Köseoğlu’nun başkan adaylığı!

AK Parti Trabzon eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, bir süredir Ankara’da. Köseoğlu, milletvekili adayı gösterilmemesine rağmen AK Parti’nin önemli isimlerinden biridir. Köseoğlu, seçim sonrası parti genel merkezinde yapılan ‘seçim değerlendirmesi’ toplantısına katıldı. Görüşlerini açıkladı. Köseoğlu, toplantı sonrası gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’u aradı.

koseoglu.jpg

Köseoğlu, 24 Haziran’dan iki gün önce gazetemizi ziyaret etmiş ve Kurt ile bir süre görüşmüştü. Kurt, Köseoğlu’na Trabzon’daki 6 vekilliğin 5’inin dağılımını yaptıktan sonra ‘1 vekilliği hangi parti alır bilemiyorum. Salih Cora daha yakın görünüyor. Ama belli olmaz.’ demişti. Kurt; MHP’yi hesabı katmamıştı, 1 vekilliğin AK Parti ile İYİ Parti arasında gidip geldiğini söylemişti. Benzer görüşleri Salih Cora’ya da aktarmıştı.

Ayşe Sula Köseoğlu, ‘Sayın Kurt, ben 5 demiştim. Siz, 3 tamam 4 tehlikede demiştiniz ve söylediğiniz gibi oldu’ dedi.

Telefon sohbetinde söz döndü dolaştı belediye başkan adaylıklarına geldi.

Kurt, “Ahmet Metin Genç, Büyükşehir’e odaklanmış. Ortahisar için Ergin Aydın nabız yokluyor. Diğer yandan Ankara’da Mazhar Yıldırımhan ve daha bir sürü aday adayının ismi geçiyor. Trabzon tarihinde yazılı kayıtlarda bugüne kadar kadın başkana rastlamadım. Siz neden Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını düşünmüyorsunuz. Bakın Gaziantep’in başkanı kadın’ dedi.

Dün AK Parti’ye yakın bir internet sitesinde Ayşe Sula Köseoğlu’nun büyükşehir belediye başkan adaylığının konuşulmaya başlandığı şeklinde bir yorum haber vardı.

Ayşe Hanım, Kurt’a, ‘olmam veya olurum’ demedi. ‘Gelişmeleri takip edelim. Ahmet Bey diğer adaylardan bir adım önde görünüyor. Başkan adaylığında benim vereceğim karar önemli ancak daha önemlisi Cumhurbaşkanımızın kararıdır’ dedi. Köseoğlu, yerel seçimlerin erkene alınabileceğini, muhalefet partileri, erken seçimden kaçan partiler olmamak için erken seçime evet diyebileceklerini belirterek, ‘şimdiden yerel seçimler için hazırlık yapmalıyız’ dedi.

Ayşe Sula Köseoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı Hasan Kurt’un söylemi ile mi start aldı bilemiyoruz. Görünen o ki, Ayşe hanım Büyükşehir başkan adaylığına sıcak bakıyor.

AK Parti’de Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için parti kulislerinde çok sayıda isim telaffuz ediliyor. Bu isimlerin başında Mazhar Yıldırımhan geliyor. Mazhar bey, 2004 seçimlerinde seçimi az farkla Volkan Canalioğlu’na karşı kaybetmişti. Yıldırımhan, önceki seçimlerde de aday adayı idi. AK Parti il başkanı Haydar Revi, il genel meclisi başkanlığı yapmıştı. Birkaç dönemdir rakipsiz il başkanlığını sürdüren Haydar Revi’nin gözü de Büyükşehir Belediye başkan adaylığında. Revi, geçenlerde bu niyetini açıklamıştı. İbrahim Kul, Erdem Şen ve daha onlarca isim Büyükşehir Belediye başkan aday adayı olabilir.

Bu arada mevcut başkan Orhan Gümrükçüoğlu ise yeni dönemde aday olup olmayacağı konusunda renk vermiyor. Gümrükçüoğlu, ‘Beni başkan adayı yapan irade tekrar aday yaparsa, emir telakki ederim’ diyor.  Orhan Gümrükçüoğlu’nun hala şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Yalıkavak’ta villa!

yalikavak.jpg

İstanbul’da yaşayan işadamı Hasan Kadayıf, Trabzon’daki yakın dostlarına, arkadaşlarına her telefon açışında önce Trabzonspor’u sorar.  Kadayıf, Muharrem Usta döneminde, 100 yıllık aidatını peşin ödeyerek, Guinnes rekorlar kitabına girmeye aday olmuştu.

KTÜ eski öğretim üyelerinden, Özel Aydın Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Çıkrıkçı, her gün olmasa bile haftada bir Hasan Kadayıf’ın işyerine uğrar sohbet eder. Özel Aydın Üniversitesi kampüsü ile Kadayıf’ın işyerinin arası 50 metre.

Dün Çıkrıkçı aradı. Trabzon’da olup bitenleri sordu ve ardından, ‘Hasan Kadayıf, Trabzonspor’dan birinin Bodrum Yalıkavak’ta bugünlerde bir villa satın aldığını söylüyor. Doğru mu’ diye sordu.

Trabzonspor yönetiminde, değil Bodrum’da, İstanbul Boğazında yalı ve villa alabilecek güçte epey yönetici var.  Çıkrıkçı’ya, ‘villa satın alan yönetici mi’ dedik. Çıkrıkçı, Kadayıf’a seslendi ve sorumuzu ona yönetti. Kadayıf, ‘hayır ne yönetici ne de futbolcu’ dedi.

Kadayıf’ın espri yaptığını düşünerek olayı üstelemedik. Ancak, Hasan Kadayıf öyle ‘laf olsun, torba dolsun’, misali konuşmaz. Mutlaka bir bildiği vardır. Badrum Yalıkavak’ta her kim villa, yazlık almışsa güle güle otursun. Başka ne diyebiliriz ki!

xx

Bakıyorum şimdiye kadar Kılıçdaroğlu'na yapılan eleştirileri hiç hazmedemeyenler, şimdi de Muharrem İnce ile olmaz diyorlar. Yani Kemal Kılıçdaroğlu'nun gitmesine razı duruma geldiler. Bu da onlar için olumlu bir aşamadır. (Dr. Olgun Akyüz)

Xxx

Vekillerimiz Çayırbağı’na teşekküre geldiler. Biz de tesadüfen oradaydık.  Düzköy ve Çayırbağı olarak biz görevimizi yaptık, vekillerimize sahip çıktık. Geçen dönemde biz ihmal edildik. Büyükşehir, İller Bankasından para gelecek diye bizi oyaladı. Vekillerle Büyükşehir arasında gittik geldik, mağdur olduk.  Bize yapılacak en büyük teşekkür bu hizmetlerin hayata geçirilmesidir diyor Çayırbağlılar. Iskı projemiz (musluktan çamur akıyor), yakında bundan da su parası istenecek. Merkezde park ve çocuk parkı projesi, vaat edilen spor kompleksi, gençlik merkezi, yarım kalan düğün salonu (6 bin genç okulun spor salonunda toz toprağın içinde düğün yapıyor), vaat edilen karakol, köy ve mahalle yolları.  Yayla yollarımıza duyarlılık gösteren ve çalışmaları da hala devam ettiren Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta'ya teşekkür ederiz. Bunları hayata geçirmek bize ve Düzköy’e yapılacak en büyük teşekkürdür. (Bahattin Köroğlu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar