KÖTÜ BAŞLANGIÇ

Trabzonspor'da idari olarak akılla izahı mümkün olmayan bir dizi olay yaşanıyor. Daha lig başlamadan geçen yıl Süperlig'in gol kralı olmuş AleksandrSörloth kayıplara karışıyor. Doğrusu kötü bir pazarlama stratejisi... Belli ki kaleci Uğurcan Çakır'ı yüksek fiyatla satamayan yönetim taraftarın tepkisinden çekindiği için Sörloth'u 007 James Bond usulü Leipzig'e satmanın derdinde. Hal böyle olunca Trabzonspor ligin ilk müsabakasında Beşiktaş'ın karşısına forvetsiz çıkmak zorunda kaldı.

Trabzonspor müsabakaya İngiliz usulü belli bir taktiksel derinlikle oyunda rakibini boğarak başladı. Direkt skoru koparmak yerine oyunu demlendirerek oynamayı tercih etti. İlk yarıda bunda muvaffak da oldu. CalebEkuban'la bulduğu bir gol pozisyonundan yararlanamadı. Beşiktaş TigerBoyd'un ayağından bulduğu gol oyundaki psikolojik faktörlerin siyah beyazlı takım lehine gelişmesi için kritik bir eşik oldu. İlk yarı her iki takım için de bir taktik savaşı oldu.

Müsabakanın hakemi Ali Şansalan ilk yarıda Ekuban'ın Beşiktaş defansı tarafından ceza sahasında yere indirilmesini inandırıcı bulmadı. Ama ikinci yarıda Trabzonsporlu Flavio'nunAtiba'ya yaptığı güdük harekette penaltı çaldı. Çalmakla kalmadı topun meşru kılmadığı o rolde bir de Flavio'ya ikinci sarı kart çıkardı ve Trabzonspor için haftayı bitirdi. Aynı Ali Şansalan geçen yıl Trabzon'da oynanan Trabzonspor - Başakşehir müsabakasında Nwakaeme'ninSkirtel tarafından paket gibi yere indirilmesine ise seyirci kalmıştı.

Türkiye'de futbol bu kadar işte. İnsan mantığı bir olayda bir kez tökezlediğinde diğerlerinin hiçbir anlamı kalmıyor.

Forvette oynayan Ekuban'la takım arasında ciddi bir yapısal sorun vardı oyunda!

Trabzonspor'da geçen yıla göre kadrodaki oyuncuların değişikliği nedeniyle oyunun kimyasında ciddi bir değişiklik gözlemlendi. Yeni transferlerin oyunu domine edecek türden bir çapına henüz şahit olamadık.

Ehli sünnet Eddie Newton'un Şia Hüseyni'yi bu müsabakada neden oynatmadığını da anlayamadık.

Daha lig başlamadan takımdaki en kritik pozisyondaki futbolcular sakatlanmış durumda. Yönetim de AleksandrSörloth'u Leipzig'e satmak için Skapin'in Dolaplarını oynuyor.

Kısacası Trabzonspor ligin ilk müsabakasında bu denli kötü bir Beşiktaş'ı mağlup edecek oyunu sergileyemedi ve sahadan farklı mağlup ayrıldı. Bu haliyle Eddie Newton ikinci yarısı olmayan eski bir kırkbeşlik plak gibi.

Bu durumda biz de soralım? Trabzonspor yönetiminin koltuğunu kurtarmak için geçen yıl teknik direktörlükten azat ettirdiği Hüseyin Çimşir'in günahı neydi?

Bir önceki sezon bir çok müsabakada oynamış İranlı Hüseyni'nin suçu Şia olması mı? Yoksa Eddie Newton'un scout ekibince transfer edilmemiş olması mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar