Kötü koku 5 ayda tarih olacak!

kotu-koku.jpgTrabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, önceki gün Beşirli sahilindeki dolgu alanında basın toplantısı düzenleyecekti. Başkan Zorluoğlu, Beşirli sahilindeki pis kokunun nereden geldiğini olay yerinde, dere ve akarların denizle buluştuğu yerlerde anlatacaktı. Zorluoğlu, yağmur yağınca ve dolgu alanı çamur olduğundan toplantıyı Atatürk Alanı’ndaki eski belediye binasının toplantı salonuna aldı.

Başkan büyük ekranın karşına geçti, Beşirli’deki dereleri, akarları teker teker sıraladı. Zorluoğlu, dolgu nedeniyle derelerin önünün kapatıldığını, denizle buluşmadığını anlattı ve önceleri de bölgede yine koku olduğunu söyledi. Ki, doğru söyledi. Dolgu öncesi de Beşirli sahilinin bazı bölgelerinde koku vardı.

Başkan Zorluoğlu, yağmur suyu ve kanalizasyon ihalelerini yaptıklarını belirtikten sonra, atık ve dere sularının dolgu alanı dışına, denize ulaştırılacağını ve arıtma sistemi için de çalışma yaptıklarını belirtti. Zorluoğlu, “Çok yakında kısmen koku kesilecek, beş ay sonra da koku olmayacak” dedi.

Trabzon sahil yolunun kuzeyinde, eski belediye başkanlarından Atay Aktuğ zamanında kolektör yapılmıştı. Atık su hesapta bu kolektörde toplanacak ve derin deşarj sistemiyle denizin birkaç yüz metre açığına pompalanacaktı. Bu kolektör depolarından biri, KTÜ Sahil Tesislerine giderken, Ahmet Suat Özyazıcı sahasının kuzeyinde idi. Karayolları Bölge Müdürlüğü binası yapılırken bu depo ve bağlantılarının üzerine toprak dökülmüştü. Deponun üzeri açıldı mı açılmadı bilmiyoruz. Ganita sahilinden başlayan 50 -60 cm eninde 60-70 cm yüksekliğindeki atık su toplayan kolektörlerde kısa süre içerisinde kumla dolmuştu. Sonra, yeni sahil yolu yapıldı. Bu beton kolektörler de içte kaldı. Şu anda işlev gördüğünü de sanmıyoruz.

Daha önce birkaç kez yazmıştık. Türkiye’de alt yapısı en karmaşık, yetersiz, bir nevi gecekondu gibi olan kentlerin başında Trabzon gelir. Eski Trabzon’da da yeni Trabzon’da da alt yapı yetersiz. Yeni derken, sonradan gelişen mahalleleri, mesela Çukurçayır, Erdoğdu vb. gibileri kast ediyoruz.

Şu anda Avrupa Birliği fonlarından Trabzon şehir içme suyu hatları değiştiriliyor. Yapımcı firma yolun bir ortasından, bir kenarından eşiyor, boru döşüyor ve üzerini kapatıp gidiyor. Daha önce de aynı yollarda yine su, telefon, doğal gaz hattı döşenmişti. O zaman da yollar delik deşik edilmişti. Şu anda kazı yapılan yollarda yeni bir kazı yapılma şansı yok denecek kadar az. Yolların altında birkaç şebeke var!

Bütün bu su, telefon, elektrik, doğalgaz hatları, geniş ana bir kanalın içine alınamaz mıydı?  Yolun ortasına kenarına bir buçuk metre eninde ve yüksekliğinde dikdörtgen veya kare şeklinde bir beton kanal yapılsa hepsi içine alınsa olmaz mıydı?

Başkan Zorluoğlu, toplantısında biyolojik arıtmadan bahsetti. Van’da iki ilçenin biyolojik arıtma tesisini kurduklarını söyledi ve “Bu konuda bilgim var, tecrübem var, ama bütçe işi. Bu şehrin geleceğinde biyolojik arıtma mutlaka olmalı. Çok geç kalınmış bir uygulamadır. Ben bununla ilgili çalışmayı da yaptırıyorum. Şehrin 3 ayrı noktasında biyolojik arıtma tesisi kurmak için çalışmaları yaptırıyorum. Uygun kredi, bütçe ve imkanlar oluştuğunda bunun için mutlaka harekete geçeceğiz” dedi.

Son söz; Beşirli sahili ile Ganita arasındaki dolgu alanının, yakın bir zamanda Trabzon için vitrin, kentte yaşayanların nefes alacağı mekan olacağı mekan olacaktır. Tıpkı Batum sahilinde olduğu gibi… Bu böyle bilinsin.

 

*********************************************************************

 

Dolar 8,5 lira olmuş, bize ne? Biz kendi paramızla yaşıyoruz. Doları Amerikalılar düşünsün! Ekonomi yükseliyor ve rotasında gidiyor!

Ben bizim insanımızı anlayamıyorum, nasıl olur da emperyalizmin oyununa gelebilirler? Türkiye atak yapmış her şey yolunda giderken Sayın AK Partili Cumhurbaşkanı, Başkanımıza bu muhalefetin anlamı ne?

Üretin arkadaşlar, çalışın, kimseden beklemeyin.

İş yok mu? Hadi canım siz de?

Trabzon'da çalışan işçi sınıfı hep güneydoğu ve doğu kökenli. Demek ki iş var ve onlar buralara geliyor. Bizim çocuklarımız çalışmıyor, devletten bekliyor.

Eskiden futbolcularımız bile hep yerli idi. Bakın "devri dilarayı beyzada" kadromuzda yığınla aç ülkelerden top oynamak için buralara gelenler var. Bizimkiler azaldı. Demek ki iş var.

İyi yönetilmiyormuşuz, boş laf. Depremde yıkılan binanın tepesinde dolaşan bakanımız var ki çabucak gelebilsin diye yollar trafiğe kapatıldı.

Ekonomi kötü imiş!mahmut-haydar-ustaoglu.jpg

İnanmam. Köprüler, otoyollar, üç büyük devlet sarayımız var. Dünyanın en büyük havalimanına sahibiz. Trabzon'a denizi doldurarak bir şehir daha eklendi. Rize ve Ordu denizin üzerinde pistlere sahip olan havaalanlarına kavuştu.

Bir merminin fiyatını bilmeyen atıp tutuyor iktidar aleyhine.

Üç cephede savaşıyoruz. Ve hala batmadık!

Son söz; "Akılsız başın cezasını ayaklar çeker" Türk Atasözü. (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

********************************************************************

 

Tam da Ümmü Gülsüm dinlerken!

Haber sitelerine yeni düştü.

Eski Pentagon yetkilisi, American Enterprise Instute (AEI) yazarı Neo-Con yazar Michael Rubin yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı üstü kapalı tehdit etti!

Aleni, Cumhurbaşkanı’nın şahsında Türkiye Cumhuriyeti Devletine … Açık tehdit.

Rubin bu ifadelerine ek olarak ise ilginç bir ismi dile getirdi. Rubin Tweetinin devamında, “Böyle bir durum son olarak Manuel Noriega'nın başına gelmişti” dedi.

Manuel Noriega kimdir?

1980'lerde Panama'yı yönetmiş general. ABD ve CİA tarafından ülkenin başına getirildiyse de, 80'lerin ortasından itibaren, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi işlere bulaşıp, ABD'nin sözlerini dinlememeye başlayınca, 1989'da Panama'ya yapılan bir harekatta CİA tarafından tutuklanmış ve ABD’ye postalanmış kişi, bir çeşit kukla, ajan.

Şu anda ABD cezaevlerinde gün dolduruyormuş...

Birincisi Türkiye, Panama değil!

İkinci ve son cümle;

Kavgalı olduğu ırkdaşları için Türkiye Cumhuriyeti devletine hitaben;

“PKK nın kedisini bile size teslim etmem”

demişti zevat; şu anda şiş eğiriyor..!

Dünyanın jandarması ;

sana bırak Cumhurbaşkanını, tüyünü gösteren namert oğlu namerttir.

Keyifle Ümmü Gülsüm dinlerken neocon yumurtlaması ...

Şerefli Türk tarihi size vereceğimiz, tattıracağımız ağır yenilgiyi yazmak için sabırsızlanıyor!

Buyursunlar bizim için savaş düğündür! (Bülent Akalın)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar