Kore’nin dünü bugünü

Kore’nin dünü bugünü

Kore ile ilgili ansiklopedik bilgileri sevgili dostum endüstri mühendisi, Giresun Tirebolulu hemşerim Sinan Öztürk’ten aldım

Kore ile ilgili ansiklopedik bilgileri sevgili dostum endüstri mühendisi, Giresun Tirebolulu hemşerim Sinan Öztürk’ten aldım.

Sinan, 10 yılı aşkın bir süredir Kore’nin başkenti Seoul’de yaşıyor.

Ankara Hacettepe Üniversitesi’ni bitirdi, Kore’ye gitti. İngilizcenin yanı sıra Koreli kadar Korece bilen Sinan geçen yıl Şenol Güneş’in de tercümanlığını üstlenmiş.

Sinan, Seoul Olimpiyatlarında FİFA’nın Türk Milli Takımına tahsis ettiği bir tercüman.

Dünden bugüne Kore’de Türk Kahramanları adlı kitaba da imza atan Sinan, tam bir hafta bizimle beraberdi.

Kore’nin siyasi tarihi:

İlk çağda Kore; Kore’nin ilk kurucusu Tangoon’dur. Tangon, ülkesine ‘sabah serinliği’ anlamına gelen Chosen adını verir.

Orta çağda Kore; Türk- Moğol İmparatoru Cengiz Han, Cebey’i ve Sobotay’ı Kore’ye göndermiş, başarılı olamamış. Cengiz Han’ın başlattığı Kore seferi ve istilası oğlu Oktay ve torunu Kubilay zamanında tamamlanmış.

Yeniçağda Kore; Kore’ye ilk gelen Fransız Papazlar olmuş. Ancak ülkeye girdiklerinden kısa bir süre sonra öldürülmüşler. Fransızlar daha sonra Seul’un batısındaki Kanghwa adasını işgal etmişler, adayı yakıp yıkmışlar. Bu olaydan sonra Koreliler batılılara karşı diş bilemişler.

Kore’de Japon ve Çin hakimiyeti uzun bir süre devam etti.

1910-1945 tarihleri arasında Japonların söz sahibi olduğu ülkede, halk yoksulluk ve sefalet içerisinde yaşadı.

İkinci dünya harbinde Kore; ABD, Pasifik’teki çıkarları için Kore’nin bağımsızlığını ve ABD yanlısı bir politika izlemesini arzuluyordu. ABD ve Rusya Kore’den Japonların uzaklaştırılması konusunda anlaştılar. Güneyde Demokratik Kore ( 15 Ağustos 1948), Kuzey’de Kominist Kore Halk Cumhuriyeti ( 12 Eylül 1948)’nin kurulmasından sonra, 25 Haziran 1950’de kuzeyin taarruzu ile iç harp başladı.

Bir yandan Çin ve Rusya diğer tarafta ise Birleşmiş Milletler.

Kuzey ile Güney arasındaki savaş 25 Haziran 1950 yılında başladı. Rus destekli Kuzeyliler karşısında fazla direnemeyen Güneyliler çekilmeye başladı. ABD ile birlikte 15 ülke Güney Kore’ye destek için asker gönderme kararı aldı.

Türkiye’nin savaşa katılımı: 25 Temmuz 1950’de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, TBMM’nin onayını almadan 4.500 kişilik bir Türk savaş birliğini Birleşmiş Milletler emrine vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Kore Tugayı Komutanlığına Tuğgeneral Tahsin Yazıcı getirildi.

Türk Tugayı 19-20 Eylül 1950’de Ankara Etimesğut’tan trenle İskenderun’a oradan gemi ile Kore’ye yola çıkar.

Ankara garında mahşeri bir kalabalık vardı.

Yediden yetmişine kadın- erkek, genç- yaşlı tüm Ankara, tüm Türkiye o gün Ankara garında idi.

Kafeli, 259 subay, 18 Askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414’erden oluşuyordu.

Toplam 5090 kişi. Türk Birliği ile beş kişilik bir Amerikan irtibat grubu.

