KOŞULLAR-DÖNEMLER-ÖNCELİKLER

       Farklı koşullar, değişik dönemler, nesnel durumlar kimi öncelikleri belirler. Toplumsal gereksinimlerden kaynaklı olanlar anlaşılabilir. Dışındakileri anlamakta gecikenler ya da anlamamakta ısrar edenler önyargıların tutsağıdırlar çoğunlukla. Bu tutsaklık kimi kişilerle ya da dar bir kesimle sınırlı kalsa önemsenmeyip gülünüp geçilebilir. Toplumun çoğunluğuna dönük, kavrayamama, yanılsama genişliyorsa tehlike katbekat artmıştır artık.

        İyi-kötü, doğru-yanlış, haklı-haksız gibi temel ölçütler anlam olarak bulanıklaşır. Kimi durumlarda karşıtına bile dönüştüğü görülmüştür günlük yaşamda. Dahası çıkar ilişkilerinin yaygınlaşıp tavan yaptığı son yıllarda bunun yansıması ve etkisi hızlı biçimde artmakta. Genel basının, yerli ve yabancı güç odaklarının, siyasi çevrelerin çok büyük bölümü aynı değirmene su taşımakla yarışır dururlar. Artık yaşam bu yarışın ardından giden kitlelerin nicel varlığıyla, bunlara öncülük eden siyasi aktörlerin gel-git sürecine indirgenerek kör dövüşe dönüşür.      

        Aşık MAHZUNİ bir şiirinde-türküsünde-   “Eşek zırlasa bey olur, bizim ilin radyosunda…” sözüyle kara propagandanın gücüne, etkisine vurgu yapmıştır. Birçok halk önderi ve aydın bu bam teline basa basa ömür tüketmiştir, yüzyıllar boyu.

         Bu eşit olmayan, dolayısıyla adil olmayan yaşamı biçimleme, öncelik belirleme savaşımı, amaçlarından giderek uzaklaşıyor araçların ön plana çıkmasına yol açıyor. Araçlara öncülük eden birçok siyasi parti, dernek, “sivil toplumcu” kuruluş ve bunlara egemen olan kişi-çevrelerin çıkar yarışına dönüşüyor. Böyle olunca sözü edilen “öncelik” doğal olarak öznelleşecektir diyebiliriz. Geniş halk yığınlarının gereksinimleri, kültürel-sanatsal etkinlik ve üretimler artık birer araçtır. “Araçlar, amaçlara ulaşmak içindir” sözü burada daha anlam kazanmakta bana göre. Unutulması durumunda ne denli büyük yaralar, yıkımlar ve yok oluşlar yakına gelir, düşünülmeli. Bu algı ve kavrayış içselleşerek bütün topluma yansıtılmalıdır.

       Kara propaganda etik tanımaz, bilirsiniz. Yapanlarda bilir ya! O halde bile-isteyerek bunu yapanlar, buna alet olanlar, bunu görmezden gelenler hangi insani gerekçeye sığınırlar, hangi savunma anlayışıyla insanlığın karşısına çıkarlar benim anlamam olası değil. Bugünün geçici saydığım döneminden, onun “hukuk”undan söz etmiyorum. Yüzyılların biriktirerek getirdiği, bütün uygarlıklardan beslenerek gelen nesnel hukuktan, onun tecellisinden söz ediyorum. Bu aşamada yapılacak savunmada hakları olduğu halde söyleyecek sözleri olmayanları, olamayacak olanları kastediyorum!

        Onlar kendilerini bilirler. Adresler belli, kaçacak ya da sığınacak limanları olmayacak olanlardır. Edenin, yapanın yanına k3Ar kalmadığı, kalmayacağı günlere şimdiden selam olsun! O günleri yaşayıp-görenler, kuşkusuz birilerini anımsayacaklar. Anımsananlardan olmak ne güzel bir duygu, biliyorum. Örneğin,  PİR SULTAN’ı anımsıyorum. Bu topraklara ve birçok diyara can veren yüce kişilikleri unutmuyorum. Rengine, diline, dinine, cinsine-cinsiyetine, gencine-yaşlısına, kadınına-erkeğine, çoluğuna-çocuğuna, bütünüyle insanlığa katkı sunanları anımsamakla kalmıyor baş tacı kabul ediyorum! Sırası ve zamanı gelince onlar bana güç ve destek veriyor, gururlanarak onur duyuyorum.

        Unutkan olmayan, önyargıların tutsağı olmayan-tutsaklıktan kurtulanlar-, beynini kiraya vermeyenler, güncel örneklerin tarihsel bağlarını ve ilişkilerini unutamazlar! Sadece 16. yüzyılda kalan bir örnek gibi algılayıp dönemsel diye düşünülürse günümüzün Pir Sultanlarına haksızlık ederiz. Hızır Paşaların da çok eskilerde kaldığını sanarak yeni türevlerini, ”çağdaş” olanlarını hafife almak aymazlığına düşeriz. Düşüldü mü yoksa?

                                                                                 -Yarınlar güzel olacak-

                                    

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.