Köşkteki o gece ve Ali Osman Ulusoy!

Trabzon tarihinde iz bırakan isimlerin ilk sıralarında Ali Osman Ulusoy yer alır. Dile kolay, bir kentin ve onun ötesinde ülkenin ticari hayatında tam 70 yıl mücadele etmiş, 1950’leri, 60’ları, 80’leri yaşamış ve ülkeyi yöneten her iktidara aynı mesafede kalmış bir isimdi o!

Ali Osman Ulusoy ile gazeteciliğe adım attığımız ilk yıllarda tanışmıştık. 1970’li yıllarda! Ve o gün bugün dostluğumuz devam etti.  Zaten Trabzon’da gazetecilik yapıp da onunla bir diyaloğu olmayan yok gibiydi.

Ulusoy ile yurt içinde ve dışında o kadar çok anımız olmuştu ki…

Bir tarihte Ermenistan’a gitmiştim. Erivan’da kıtlık had safhada idi. Batum limanına gelen buğday ve şeker trenle Erivan’a taşınıyordu. Bir de TIR’larla gelen malzeme vardı. Erivan’da konuştuğum hemen her Ermeni, Ulusoy diyordu.

Trabzon’a döndüğümdü kendisine ‘Abi, Ermenistan halkı Ulusoy, diyor başka bir şey demiyor. Orada ne kadar seviliyorsun’ dedim.

‘Bizim TIR’lar oraya yiyecek, giyecek taşıdı. Ondandır’ demişti.

İran’ın Tebriz kentinde, kentin valisinden belediye başkanına onu görünce ‘hazır ol’ vaziyetine geçtiklerine şahit olmuştum. Tahran’da da etkili ve saygın bir isimdi.

Erzurum, Iğdır, Kars, Ağrı ve Nahçıvan’da neredeyse devlet töreni ile karşılanacaktı.

Trabzon’dan İran’a rahmetli Nazmi Kalafatoğlu ile birlikte ilk nakliyeyi gerçekleştiren isimlerden biri idi.

Bir yakın dostumuz, Türkiye’nin her ilinde aynı itibarı gören yegane isimdir, demişti.

Ali Osman Ulusoy, Türk nakliyeciliğinin duayeni idi. Türkiye’de, nakliye ve yolcu taşımacılığı denince ilk akla gelen isim o ve firması idi.

***

Yardımseverdi. Camisinden, okuluna, fakire, fukaraya, okuyana kimsenin haberi olmadan büyük yardımlar yapardı.

70 yılı aşkın iş hayatında, zaman zaman haksızlığa uğradı, zaman zaman eleştirildi, üzerine gidildi, kavgaları oldu ama o hep dik durdu, taviz vermedi.

İnanılmaz bir enerjiye sahipti.

Bir gün İran’da, ertesi gün İstanbul’da, bir sonraki gün Trabzon’da, Batum’da idi.

Çok az yemek yerdi.  Sağlıklı idi. Vücudunda bir gram fazlalık yoktu. Her gün takım elbise ve kravatlı idi. Trabzon’a geldiğinde işi, ofisinde senetleri, sepetleri gözden geçirmekti.

Bir gün, ‘Abi bırak şu senet sepet işini’ dedim. Güldü ve ‘çalışacaksın’ dedi.

***

Trabzon’da akşamları genelde Başkanı olduğu Karadeniz Kulübüne gider, yakın dostları ile yemek yer, vakit geçirir sonra Atatürk Köşkündeki evine çıkardı.

Köşkteki evinin girişindeki balkonunda gece geç saatlere kadar sohbetimiz olmuştu. Zehra abla, zaman zaman ‘sabah oldu’ diye uyarırdı.

Bir ay kadar önce bir Pazar günü idi. Maçka’da bir nakliyeci dostunun davetine gitmişti. Oradan Köşk’teki evine geldi. Sonra Karadeniz Kulübüne gitti. Biraz rahatsızdı. Öyle pek doktora da gitmezdi. Ertesi gün sabah uçağı ile kontrolden geçmek ve tedavi olmak için İstanbul’a gitti. Hastanede muayene ve ardından yoğun bakıma alındı. Servise çıkarıldı. Kendisine ziyarete gelenlerin, yatakta yattığını görmemeleri için ziyaretçi bile kabul etmiyordu. Hasta yatağında bile aklı işinde idi.
Haklıydı, 90’ına merdiven dayamış ömründe bir gün yatmamıştı.
Ömründe belki de bir kez bu denli uzun süre yattı ve bir daha kalkamadı.

Dün sabah gelen ölüm haberi, onu tanıyanlarda şok etkisi yaratmıştı.

Ali Osman Ulusoy, gerçekten farklı biri idi.

Allah rahmet etsin, nur içinde yatsın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.