29.07.2021, 10:11

KORKU DAĞLARI SARDI

Gervinho’dan Peres’ten ve Hamsik’ten daha çok Yunus Mallı’nın performansını merak ediyordum ben bu hazırlık maçlarında.

Sezon bittikten sonra tuttuğu özel mentörle yaz boyu devamlı çalışan ve kuvvet ve fizik depolayan Mallı’nın bu çalışmasının karşılığını nasıl gösterecek diye dört gözle bu hazırlık maçlarını bekledim.

Önceki üç hazırlık maçına nazaran Kasımpaşa maçında kasti bir faulle sakatlanarak oyun dışı kalan Abdülkadir Ömür’ün yerine sahaya giren Yunus Mallı’yı daha da iyi izleme imkânı buldum.

Çünkü bu futbolcumuzdan bu sezon çok umutluyum.

Geçen senenin ortasında geldiği ilk andan itibaren güçsüz fiziği ve kondisyon eksikliğinin farkında olacak ki bu sezon için işi başından sıkı tutan Mallı çalışmalarının karşılığını Kasımpaşa maçında almış gibi.

Kolay kolay yıkılmadı ve fiziki obstrüsyonlarda ayakta kalan isim oldu hep.

Üstüne üstlük bu sezon federasyonun anlamsız bir şekilde sahada 8 yabancı olacak kararına karşın yerlilerin bir anda ortaya çıkan özellikli avantajı içerisinde Yunus Mallı çok iyi bir yerli alternatif hatta ilk on bir futbolcusu olma yolunda gayet de sağlam adımlarla ilerlediğini görüyorum.

Ayakta kaldı, bastı, çaldı bir uzun top da atıp Gervinho’ya golün asistine de yaptı.

Bu arada yerli oyuncuların kıymeti ortaya çıktı deyince yazmadan da edemeyeceğim.

İsmail Köybaşı’nın imza töreninde safiyane ve samimi duygular içerisinde sarf edilmiş bazı sözlerin spor basınıyla dahi alakası olmayan kesimlerce kırıp kırpıştırılıp medyaya servis edilmesi ve Trabzonspor sempatisine karşı toplum üzerinden bir algı oluşturulması, Trabzonspor’un yapmış olduğu transferlerinden ne kadar da çok çekindiklerinin ve korktuklarının birer itiraf belgesi gibiydi.

Marek Hamsik gibi Napoli’de on yıldan uzun bir süre forma giymiş ve taraftarlarca Maradona’dan sonra en çok sevilen bir Play Makeri Trabzon şehrine getirme becerisi göstermiş Ahmet Ağaoğlu’na daha başka nasıl zarar verebilirlerdi ki böyle kıytırık haberleri bulmasalar.

Sekiz yabancı kuralının uygulanmaya başlandığı şu andan itibaren üstüne basarak söylediğim gibi bu kararın sadece İstanbul takımlarının bozulmuş mali durumlarını güçlendirmek ve Anadolu futbolunda güç gösterisi yapmaya başlamış takımların boynunu kırmak için alınmış bir karar olduğunu her zaman söylüyorum.

Bu karar sadece İstanbul takımlarına yarar sağlar o kadar.

Daha karar alınmadan önce üç İstanbul kulübünün yerliler üzerinde ambargo koymaya çalışması ve isim yapmış ne kadar Türkiye Cumhuriyeti kimliği altında yaşayan futbolcu varsa bir an önce kapma yarışında olan bu güzide kulüplerimiz (!) gayet iyi biliyorlardı ki Anadolu’da ne kadar isim yapmış yerli oyuncu varsa bir an önce İstanbul’a kapak atmaya can atmaktaydılar.

İşte İsmail Köybaşı transferi onların bu zavallı düşüncelerine atılmış bir tokat gibiydi.

İstanbul kulüplerinin beceremediği o sükseli transferleri Trabzonspor nasıl yapabiliyordu ve üstelik de iyi bir yerli futbolcu olan İsmail Köybaşı’nı nasıl alabildi.

Tek amaç ve dertleri Trabzonspor’un bu başarılı transferlerini olabildiğince görmezden gelmek ve sıradan basit transferlermiş gibi göstermektir onlar için önemli olan.

Yoksa geldiği ilk günden beri Muriq gibi futbol fukarasını Sörloth’un üstünde tutmaya çalışan fanatik Fenerbahçeliler bugün Sörloth hayaliyle yatıp kalkıyorsa zamanında yaptıkları algı operasyonlarına kendilerinin dahi inanmadığını başka hangi bilinçaltının dışavurumuyla gösterebilirsin ki?

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52