Birlik, 25- 26 Eylül’de İskenderun Limanından ayrılır.

Türk Birliğini Kore’ye getiren savaş gemileri,  21 gün süren yolculuktan sonra 16 Ekim 1950’de Kore karasularına yaklaşır ve Pusan Limanına demir atar.

Pusan, Kore yarımadasının Pasifik’teki en uç noktası.

Bugünkü Kore’nin hayat damarı, büyük bir liman ve sanayi kenti!

Kore’ye gelen Türk birlikleri Pusan’a 85 km. mesafedeki Taegu şehrinde Japonlardan kalan bir kışlaya yerleştirilir.

Türk Birliği artık savaş meydanındadır. Türk birliği diğer müttefik birliklerle göğüs gögüse çarpışmaktadır.

Kore’de Rus ve Kuzeylilere karşı savaşan ABD’liler hariç 14 bin kişilik müttefik kuvvetler içersindeki Türk askerinin sayısı tam 5090 idi. ABD dışındaki yabancı askerlerin üçte biri Türk askeri idi.

1953 yılında savaş sona erer. Kore, resmen ikiye bölünür.

Kuzey’de Çin ve Rus yanlısı komünist Kore, Güneyde ABD kontrolündeki demokrat Kore!

Güney Kore:

Savaş sonrası harap olan, yıkılan, açlık ve sefaletin hüküm sürdüğü ülkede gayri safi milli gelir 178 dolardı. Dünyanın sondan üçüncü en fakir ülkesi!

50 yıl önce dünyanın en fakir 3. ülkesi olan Kore bugün, 50 yıl sonra dünyanın en zengin ilk üç ülkesinden biri haline geldi.

Kore’de 1953 ila 1960 arasında Yeni Köy harekatı Projesi uygulamaya konulur.

Asker kökenli Cumhurbaşkanı Park Jeong Hee, Kore’nin kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde etkili oldu.

Cumhurbaşkanı Park, Kore halkını ülkelerine sahip çıkmaya davet eder ve beş yıl içersinde devletten herhangi bir karşılık beklemeden çalışmasını ister.

Herkes çalışmaya koyulur. Tarlalar ekilir. Alt yapı çalışmalarına ağırlık verilir. Halk, bedelsiz çalışır. Diğer yandan da eğitim seferberliği başlatılır. Çocuklar gündüz tarlalarda gece ise okullarda eğitim görür. Yaklaşık iki bin öğrenci eğitim için yabancı ülkelere gönderilir. Yurt dışında eğitim gören öğrenciler tekrar ülkelerine döner. Bu öğrenciler ülkede açılan onlarca, yüzlerce lise ve üniversitenin kurucuları olur.

98 bin km. karelik bir toprak ve 48 milyonluk bir ülkede bugün tam 375 Üniversite bulunuyor.

 

1960- 1980

Türkler gibi çalışmak ve para kazanmak için yabancı ülkelere ve özellikle de Arap ülkelerine giden Koreliler, Arap çöllerinde kazandıkları paraları ülkelerine akıtmışlar.

Kore’nin gelişmesindeki en önemli faktörlerden biri, ekonomik milliyetçiliktir. Yani, kendi ürettiklerini, yetiştirdiklerini kullanma. Bunun adı, ‘Kore Modeli Kalkınma Projesi’dir. Bu proje sonucu, Hyundai, Samsung, Daewoo, Kia, LG gibi dünya devi firmalar ortaya çıktı.

 

1997 Asya krizi!

 

1997 yılındaki Asya krizinden etkilenen ülkelerin başında Kore geldi. Ancak, Kore halkı bu krizde de büyük fedakarlıklar yaptı. Binlerce Koreli, dolarını, altınını ödünç olarak devlete vermek için banka önlerinden uzun kuyruklar oluşturdu.

