan alıyor. Çaykara belediye başkanı da Uzungöl’le hava atıyor. Yedigöller’i unutmuş. Demirkapılılar, yakında Bayburt’a bağlanmak için kampanya başlatabilirler’ dedi.

Çaykara belediye başkanı uyuma, yan gelip yatma! İlçende olan bitenden haberdar ol ve sorunları çöz!

yedigöller.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar