Kore'nin dünü bugünü

Kore'nin dünü bugünü

Kore'de belki inanmayacaksınız ama her şey serbest. Ama kurallara uymak şartıyla. Bir haftalık gezimizde caddede, sokakta, gündüz gece ortalıkta bir polis görmedik. Ara sıra polis arabaları göze çarpıyor o kadar.

Kore'de belki inanmayacaksınız ama her şey serbest. Ama kurallara uymak şartıyla. Bir haftalık gezimizde caddede, sokakta, gündüz gece ortalıkta bir polis görmedik. Ara sıra polis arabaları göze çarpıyor o kadar.

Kore'de polisiye olay yok denecek kadar az. Ne kavga ne şiddet hiç bir şey yok.Sağ- sol, dinci- ataist, o'cu bu'cu, ideolojik kavga, hırsızlık ve soygun diye bir şey de yok.

Herkesin inancı ve dini kendine. Bir evde ateistte var, budistte, hırıstiyan da.

Kimse kimseyi inançlarına göre sorgulamıyor. Tavır almıyor. Devlet kadrolarına yapılan atamalarda siyasi görüşmüş, partiye yakınmış dişe bir olay da yok. İşi bilen, işin uzmanı iş veriliyor..

Cep telefonlarının saatini değiştirme şansınız yok. Herkesin cep telefonundaki saatin ayarı aynı. Saat ayarlama diye bir işlem yapmıyorsunuz. Cep telefonları yalnızca ABD de kullanılıyor. Başka bir ülkede kullanma şansınız yok.

Koreli yaşlı genç saygıda kusur etmiyor. Eğilerek selam veriyorlar.

Seul sokaklarında binlerce ticari taksi var. Taksiler, telsizle merkezleriyle haberleşiyorlar. Her takside yön belirten alet bulunuyor. Taksiye biniyorsun, gideceğin yeri söylüyorsun. sürücü elindeki kalemle veya sert cisimle adresi yazıyor. Aygıtta nereden gideceğin, kaç km. yol alacağın yazıyor. Kaza yapmayan taksi sürücüleri ödüllendiriliyor. 20 yıl trafik cezası almayan sürücülerin araçlarının üzerinde işaret var. Bu tür taksiler en fazla tercih edilen taksi oluyor. Taksi ücretleri oldukça düşük. Bunun nedeni büyük bir ihtimalle akaryakıt fiyatına bağlı. Seul ve Kore genelinde eski otomobil görme şansınız yok. Trafikteki araçların hemen hepsi yeni ve Kore malı.

 

Seul cami

Eski Seul'deki camiyi Kuveytliler yaptırmış. Cami yüksek bir yerde yapılmış. Çoğu yerden rahatlıkla görülüyor. Arap kültürünü yansıtıyor. Cami'nin 4 imamı var. İmamlardan biri Türk. Rize'de görev yapan imam daha sonra Seul'e gitmiş. Diyanetten istifa eden imam, maaşını bir gruptan alıyor. İngilizce ve Kore'ce konuşan Türk imam, cami'nin alt kısmındaki salonda bize kısa bir brifing verdi.

Yurt dışında camilerin olduğu yerde mutlaka bir Türk Lokantası vardır. Kore cami yakınlarında Müslüman ülkelerden bazılarının lokantaları var. Seul cami cuma günleri dolup taşıyor. Cuma günleri toplanma günü. Pakistanlısından Hintlisine Arap’ından Türk'üne kadar hemen her Müslüman ülkeden

onlarca kişi cami'de buluşuyor, namaz kılınıyor, sohbet ediliyor.

cami'nin altında 70-80 metrekarelik bir salon. İmam camiyi ziyarete gelenlere burada slayt gösterisi sunuyor. Türkiye'deki tarihi camilerin yansıra dünyanın önde gelen büyük camileri üç boyutlu olarak gösteriliyor.

İmam bize de kısa bir slayt gösterisi yaptı.  Ayrılırken, ' Niyazi beye selam söyle' dedi.