 

İkinci diriliş dönemi

Kore tarihinde 1998- 2002 ikinci diriliş dönemi olarak geçer. İlk diriliş ikinci dünya savaşından sonra başlatılan Yeni köy harekatı idi. Kore halkı tam bir ekonomik seferberlik ilan etmişti. Ülke kısa süre içersinde toparlandı. Ülke, bu dönem içersinde çok önemli bir organizasyona da ev sahipliği yaptı.  16 ay gibi kısa sürede tam 10 adet yeni stat yapıldı.

Bu statlardan biri Şenol Güneş’in teknik direktörlüğünü yaptığı FC Seul’e verildi.

Kore’de statlar, öğrendiğim kadarıyla Belediyelerin.

Belediyeler, stadı kulüplere kiralıyor. Statlar yıl boyu boş durmuyor. Her statta, spor salonları, alış veriş mekânları, restoranlar, otoparklar vs. Belediyeler stadın giderini karşıladıktan sonra yılda 10 milyon dolar civarında bir gelir elde ediyor.

Kore’nin 2007 yılı dış ticaret hacmi yarım trilyon doların üzerinde olduğu söyleniyor.

Kore nasıl başardı?

 

Bir haftalık Kore gezisinde dikkatimi çeken en önemli konu, bu ülkede yaşayan insanların ülkelerini sevmeleri ve ülkede üretilen ürünleri tercih etmeleridir.

Korelilerin bir olduğu tek vücut olduğu tek konu ülke menfaatidir.

Bir aile içersinde farklı dini inançtan olanlar var. Baba Budist, çocuklardan biri Hıristiyan, diğeri Ateist bir diğeri Müslüman olabilir. Korelilerin tek fikir oldukları değer ülke menfaatidir.

48 milyonluk ülkedeki gazete trajı 11.5 milyon. Ayrıca, metro istasyonlarında her sabah bir milyonu aşkın gazete de ücretsiz dağıtılıyor.

 

Kore ile ilgili kısa bilgi:

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile yönetilen ülkenin yüzölçümü 99 bin 585 km2, nüfusu ise 48 milyon. Başkenti Seul olan ülkenin önemli kentleri şunlar; Busan, Daegu, Daejeon, Gwangiu, İncheon, Uslan, Jeonju.

Kore, 4 mevsimi olan bir ülke. Erkeklerin ömrü ortala 71 kadınların ise 78’dir. Kore’de herkes Korece konuşur, Korece, Türkçe gibi Ural- Altay dil grubundandır. Korelilerin yüzde 25’i Hristiyan, yüzde 23’ü Budist, Yüzde 1.5 Konfiçyüs, Yüzde 1’i Shaman, Yüzde 49.5’u herhangi bir dine mensup değildir. Kore’de üniversite öncesi eğitim 12 yıldır. Üniversite ise 4 yıl. 375 Üniversiteye sahip olan ülkede liseyi mezunlarının yüzde 75’i üniversitelere girebiliyor. Seul metrosu dünyanın en büyük 8. metrosudur. Günde 4.4 milyon kişiyi taşıyan Seul metrosu 5 katlı. Kore’de her aileye bir otomobil düşmekte!

Kore, Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

Kore Devletinin Türk vatandaşlarına vize uygulamamasının nedeni, Kore savaşı olsa gerek.

Türklerin birinci sınıf insan muamelesi gördüğü tek ülke olan Kore’de yaklaşık 500 civarından Türk yaşıyor. Bu nüfusun önemli bir bölümü ise ticaret için bu ülkede bulunuyor.

Kore’nin para birimi Won. 1 dolar 1100- 1200 wona eşdeğer. Faiz oranı yıllık yüzde 3- 4 civarında. Kişi başına milli gelir yıllık 15 bin doların üzerinde. Enflasyon yüzde 3 dolayında. Asgari ücret 950 dolar.  Yıllık ihracatı 250 milyar dolar, İthalat ise 200 milyar dolar. Gemi yapımında dünyada ilk sırada, elektronik eşya, çelik, otomotiv üretimi, Tekstil de ise ilk 7 arasında.

 

Yarın: Busan’daki Türk şehitliği, Cami ve Budist tapınağını ziyaret

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.