Korona Virüsü ve Aydın’ın paylaşımı!

  Trabzon’un renkli siması Nuri Aydın, hemen her gün ablası Asiye Aydın’ın eczanesine uğrar. Çayını içer, sohbet eder ve sokakları arşınlamaya başlar. Yorulduğunda da kendini Karadeniz Kulübe atar. Nuri, ilaçlar hakkında kardeşi Şerafettin kadar bilgi sahibi değildir. Şerafettin, eczacılığı bitirmedi ama ilaçlar hakkında epey bilgi sahibidir.korona.jpg Nuri dün, UNICEF’in korona virüsü ile ilgili yaptığı bir açıklamayı sosyal medyada paylaştı. İşte UNICEF’in o açıklaması;
“Korona virüsü, 400-500 mikrohücre çapına sahip, boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.
Virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür
Korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır.
Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.
Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır.
Virüs 26-27 ° C sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için, sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
Dondurmadan uzak durmak, soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.
Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.
Bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir.’

Yeniden Refah’ın gövde gösterisi!

yeniden-refah.jpg  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı, milli görüşün ebedi lideri merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan, Cuma günü Trabzon’da gövde gösterisi yapacak. Milli Görüş hareketinin ana nüvesini teşkil eden Yeniden Refah Partisi’nin Trabzon’daki ekibi Cumhuriyet Caddesinde bir ara dershane olan 6 katlı bir bina kiralamıştı. Trabzon’da en büyük parti teşkilatı olan bu binanın Cuma günü sabah saatlerinde açılışı yapılacak. Genel Başkan Fatih Erbakan’ın katılacağı açılış sonrası binanın 6. katında bir de kahvaltı verilecek. Akşam da Kaşüstü’nde Çakırbey düğün salonunda bir program var. AKP’nin alternatifi olarak gösterilen Yeniden Refah Partisi’nin il başkanı Mustafa Durmuş, ‘Türkiye’de Yeniden Refah Partisi ve diğerleri var’ dedi. 
Kuzey Ekspres’i ziyaret eden Mustafa Durmuş ve arkadaşları, ‘Yeniden Refah, farkını önümüzdeki süreçte ve seçimlerde gösterecektir’ diyor… 

Konuşma Dili-Yazı Dili!

  Eğitimci, yazar, dilbilgini Türkay Korkmaz, ‘konuşma dili ve yazı dili’ üzerine kısa bir değerlendirme yaptı ve konuşma dili ile yazı dili ayrılığının her dilde olduğunu söyledi. İşte Korkmaz’ın o değerlendirmesi;
konusma.jpgKonuşma; duygu, düşünce ve dilekleri sözle karşılıklı ortaya koymaktır. Konuşma, düşüncelerin / duyguların doğal akışına göre biçimlenir. Bu eylem, çoğu kez, durup düşünmeye, söyleneceklere çekidüzen vermeye elverişli değildir. Konuşma sürekli akar.
Konuşmanın üstünlüğü, bu eylemde dilin, sesli olmasıyla yüz yüze kullanılmasındadır. Ayrıca konuşmada doğal dil öğelerinden ( yüzsel imler vb .) yararlanılır.
Yazılı anlaşma, “sözün saptanıp saklanması” gereksiniminden doğmuştur. Yazma eylemi, durup düşünmeye, söyleneceklere çekidüzen vermeye elverişli bir ortamda gerçekleşir. Yazılı anlatımda kişi, sözcüklerini özenle seçer, dilediği gibi tümceleştirir. Gerek duyarsa, düşüncesini tam yansıtmayan sözcükleri değiştirir; en iyi anlatıma ulaşıncaya dek çaba gösterir.
  Yazılı anlatımın üstünlüğü, dilbilgisi kurallarına göre oluşmasındadır. Gerçekten okurun, metni doğru kavrayıp seslendirmesi için, yazar, düşüncelerini, dil kurallarına uygun olarak yazıya geçirir.
İşte kısaca belirtilen bu nitelik ayrılığından, “konuşma dili” ile “ yazı dili” birleşemez; ama, birbirine yaklaşabilir. Nitekim Osmanlıca döneminde konuşma dili ile yazı dili arasında uçurum vardı. Bugün, bu iki dil, birbirine oldukça yakındır. Bunu da, bir yandan eğitimin yaygınlaşması, öte yandan da konuşmanın, roman, öykü ... gibi türlere girmesi sağlamıştır.
Konuşma dili – yazı dili ayrılığı her dilde vardır.’