Niyazi bey! Hangi Niyazi, Trabzon'da onlarca Niyazi var. 'Niyazi beyi tanıyorum. İletirim' dedim.

Önceki gün Niyazi beyin meydan da Kardeşler İş Hanının karşısındaki işyerine uğradım. Emanetleri bıraktım. Niyazi beyle sohbet ettim.

 

Seul deki büyük tapınak

Seul merkezindeki büyük tapınak ve yanındaki diğer tapınaklara her gün yüzlerce insan gidiyor.

Tapınak içinde, önünde ayakkabılarını çıkarıyorlar, ellerinde getirdikleri bez parçalarını yere seriyorlar buda heykellerinin bulunduğu tarafa dönüyorlar ve başlıyorlar ibadete. O esnada da merkezi sistemden budist rahibin duası her tarafa yayılıyor. Dua, ilahi eşliğinde büyük, küçük tapınakların önünde, içende oturarak, ayakta yüzlerce kişi ibadet ediyor. Tapınaklardaki ibadet namaza benziyor. Kadınlar ellerini göğüs hızasına gertiriyorlar. Sonra eğiliyorlar ve oturuyorlar. Yalnızca secdeye gitmiyorlar.

Tapınağın ana kapısından içeri girişte sağlı sollu tezgahlar ve turistik eşya satış yerleri.

Tapınaklarda bir nizam düzen içersinde ibadet edilmiyor.

 

Toplumsal bilinç

Kore Halkı yediden yetmişe bilinçli. Ülkede benzin mesela l liraya satılıyor (Kore de akaryakıt fiyatı Türkiye'nin yarısı kadar) hükümet zam yaptı. Kamuoyunda bir anda tepki zinciri oluşuyor. Üç gün otomobil ve taksi kullanmayacağız, diyorlar. Kullanmıyorlar. Toplum hemen her konuda ses veriyor, irdeliyor. Hükümeti mercek altına alıyor. Bu durumda ülkeyi yönetenler de istediği gibi hareket edemiyor. Hesap soruluyor. Yanlış yapanının yanına kalmıyor. Benim adamım, bizim adamımız diye bir şey yok.

 

Türk Koleji ve Cumhuriyet kutlaması

Kore Türk Büyükelçiliği bir iş hanının 4. katında. Büyükelçiliğe gidemedik. Büyükelçinin konutu ise bahçeli. 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşu nedeniyle dış temsilciliklerde de etkinlikler düzenlenir.

Büyükelçilik ve konsolosluklar, genelde bulundukları yerin en lüks otelinde resepsiyon verirler. bazı yerlerde ise bu resepsiyon elçilik binasında verilir.

Kore büyükelçisi, 29 Ekim resepsiyonunu bir otel de verdi. O gece Seul'un maçı vardı. Resepsiyona katılamadık.

Ertesi akşam bir başka etkinlik daha vardı.

Seul'deki Türk Koleji, bir fuar alanındaki salonda Cumhuriyet bayramı kutlaması yaptı.

Etkinliğe biz de davetli idik. Şenol Güneş ile birlikte gittik.

Kolejde görevli Koreli ve Türk öğretmenler, Kore'deki bazı Türkler ve Koreliler çoluk çocuk salonda idi.

Türkiye'den Kore'ye gelen halk oyunları ekibinde geceye katıldı ve Türk folklorundan örnekler sundu.

Seul'deki Türk Koleji yeni eğitim ve öğretime başlamış.

Seul deki Kolejin başındaki eğitimci Beşikdüzü’nden Enver hoca.

Enver Hoca durmuyor, Kazakistan'dan Kırgızistan'da okul açıyor.

Seul de Üniversitelerde okuyan çok sayıda Türk öğrenci de var.

Bu öğrencilerin önemli bir bölümü de Hocaefendi grubundan.

Liseyi bitiren gençler, yurt dışında üniversite öğretimi görmeleri için yönlendiriliyorlar.

Bu ülkelerde yabancılara tanınan kontenjan için sınava giriyorlar. Çoğu kazanıyor ve üniversite tahsilini tamamlıyor.

Bu öğrenciler genelde iki- üç lisan biliyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.