                                                 ************************

   Trabzon'un tarihi değeri Ayasofya'nın tekrar müze olması için TÜREB ve TÜRSAB hükümete baskı yapmalı, madem kültür bakanı sektörden ve bazı meslektaşların inandığı gibi çok duyarlı, çok bilinçli ise bilinç ve duyarlığını bakanlığında göstersin.
 Turizm rehberliğini bıraksam da, veya meslekten atılsam da Ayasofya'nın peşini bırakmayacağım çünkü Ayasofya bir turizm ürünü olmasının çok çok ötesinde tarihi ve kültürel bir değere ve öneme sahip.
  Turizm sektörünün Ayasofya'nın cami olmasından dolayı gelir kaybetmesi de hiç umurumda değil çünkü direnmediler, oysa bir olsalar, birlik olsalar durum farklı olurdu.
   Bir başka gariplik de İstanbul Ayasofya Müzesinin camiye dönüştürme tehditlerine haklı olarak karşı çıkanlar Trabzon Ayasofyasını görmüyor maalesef ve üstelik cami olmasını baştan aşağı bilgi küpü olduklarına inanan bazı rehberler gibi Fatih'in istediğini sanıyorlar ki Ayasofya Trabzon Fatih tarafından fetih edildikten 115 - 116 yıl, Fatih vefat ettikten 95-96 yıl sonra Sultan 3.Murat döneminde 1576 veya 1577’de camiye çevrildi.
  Yani Fatih dönemi de dahil Trabzon'un fethinden sonra bir asırdan fazla 115-116 yıl daha kilise olarak hizmet veriyor.
  Ayasofya'daki restorasyonu sonuna kadar destekliyorum fakat restorasyon sonrası bir an önce müzeye çevrilip Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmeli.
Cami olmasını destekleyenler, buna turizm camiasındakiler de dahil Ayasofya'ya 200 metre mesafede ki Yeni Fatih Cami'nde kılsın namazlarını. 
(Metin Yılmaz)

Doktorunuz diyor ki!

Ağız yaraları:.. 
Aft; yanak, diş eti ve dil üzerinde görülen yuvarlak şekilli, sarımsı soluk renkli, çok ağrılı yaralardır. Bulaşıcı değillerdir. Sebebi bilinmez. Genellikle 7-10 gün içinde iz bırakmadan iyileşirler, bir süre sonra tekrarlayabilirler. Aft üzerine uygulanan bazı ilaçlar ağrıyı azaltıp iyileşmeyi kısaltabilir. 
Uçuk; yorgunluk, direnç düşüklüğü ve hastalık durumlarında meydana gelir. Genellikle dudakların dış kısmında ağrı ve gerginlikle başlar, arkasından içi sıvı dolu kabarcıklar görülür. Kabarcıkların açılmasıyla kabuklu yaralar oluşur. Başkasına bulaşabilir. Uçuk 7-10 gün içinde kendiliğinden iyileşir. Uçuk merhemleri başlangıçta sürülmeye başlanırsa iyileşmeyi hızlandırır.
Ayrıca; yanağı ısırmak, sert, sivri veya çok sıcak yiyecekler, uygun olmayan takma dişlerin basısı, kötü yapılmış dolguların ve kırık, çürük dişlerin keskin kısımları ağız yaralarına sebep olabilirler. Bu çeşit yaralarda neden ortadan kaldırılınca iyileşme hemen gerçekleşir. 
(Dr. Kemal Küçükali)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar